ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2011
ÎNSCRIS: 09.05.08
SEP-2011

Porto Carras - un resort impecabil de curat

Anul acesta am decis sa schimb registrul si sa merg intr-un loc clasificat ,,de lux"; nu am regretat, intradevar Porto-Carras este o statiune care indreptateste in oarecare masura acest calificativ; spun ca intr-o oarecare masura, deoarece la greci tot ce este de 5* este de fapt de 4* si ce este de 4* este de 3*... s.a.m.d.

Camerele sunt mari, spatioase, bine mobilate, cu gust, mobilier cam vechi dar inca face fata, nu are lcd, nu halate de baie nu papuci... nu ca ar fi fost nevoie, dar se cerea un pic de ,,staif"; baia moderna, cu cada, cu bideu, cu set de baie schimbat zilnic alcatuit din sampon, gel de dus si lapte de corp, toate de calitate; prosoapele se schimbau zilnic, la fel ca si lenjeria, referitor la aceasta mi se parea o risipa sa schimbe zilnic al 2-lea rand se fete de perna, care nu le foloseam, precum si pilota... asa ca le-am depozitat in sifonier sa vada clar ce dorim. Referitor la sifonier, este imens, (cu toate acestea sotia l-a umplut :)) si este situat pe hol dupa cum se vede in foto.

Nu am stat prea mult la televizor dar as fi fost incantat sa am macar un post romanesc si nu 3 rusesti, 2 nemtesti, 3 bulgaresti, 5 elene si 2 italiene... de altfel daca tot am adus vorba de rusi, peste tot se vorbea numai ruseste, hotelul era sub ,,ocupatie rusa"te trezeai abordat si intrebat oarece in ruseste, nu se spetea nici unul sa vorbeasca engleza, de altfel si cu ospatarii se intelegeau mai mult gimnastic; am constat o anumita incrancenare de a nu vorbi engleza... si pe aceasta baza o luau mereu in freza, fie nu primeau ce doreau, fie nu se faceau intelesi, fie erau tepuiti fara jena...

Micul dejun foarte diversificat, oua facute in toate felurile, cremwursti, bacon prajit, cuiperci prajite, branzeturi de calitate, cascaval Gouda printre alte sorturi de cascaval am descoperit; ceai, cafea (cam slaba) suc la dozator, un sortiment bogat de paine proaspata.

Cina, cam liniara si fara prea mare risipa de imaginatie, parea mai mult un meniu pe gustul rusilor, de altfel marimea movilei din farfuria lor certifica acest lucru, dar nu puteai spune ca te scoli flamand de la masa; prajiturile, excelente; sarailie, baclava, tarte, fructe in aspic (jeleu), un tip de amandine, etc. Fructele cam putine sortimental, nu am vazut o zi struguri, doar mere, pere, portocale, si uneori prune.

Sala cu mese excelent situata si dotata, ospatari atenti si mai ales prezenti cand aveai nevoie; curatenie impecabila; dealtfel daca ar fi sa folosesc unul-doua cuvinte pentru a caracteriza intreg hotel si resortul=curatenie impecabila.

Plaja reprezinta un calcai al lui Achile; nu este din nisipul cel mai fin ci din unul cu granulatie cava mai mare, spre pietricele chiar... pentru a avea loc pe sezlong si la umbrele trebuia sa te scoli la 6.30-7.00 sa pui prosopul pe ele, rezervandu-le astfel. Erau gratis cei drept, la fel si prosoapele, primeai un card de prosop si la sfarsitul zilei cand predai prosopul il aveai inapoi; baietii de la prosoape erau romani din Iasi, prieteni cu nepotul patronului, student si el in Iasi (nepotul); aveau o placere meschina sa-i puna pe rusi sa vorbeasca in engleza cu ei cand cereau prosoape (trebuia sa dai numarul camerei si numele), alfel se faceau ca nu inteleg...

La pranz aveai posibilitate sa mananci ceva la Pergola, un fel de impinge tava de plaja; un pont, nu luati 2 portii de mancare, sunt destul de mari, desemeni salata este imensa si implicit pretul duce la 25 euro; luati unul o salata, celalalt felul 2 si... 14 euro. Berea acolo este 5 euro paharul, foarte buna, rece.

Baietii si fetele de la Beach bar, obisnuiesc sa dea tepe la coctailuri si la inghetata, eu am patit-o de 2 ori, dar si-au cerut scuze ca nu au inteles... dublasera pur si simplu nota la inghetata.

Resortul este deservit de un trenulet ca la noi la Mamaia, care face turul statiunii, inclusiv Marina; merita sa vezi Marina unde sunt amarate tot felul de iahturi care mai de care mai luxoase; acelasi trenulet te duce pentru 20 de minute la degustare de vinuri Porto Carras, 2 euro degustarea a 3 sortimente 1 alb si 2 rosii, mie personal mi-a placut cel alb, sec, 7.5 euro sticla din 2010, an de exceptie.

Cei care doresc pot face echitatie, pot inchiria biciclete cu 5 euro ora; se poate lua vaporasul, contra 2,5 euro/persoana te duce la Neos Marmaras.

Una peste alta a meritat, am beneficiat si de vreme excelenta, am stat la etaj si-am avut vedere la mare si piscina, seara era o placere sa stai pe balcon cu o bere in fata si sa admiri feeria de lumini din fata, cu marea si luna in fundal (aceasta din urma in ultim patrar).

Voi reveni si cu foto.

Trimis de michirec in 12.09.11 15:55:45
Validat / Publicat: 12.09.11 17:25:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Gerakina, Philoxenia, Denis, Athena Palas.

VIZUALIZĂRI: 5647 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michirec); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Sithonia Porto Carras, intrarea.

psandu2
    [17.01.12 21:12:42]

Buna ziua,

Am citit review-ul dvs. si as dori, daca se poate, sa-mi trimiteti cateva informatii despre hotelul Sithonia:

1. Exista un parc acvatic si pt. copii - macar ceva tobogane cu apa?

2. Am vazut ca ati dat ceva preturi la bauturi si mancare. Nu sunt incluse in pret? Adica nu este regim de all inclusive?

Va multumesc anticipat!

[18.01.12 07:31:38]

@psandu2: @psandu2: Nu stiu de existenta all inclusive, posibil sa fie, noi am luat demipensiune, am vrut o oarecare independenta; exista tobogane cu apa, o multitudine de piscine pentru copii, sunt rasfatati copiii, au si istructor care se ocupa de ei, exista camera cu jucarii etc...

Pentru intrebari suplimentare va stau la dispozitie.

Cu stima,

ADIGHETU1
    [22.01.12 15:34:50]

salut

ce poti sa imi spui de apa? era adanca? curata

cat ai facut pana acolo? si pe ce ruta ai mers?

ce tip de camera ai avut?

multumesc

[23.01.12 07:24:48]

Eu obișnuiesc sa fac drumul din doua: dorm o noapte la Sofia, numai la întors il fac dintr-una si-mi ia cam 13 ore pana-n Bucuresti; deci ruta: Bucuresti-Sofia-Kulata-Porto Carras; apa marii era excelenta, nu era adanca la mal, nisipul cu granulatie cam mare, ma asteptam sa fie mai fin, dar nu poti sa le ai chiar pe toate; noi am avut camera dubla, foarte mare, pat matrimonial urias, cu nenumarate perne...

Piscinele pentru copii nu erau adanci.

gioko
    [17.01.13 08:27:11]

@michirec:

Buna ziua, as dori sa va intreb daca era un bar pe plaja si daca in apa (deci nu pe plaja) erau pietre sau nisip?

Multumesc anticipat.

[18.01.13 10:44:36]

@gioko: Este bar pe plaja dar cum am spus mai sus, sunt tepari; nisipul este de granulatie mare dar in apa este nisip normal; pietre nu am vazut pe plaja de la Porto Carras.

Iannis
    [19.11.14 19:49:24]

Buna seara,

Unde ai fost cazat la Melinton sau Sithonia deoarece mi-am luat un sejur in iunie 2015 la Sithonia si ma cam sperie comentarile negative... poti sa-mi dai mai multe detali. Multumesc!

[20.11.14 07:29:26]

@Iannis - La Sithonia; noi am fost supermultumiti.

ADIGHETU1, gioko, Iannis, michirec, psandu2
    Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Hotel [Porto Carras Resort]: