ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
NOV-2011

Vienna Reloaded!!! [Vienna Cafe]

ACTUALIZARE: Restaurantul Vienna Cafe a fost închis.Acum în această locație se află restaurantul Cinque Terre

Şi fiindcă tot am scăpat de Apocalipsă (11.11.11) am zis de ce să NU merg la moţul lu' ăla mic despre care v-am zis acilea: vezi impresii şi să sărbătorim din nou cel puţin la fel de bine cum sărbătorit acilea: vezi impresii şi acum să vă spun şi dumneavoastră de ce "RELOADED"!?!??

La intrarea în restaurant era un anunţ pe care scria "Bine aţi venit la new Vienna Cafe" şi întradevăr clădirea era complet renovată şi zugrăvită. Acum câte ceva despre restaurant:

LOCAŢIA: pe strada Ana Ipătescu NR. 1-3 în clădirea unde se afla pe "vremea cealaltă" Comisariatul Militar Judeţean (subsemnatul acolo a recrutat) într-o clădire cu o arhitectură extraordinară de secol XIX-lea, clădirea fiind de altfel înscrisă în Lista Monumentelor Istorice cu codul PH-II-m-B-16281 aproape de Gara de Sud Ploieşti, peste drum de Muzeul Ceasului, La "Rondul 1" şi Lângă sediul Apa Nova.

CLĂDIREA: în linii mari deja am descris-o la "locaţie" dar vă spun că aşa renovată e o adevărată plăcere să vii acilea să te "omeneşti" cu prietenii. Aici mai menţionez că restaurantul este parte componentă a hotelului Angel d'Oro de aici din PLOIEŞTI.

PERSONALUL De la ultima mea experienţă NU mai cunoşteam pe nimeni dar cei care erau acum parcă mă ştiau dintotdeauna, zâmbitori şi serviabili, te făceau să te simţi răsfăţat şi privilegiat al sorţii.

MÂNCARE & BĂUTURĂ: Măncai şi mai vroiai, băutură la fel, eu unul NU am băut decât 1 pahar de wiskey Ballentines, unul de Teachers, unul de J&B, unul de Redlabel şi unul de Jack Danniels fiindcă am fost sensibilos şi NU l-am putut refuza pe chelnerul FOARTE amabil şi mai ales eram fără Porumbiţa mea şi îmi puteam face de cap. Oricum recunosc când am început să combin "paharul" de whiskey cu vin, ţuică, Garonne şi şampanie deja era o străbunică ce-mi părea atractivă.

CONCLUZIE: Vienna Cafe este localul din PLOIEŞTI care reuşeşte să fie sinonim cu eleganţa, bunul gust şi rafinamentul şi care prin serviciile sale de calitate, atrage tot mai mulţi clienţi de la un an la altul.

P. S. Dacă am uitat să mai menţionez ceva despre Vienna Cafe daţi şi dumneavoastră un click aici: restaurantviennacafe.com adică pe siteul lor oficial de prezentare sau mai întrebaţi-mă pe mine!!!

Trimis de RobertCodescu in 14.11.11 16:45:25
Validat / Publicat: 14.11.11 18:14:59

VIZUALIZĂRI: 3865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Restaurant Vienna Cafe din Ploieşti

[14.11.11 18:12:54]

Intrebare: Sunt acceptate doua recomandari referitoare la acelasi resturant, din partea aceluiasi utilizator?

Raspuns: nu incurajam aceste situatii, considerandu-le mai putin firesti; astfel de reviews-uri se publica in afara concursului

Putine exceptii de la regula sunt admise; spre mirarea mea si probabila suprindere a multora, inclin sa includ 'articolasul' scris de acest autor aici, la 'exceptii de la regula' (datorita renovarii localului, poate fi o noutate sau optiune interesanta pentru cei din oras sau aflati in tranzit)

alinaro
[14.11.11 18:44:04]

Robert: ai pozat numai aperitivul?

[14.11.11 19:44:34]

@Admin Vienna Cafe a trecut (zic eu) acum după ce Restaurant Bulevard NU mai este pe primul loc în preferinţele mele aşa că NU are de ce să-ţi pară rău pentru validarea reviewului!!!

@alinapopi păi cred că ai dreptate prăjiturile şi tortul au fost după ce băusem paharul de whiskey şi nu mai prezentau interes fotografic, ct despre restul poyelor am nevoie de cteva aprob[ri din partea unor persoane!!!

[14.11.11 20:21:50]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

magdalena
[14.11.11 20:55:57]

Ne-ai privat de o poza "dulce"...

valimi
[14.11.11 20:57:21]

Nu, alinapopi, a vazut doar aperitivul. Pai bine, mai Robert, tu te pui la mintea lu' nenea chelneru', daca putin mai generos cu tine ne faceai fotografii cu cerul instelat al Ploiestiului. Noroc ca ai cazut in restaurant, astfel putem admira si noi peretii si tavanul locatiei.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[14.11.11 23:02:28]

@RobertCodescu

N-am stiut ca Vienna Cafe si-a schimbat ,,look-ul''. E bine de stiut ! Ai aflat cumva oferta lor de revelion?

Si in ceea ce priveste Restaurantul Bulevard, nu stiu daca ai aflat, dar din 6 mai si-a schimbat denumirea in Ristorante Boccaccio, asa cum scrie un articol aici ph-online.ro/afaceri/item ... n-ploie%C5%9Fti

Deci dupa noul brand si noua infatisare, fostul restaurant Bulevard, actualul Ristorante Boccacio, cred ca va deveni iarasi no. 1 in topul preferintelor tale, dupa ce-i vei calca din nou pragul.

Deci, daca ai ocazia sa mai ajungi pe-acolo, te-asteptam cu un review si de la Ristorante Boccacio, ristorante-boccaccio.ro

[15.11.11 06:46:30]

@webmaster13 melodia ataşată este PERFECTĂ

@magdalena dacă vrei dulcegării o să încerc să te "rezolv"

@valimi NU aveam cum să-l refuz pe chelner mai ales că "promova" DOAR mărci înregistrate

@dananecula tocmai de aia spuneam că Restaurant Bulevard nu mai este, eu unul NU cred că un (alt) restaurant cu specific italian va reuşi să se impună prea curând în peisajul restaurantelor ploieştene, dar rămâne de văzut. [...]

Petrescu*
[18.11.11 11:43:21]

SuperBonusul soseste de la mine chiar acum, un restaurant ce merita toata admiratia mea!!!

vladex
[18.11.11 12:02:44]

Offf, Robert, Robert. Iar iti dai singur SB-uri? Puteai sa dai si tu un PM, daca iti mai trebuiau cateva sute de puncte

Vrei sa fi iar numit Dolly?Cu atatea clone pe aici,ai mai facut si tu una.

Te ajutam noi cum puteam,nu trebuia sa "te inmultesti"

[18.11.11 13:47:46]

@Petrescu MULŢUMESC foarte mult pentru ecoul postat şi votul acordat acordat!!!

@vladex poate totuşi te explici şi tu când spui

Iar iti dai singur SB-uri?

fiindcă NU ştiu dacă ai aflat EXISTĂ metode prin care se pot determina clonele userilor!!! Şi poate, dacă tot le ştii pe toate, mă lămureşti şi pe mine cum poate un user fără niciun review sau poză încărcate pe AFA (în speţă @Petrescu) să poată vota!?!?!? Ştiu că par paranoic dar cred că e un cont "aranjat" de altcineva că doar ştii că NU duc lipsă de duşmani!!!

Marian Preda
[21.11.11 19:36:39]

@RobertCodescu:

Esti ,,restauratorul'' locatiei cu marci inregistrate?!

Cat despre clone... mai bine AVATAR, nu?

... un Avatar care are ficatul tare!

Ma faci sa fiu invidios si sa te provoc!

[21.11.11 20:18:26]

@Marian Preda ACCEPT orice provocare tu alege arma eu aleg terenul. OK să fie VIENNA CAFE din Ploieşti că tocmai am aflat că mai este una la Marriott în Bucureşti!!!

Dar nu ştiu dacă sunt din acelaşi lanţ de firme!!!

Şi ca să NU fiu acuzat de OFF TOPIC aştept să alegi chiar tu "meniul" de pe siteul lor de aici de la review !!! MULŢUMESC de vot şi de ecou !!!

Petrescu*
[16.12.11 11:43:29]

Daca ecourile mele deranjeaza asa de mult aici PROMIT ca ma voi muta la alte reviewuri, calitativ mai bune si voi face tot posibilul sa nu va mai deranjez stimabile domn Codescu.

[02.12.17 20:35:17]

Restaurantul Vienna Cafe a fost închis. Acum în această locație se află restaurantul Cinque Terre.

Review-ul este republicat FĂRĂ NOTE, rămâne pe sait cu titlu documentar.

alinaro, dananecula, magdalena, Marian Preda, Petrescu*, valimi, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Ploiești și împrejurimi: