ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2011
ÎNSCRIS: 28.03.10
SEP-2011

Restaurantul „La Grande Luna” din Tg.Mures

Creedence Clearwater Revival-Bad Moon Rising

Am sa abandonez deocamdata festivalurile populare, caci ele n-au decat o valoare locala si am sa va povestesc cate ceva despre lucruri serioase, de valoare internationala. Am sa va scriu despre supe, ciorbe, gratare cu cartofi prajiti, despre muraturi si placinte cu branza.

Fara festivaluri se poate trai dar fara mancare, nu!

Grupul nostru de fosti liceeni numit „PUB”, prescurtarea vine de la initialele liceelor Papiu-Unirea--Bolyai, de ani buni incoace, se reuneste in fiecare ultima zi de joi a lunii, la cate un local din oras. Mereu la altul. Inca nu le-am epuizat pe toate. In privinta restaurantelor, orasul meu sta bine, are mai multe localuri decat licee, biblioteci, spitale si muzee, luate la un loc. Anuntul pentru intrunirea noastra lunara se posteaza pe internet, avem, de mai bine de un deceniu, un site numai al nostru. Site-ul e foarte util, schimbam o multime de informatii, ne ajutam unul pe celalalt. Am fost o generatie foarte unita.

De data aceasta, a fost ales restaurantul „La Grande Luna” din cartierul Tudor, local situat pe strada Pandurilor nr. 100. Se ajunge usor acolo, daca vii dinspre Sighisoara, e chiar la intrarea in oras. La primul semafor, „faci stanga”, si dupa nici 100 de metri, apare „Luna cea mare” sau „Big moon”, cum i se mai zice pe-aici.

Ce are deosebit acest local? Lista de meniuri. Ea poate fi consultata direct de pe internet. Poti invarti in mod electronic, pagina cu pagina, sunt vreo 36 de pagini in total si poti afla tot ceea ce-ti ofera acest local. Vezi si preturile. Plus de asta, au si o formatie de muzica „de pahar” dar si de muzica „retro”, care canta non-stop, chiar si daca in local e-o singura persoana si-aceea surda de ambele urechi. Cand am ajuns noi, pe la ora 19,30, doua mese lungi erau ocupate de „grupuri-grupuri” ce sarbatoreau ceva dar mai era inca loc destul.

S-a facut seara, a aparut si luna pe cer. Dar n-avea sa fie o luna prea buna... bad moon... la ora 20,30, telefonul meu produs de Nokia ma anunta, nu ca firma de telefonie mobila pleaca din tara ci ca am o urgenta... impreuna cu-o colega din grup ma duc sa fac o injectie unei femei in varsta care locuieste singura. Dadusem comanda la ciorba, dar chelnerita, amabila, mi-a zis ca „ciorba o sa ma astepte si va fi servita calda la intoarcere”. Revenit, tot ea se ofera sa ne faca si o poza de grup. Dupa un pahar de vin sau de bere, atmosfera se destinde. Incepem sa povestim „ce s-a mai intamplat in ultima luna, de cand nu ne-am mai vazut”. Apar si preparatele mai serioase. Dupa ciorba de fasole, eu comand o tocanita de ciuperci cu mamaliguta. E-o minunatie! Toti stau cu ochii pe mine si cu mana pe telefonul 112 al SMURD-ului, ca sa vada daca ciupercile nu sunt cumva „nebune”. Scap cu viata. Colegii mei prind curaj si comanda si ei tocanita de ciuperci.

Iata si cateva preturi.

Ciorba de fasole - 9 lei, Tocanita de ciuperci -14 lei, Piept de pui dezosat la gratar -13 lei, Papricas de pui cu mamaliguta -14 lei, Salata de ardei copti -7lei, ca desert gasiti placinte cu branza de vaci si sos de vanilie (250 g-8 lei). Berea Stella Artois fara alcool e 6,5 lei, berea Becks e 5 lei, vinul de Jidvei la 50 ml -9, lei, apa minerala Perla Harghitei - 4,5 lei iar Borsec-ul e 5,5 lei.

Localul e cochet, are 60 de locuri la mese pentru 4 persoane, dar exista si mese pentru mai multe persoane. Localul dispune si de o terasa, personalul e amabil, mancarea e buna si accesibila ca pret. Exista insa pe-aici si mancare ceva mai scumpa... scoici negre cu unt, usturoi si paste la 50 de lei sau antricot de caprioara cu sos de fructe de padure la 50 de lei, tocanita de cerb cu enibahar si ciuperci la 55 lei, muschiulet de mistret cu rozmarin si ciuperci la 55 lei.

A doua zi, am revenit, numai si numai pentru tocanita de ciuperci, de care m-am indragostit.

A fost bine la ”Grande Luna”, dar, pentru luna viitoare, noi am pus deja ochii pe alt local, c-asa-i obiceiul in grupul nostru.

Va doresc tuturor, "Pofta buna! "

@Web, te rog melodia „Bad Moon”, http://www.youtube.com/watch? v=5BmEGm-mraE, daca se poate, doar in varianta "audio", mersi!

Trimis de dorgo in 03.10.11 06:42:35
Validat / Publicat: 03.10.11 09:01:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 3573 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pornesc cu viteza luminii spre restaurantul "La Grande Luna"

ileanaxperta*
[03.10.11 11:10:59]

@dorgo, bine ca-s mancata... de dimineata (sper ca nu de catre cineva...))). Caci altfel ma trezeam lingand cu mare pofta monitorul atat de viu colorat cu pozele tale! Deci de iert... de data asta, dar vezi, ca esti dator cu Part 2... cu sarmalutele! O saptamana "pofticioasa"! si satula! numai bine!

CCR sunt unii dintre favoritii mei "strabuni". Si cant unele melodii de-ale lor...

ileanaxperta*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tg. Mureş? :