ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2011
ÎNSCRIS: 07.04.10
AUG-2011

RIU Helios Bay, un hotel de neuitat!

Pe 16 august 2011 am plecat în mult aşteptata vacanţă de vară: destinaţia staţiunea Obzor – Hotelul RIU Helios Bay. Nu o să insistăm asupra traseului cu toate că firma de transport ne-a creat unele surprize neplăcute, având în vedere că deşi trebuia să ajungem la Obzor, am făcut o „scurtă plimbare” prin Albena şi Nisipurile de Aur. Toate acestea nu ne-au afectat, însă, vacanţa.

Hotelul şi cazarea:

RIU Helios Bay este amplasat chiar pe malul mării. Este impunător, iar toate camerele sunt orientate cu faţa către mare, frontal sau pe lateral.

Cazarea s-a făcut imediat cum am ajuns, recepţionerele fiind destul de amabile. Am avut repartizată o cameră la etajul şase, de unde puteam vedea marea, o porţiune de plajă, precum şi casele din staţiune.

Camera este spaţioasă, curată, cu mobiler modern, având un pat matrimonial imens şi un pat suplimentar mare pentru copil.

Curăţenia în cameră se făcea zilnic, fără să fie necesare micile atenţii. Femeia de serviciu ne surprindea în mod plăcut în fiecare zi cu diferite aranjamente făcute din prosoape: un elefănţel, o bărcuţă, o floare, etc. garnisite cu bomboane şi jucăriile fetiţei noastre.

Piscina era foarte mare. Nu avea însă tobogane, iar apa era un pic cam rece dimineaţa. Hotelul era plin, în perioada în care am mers noi, de nemţi (circa 50%), britanici (circa 20%), ruşi, ucraineni, cehi şi slovaci (vreo 15%), francezi şi belgieni (5%), precum şi câteva familii de români.

Mâncarea:

Sistemul „all-inclusive” practicat de acest hotel a fost dintre cele mai bune pe care le-am întâlnit la hotelurile bulgăreşti la care am fost.

Ca un semn de respect faţă de clienţii hotelului am fost întâmpinaţi, în fiecare zi, la prânz şi seara, la intrarea în restaurant de către staff-ul hotelului.

În cele opt zile petrecute au fost două seri tematice (cu specific italian şi balcanic), precum şi o seară bulgărească, la restaurantul de la piscină. La seara balcanică a fost şi o secţiune gastronomică românească, cu patru sortimente, nereprezentative pentru bucătăria românească în afară de celebra mămăligă.

Micul dejun era continental, cam aceleaşi sortimente în fiecare zi, cu mici excepţii în ceea ce priveşte mezelurile şi brânzeturile, acestea fiind de o calitate destul de bună.

Prânzul era variat, conţinând o gamă largă de specialităţi: supe şi ciorbe (de regulă trei), fripturi, preparate din carne şi legume, salate de tot felul, circa 7-8 feluri de fructe, torturi, prăjituri etc.

Cina era deosebită. Se punea accent pe fineţuri culinare, fripturi (porc, pui, vacă, curcan, iepure, miel, peşte), fructe de mare, surimi, somon etc. Am avut chiar şi icre negre şi de manciuria, precum şi alte specialităţi pe care nu le mai reţinem, dar care există în fotografii. Băuturile sunt cele autohtone, de regulă marca Savoy. Au fost şi şapte sau opt cocktailuri foarte bune.

Distracţia:

Animaţia a fost prezentă pe tot parcursul zilei, atât la piscină, cât şi seara, într-o sală de spectacole extrem de mare. Echipa de animatori, în general nemţi şi bulgari, s-a străduit să ne ofere o vacanţă cât mai plăcută, chiar dacă spectacolele au fost numai în limba germană şi engleză.

În concluzie, recomandăm cu toată căldura acest hotel din lanţul RIU.

Trimis de timpliber in 14.10.11 21:03:49
Validat / Publicat: 14.10.11 22:05:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - Ralitsa, Sunny Beach - Trakia Plaza, Nisipuri - Iberostar, Park Hotel Golden Beach, Atlas

VIZUALIZĂRI: 3709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (timpliber); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de hotel

ravenala22
[15.10.11 19:00:38]

pe plaja sezlongurile erau gratis?

[15.10.11 22:10:24]

Dintre iberostar si riu helios care a avut servicii de mai buna calitate?

timpliberAUTOR REVIEW
[16.10.11 18:59:01]

Sezlongurile nu erau gratis pe plaja. Practic, nu era nevoie sa le inchiriezi pentru ca plaja era asa de aproape ca te duceai imediat si faceai o baie in mare, dupa care te intorceai pe sezlongul de la piscina de la hotel. Conditia era sa-l ocupi dimineata, punand prosoape pe el. Altfel, nu mai gaseai nimic, dupa micul dejun. Ocuparea sezlongurilor o faceau sistematic nemtii si rusii.

timpliberAUTOR REVIEW
[16.10.11 19:12:12]

Pentru Constantin 33

Desi serviciile celor doua lanturi hoteliere sunt foarte bune, inclusiv mancarea, as inclina totusi pentru RIU Helios Bay. Asta poate ca impresiile sunt mai proaspete, noi fiind la RIU in vacanta de vara, iar la Iberostar de Pasti. In plus, serviciile si mancarea difera in functie de sezon si numarul de innoptari, dupa cum se stie. Deci, este destul de greu sa optam. Sfatul nostru este sa alegeti numai in functie de locatia turistica pentru ca si la RIU si la Iberostar este super. Mergeti pe incredere!

[16.10.11 19:30:24]

Multumim frumos. Am fost de 2 ori la riu si anul viitor intentionam sa mergem la iberostar.

[16.10.11 20:19:26]

constantin33, ravenala22, timpliber