ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.10.11
SEP-2011

19 zile în Mexic, Belize și Guatemala - partea a II-a

CHETUMAL, este orasul de granita cu Belize. unde ajungem ca de obicei, seara. este un Oras caracteristic de America Latina cu case vile sau case marunte, multe neterminate ,,Langa hotel mergem pana langa un automat, nimic deosebit. Clima e calda si umeda dar nu insuportabila.

A doua zi dimineata trecem granita in micutul stat Belize. Vama, fara probleme, vamesii normali, amabili, in 10 minute suntem in parcarea din partea cealalta si asteptam alt autocar si alt ghid.

Autobuzul vine la ora stabilita, dar are 20 de locuri si noi suntem 20 si cu bagaje!!! Ghidul, un tip tanar si militaros vorbeste tare si raspicat ca un comandant de pluton. Dar este la obiect si are si simtul umorului.

Inghesuiti pe scaunele stramte plecam spre Site ul Maya, CEROS, aflat intr o jungla, langa mare. Soseaua este... ca in Romania intre sate /ca oricum in ultimii ani la noi s au renovat mult drumuri/ Are gropi, e stramta, NICIUN semn de circulatie, doar zeci de denivelari de franare langa fiecare catun sau casa. Si inedit, cand ajungem langa un rau. ne oprim ne dam jos si trecem cu un bac vechi si ruginit tras de un vinci manual actionat de 2 oameni.

Dupa vizitarea CEROS Maya /, unde fata de mexicani, site ul nu este prea organizat decat cu o baraca, si cu un paznic care il pune pe Ghid sa se semneze intr un registru/. Si multi tantari!!! / /Ne continuam drumul spre alta locatie a Mayashilor, LAMANAY.

Acum ne dam seama, ca suntem in alta tara decat Mexicul. Fost dominion Englez, Toata lumea /majoritatea de culoare / vorbeste engleza, cu accent binenteles, multe cuvinte scurtate. /, Relieful este cu inaltimi medii, totul verde, case cochete, cu peluze de iarba tunsa. toata lumea tunde iarba aici cu masini de tuns!! Prin sate remarcam, Menonitii, blonzii sectanti veniti din Olanda sau Germania si stabiliti aici cu imbracamintea lor din sec 19.

Dupa amiza facem una din cele mai interesante calatorii!! cu o barca de viteza 40 de km cu ghidul ISIDOR plecam intr un Safari pe fluviul pe NEW RIVER,

Dupa vizitarea Cetatii Maya, Lamanay, explicata exceptional de Isidor /inarmat cu planse si cunostinte, /, tot pe un ton raspicat si convingator, ne reintoarcem intr o cursa de viteza. Trecem pe langa fermele menonitiilor, ne oprim langa arbori cu maimute. Dupa ce toata ziua soarele a stat numai deasupra capului vertical, / acolo mi am explicat de ce este asa de necesara palaria. / acum era la orizont apunand intr o lumina calda.

Oricum calatoria aceasta cu Isidor, afost unul dintre cele mai minunate. lucruri. din turul nostru.

BELIZE CITY, o capitala de 50000 de loc, ne primeste seara tarziu. Hotelul in stil englezesc vechi, f bun, personalul nu prea amabil /I data asta/. In restaurant 15 gr de la clima, asa ca prima data putem spune ca hotelul nu a fost o incantare.

A doua zi, aprox 2 ore de mers cu autobuzul, si ajungem la granita cu Guatemala. Din nou remarcam, relieful placut, cu dealuri nu inalte, totul verde, satele destul de aranjate. pentru I data semanand ceva cu Europa noastra.

Vama asezata in praf si moloz cu multe lume colorata, masini prafuite. cu baieti ,,marci --dolari ,,care se napustesc pe noi. Dar in 30 min suntem in noul autocar si cu noul ghid. din Guatemala.

In 1 ora ajungem in faimosul TYKAL, cetatea Maya si Reservatia Naturala, Jungla, arbori seculari, palmieri, cactusi... adica tot ce vedem la noi in holuri sau in sera, acolo sunt in jungla de 20 m inaltime, Si... tantari.

Dar un adevarat Paradis.

Dupa masa, din Flores, un aeroport langa Tykal, ne imbarcam in 2 avioane minuscule si zburand peste munti si prin nori cu fulgere, seara /tot seara/ aterizam undeva in mijlocul muntiilor. alt 1500m, pe aerop. din GUATEMALA CITY.

Aici am nimerit rau! Era week end dar erau alegeri! de vineri pana luni nici o bere sau altceva. ! Altfel Guatemala City un oras numai cu populatie alba. senanand cu un oras din Spania, bulevarde mari, cladiri vechi, multe afise electorale gigantice, multa armata sau politie pe strazi.

Dar vizitare orasului Guatemala Antigua, fosta capitala, a fost impresionant.

Strazi inguste, cladiri coloniale, multe restaurante cu gradini interioare splendide, biserici din anii 1700, Alaturat Muntele vulcan care a produs multe catastofe de lungul timpului. Ceva rupt din alt timp. Si peste tot, turisti din toata lumea.

Ultimile zile le vom face din nou Mexic, de fapt in Mexico City.

Deci luni, ne am imbarcat in avionul de Mex. City si dupa 2 ore aterizam in grandiosul Ciudad De Mexico, 20 mil de oameni traind la alt de 2200 m.

Trimis de peradrian in 09.11.11 00:09:00
Validat / Publicat: 09.11.11 06:14:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 2982 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (peradrian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Guatemala City, Piata Centrala.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

[09.11.11 09:07:47]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[11.11.11 08:59:24]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Circuit Mexic-Belize-Guatemala" (nou-creata pe site)

• Alte impresii din această RUBRICĂCircuit Mexic-Belize-Guatemala:

• pagină generată în 0.052194118499756 sec