ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2015
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 20.08.13
JUN-2015

Un concediu reusit

Perioada sejurului 7 – 14 iunie 2015, cazare cu all inclusive. Am fost cazati la Hotel Sithonia Porto Carras, care impreuna cu Hotel Meliton formeaza un resort maricel, marginit in partea sudica de portul turistic Porto Carras. In partea de nord a resortului se afla oraselul Neos Marmaras. Desi se prezinta ca un hotel de 5*, Sithonia ca si hotel, are 4* cu indulgenta. Dar avand in vedere facilitatile din jur, plaja cu sezlonguri gratuite, 3 piscine, topogane cu apa, teren de beach volei, terenuri de fotbal, tenis, baschet, golf, un club hipic, un trenulet gratuit care te plimba prin tot domeniul, putem accepta ca este un resort de 5*.

Acum sa le luam pe rand.

Hotelul este mare si spatios. Are 2 restaurante, bar, terasa, casino, magazine diverse. Si un club cu program artistic seara de seara. Cam putine lifturi pentru marimea hotelului. Preferam de multe ori sa folosim scarile. Camerele sunt de asemenea spatioase. A noastra a avut un pat foarte mare matrimonial si o canapea extensibila. Destul de curat, s-au schimbat prosoapele in fiecare zi, iar lenjeria de pat o data. Balconul frumos, dotat cu masuta si 2 scaune. Usa de la balcon mare, cu plasa de tantari incorporata.

Plaja foarte curata iar apa limpede cristal. Marea foarte linistita, nu prea am vazut valuri. Sezlonguri foarte multe si gratuite. La orice ora ieseai, sigur gaseai sezlong. Nisipul cu granulatie mai mare, nu foarte fin, dar nu era deranjant. Intrarea in mare mai abrupta, adica in 10 m avea 2 m adancime. Era si o portiune cu intrare mult mai lina in mare, la capatul sirului de sezlonguri inspre Neos Marmaras. Chiar pe plaja exista un bar, foarte la indemana, cu sucuri bauturi, inghetata, toate incluse in pachetul all inclusive. Abia facea fata aparatul ala de inghetata :). Pentru plaja exista prosoape gratuite oferite de hotel. Primiti un card de la receptie, cu care va luati prosopul de la un chiosc special amplasat langa piscine. Deci nu este nevoie sa va duceti prosoape de plaja de acasa.

Masa se serveste in regim buffet atat dimineata, cat la pranz si seara. Mancare multa, nu foarte variata de la o zi la alta, si poate nu de cea mai buna calitate. Dar pana la urma, sigur gaseai ceva. Nu plecai nemancat de acolo. Deserturile foarte bune in schimb. Cafeaua la dozator de calitate medie, sucuri tot asa. Vinul bunicel, iar berea era buna fiindca era rece. Lume multa, aglomeratie ca la cantina, iar personalul nu foarte bine pregatit, fiindca spargeau la farfurii si pahare intr-o veselie.

Serviciile oferite destul de diverse. Barul de la hotel si terasa deschise de la 10 dimineata pana noaptea la 1. Consumatia inclusa in programul all inclusive. Patru piscine cu apa sarata pentru toate gusturile plus 3 topogane cu apa. Mi-a placut ca piscinele erau cu apa din mare si destul de curate. Langa piscine exista un bar, unde, la fel, se pot servi pe parcursul zilei, diverse bauturi incluse in programul all inclusive. In zona dintre piscine si mare exista o terasa-restaurant unde se serveau pe timpul zilei diverse gustari (fructe, croissante) incluse in programul all inclusive. Barul de pe plaja despre care v-am mai zis. Loc de joaca pt copii langa piscine si un club pt copii cu personal care se ocupa de ei. Mese de ping-pong la dispozitie. Echipa de animatori extrem de activa, atat cei care se ocupa de copii, cat si cei care se ocupa de adulti. Vin pe plaja printre sezlonguri si te cheama la tot felul de jocuri (beach volei, baschet, darts, fotbal, etc). Dupa ce i-am cunoscut am aflat ca sunt 3 fete romance si un baiat in echipa de animatori. Toti foarte draguti.

Recomandarea mea, pentru a va familiariza cu resortul, este sa luati trenuletul. Pleaca la ora fixa din fata hotelului. Vedeti toate obiectivele din jurul hotelului. In plus va duce si la crama domeniului Porto Carras. Acolo trenuletul face o statie mai lunga si pt 2 euro de persoana puteti face o degustare de vinuri. Merita. Apoi, daca vinurile sunt pe gustul vostru, se pot cumpara.

Mult spatiu verde si multe alei. Se poate inchiria pt 5 euro/ora bicicleta. Sau daca megeti cu bicicleta de acasa este si mai bine. Ai unde sa te plimbi cu ea. Se mai pot inchiria hidrobiciclete, barci cu motor, caiac.

Pentru cine este amator de shopping, chestii mai deosebite in special, recomand oraselul din apropiere Neos Marmaras. Preturile in general normale, pt toate buzunarele. Este foarte dragut, are un farmec specific, cu multe teverne, magazine diverse, case mai noi, mai vechi, stradute inguste si abrupte. Nu trebuie ratat. Se poate merge cu masina, exista o barca-naveta din Porto Carras, sau se poate merge pe jos, pt amatorii de plimbare ca si mine. La Neos Marmaras recomand de asemenea plimbarea cu trenuletul. Te plimba o ora si vezi tot orasul (4 euro/pers).

Nu o sa va spun chiar tot. Va mai las si pe voi sa descoperiti. :)

Ca si chestiuni generale, hotelul este orientat ca si servicii spre familii cu copii. Daca mergeti fara copii si credeti ca o sa va deranjeze agitatia datorata lor, atunci nu alegeti acest hotel. De asemenea, din numarul turistilor cazati aici, peste 80% cred, sunt vorbitori de limba rusa. O sa auziti limba rusa peste tot. Marea majoritate a personalului vorbeste limba rusa.

Un alt lucru interesant, hotelul are o agentie care organizeaza excursii in imprejurimi sau pe continent. Marea majoritate sunt cu plata, dar sunt si unele gratuite. De exemplu, excursie cu autocarul la Salonic. Aici am inteles de ce se bucurau rusii de atat de multa atentie. Cheltuiau in nestire. Erau disperati dupa magazinele de firma. Noi eram mai reticenti. Aceleasi magazine de firma le gasesti si in Romania. Si preturile poate la jumatate.

Exista un birou guest service langa receptie, unde este bine sa va informati de la inceput cu privire la partea de excursii. De asemenea, exista seri tematice, unele necesita rezervare prealabila. In seara de vineri, au organizat un beach party chiar pe plaja. Bineinteles, romanii sufletul petrecerii, chiar daca eram cel mai putin numeros grup. A fost reusita petrecerea, mai ales ca animatorii nu au stat degeaba si au impus ritmul cu un pic de coregrafie.

Pentru cine este interesat de reteaua wireless, se putea accesa in hotel si chiar si la plaja, dar mergea destul de incet.

Pentru noi a fost un concediu reusit, poate prea scurt. Cine doreste informatii suplimentare, le ofer cu placere.

Trimis de mirceaionutrus in 02.07.15 10:14:50
Validat / Publicat: 02.07.15 13:59:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

VIZUALIZĂRI: 3080 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirceaionutrus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 plaja

gettyy
    [02.07.15 15:44:33]

Frumos şi util articol!

Felicitări!

[03.07.15 05:19:04]

@mirceaionutrus - Ai scris un review excelent, foarte bine structurat și foarte util celor care se pregătesc pentru o vacanță la acest hotel. Felicitări și îți mulțumesc.

O să merg și eu aici din 25 septembrie, au avut o super ofertă pe la sfârșitul lui martie, așa că am plătit 380 de euro pentru 7 nopți/2 persoane, all inclusive.

La prețul ăsta nu am stat pe gânduri și nici nu am așteptări, pentru că ștu că doar cazarea cu mic dejun și șezlonguri incluse valorează atât și orice vine peste, bun sau rău, este bonus. Din căte ai povestit tu, bonusul va fi mare.

Te rog să îmi spui cam cât timp făceai pe jos, în plimbare, până în Neos Marmaras și dacă se poate ajunge acolo mergând pe malul mării.

[03.07.15 13:01:21]

@pacurarcris - Mulțumesc pentru aprecieri.

Trebuie să recunosc, extraordinară oferta!

Până în Neos Marmaras, zona centrală, se face aprox 20-30 minute pe jos. Din zona unde se termină aleea asfaltată, se traverseaza plaja (aprox. 50 m) prin capătul rândului de șezlonguri. Exista un mic pârâu care mărginește resortul în acea zonă. Dincolo de pârâu începe o stradă asfaltată care ține de Neos Marmaras. Această stradă merge de-a lungul plajei până aproape de zona centrală. Dacă puteți, vizitați orășelul atât ziua cât și seara. Ziua e mai ok pt cumpărături, fiindcă nu-i așa aglomerat. Seara este atmosfera mai romantică

Atenție când va întoarceți la hotel, dacă o faceți tot pe jos. Acolo lângă pârâu stă un agent de securitate și vă cere cardul, ca să se asigure ca sunteți cazați în resort.

Sejur plăcut!

[03.07.15 13:08:45]

@gettyy - Iți mulțumesc

[03.07.15 17:57:14]

@mirceaionutrus - Mulțumesc din suflet pentru răspunsul detaliat.

Numai bine îți doresc și vacanțe frumoase!

hlli
    [03.07.15 20:24:27]

@pacurarcris, şi eu care am crezut că am luat cu cel mai mic preţ, 368 euro/persoană, 7 nopti, all inlcusive, 19 - 26.09.2015, sejur achiziţionat prin AFA... Văd ca tu te bucuri de un preţ şi mai scăzut... Fiecare cu norocul lui!!!

Eu sunt mulţumită şi cu acest preţ. Aştept cu nerăbdare vacanţa din septembrie... şi întâlnirea noastră acolo.

Să auzim de bine!!!

[03.07.15 20:34:37]

@hlli - Și eu tot prin AFA am făcut rezervarea, dar din 25.09 până în 02.10. Cum sejurul intră în octombrie este, într-adevăr, mai ieftin, dar crește și riscul ca vremea să nu mai fie atât de bună. Un risc pe care mi l-am asumat!

Acum măcar știm, datorită acestui review foarte detaliat că va fi totul bine.

Și eu abia aștept să ne întâlnim și sper să aud numai lucruri bune când ajung.

[08.07.15 16:05:47]

@pacurarcris - Avand in vedere perioada in care mergi, mi-am amintit ceva ce mi-a scapat in cadrul articolului. Hotelul are si o piscina interioara si o sala de fitness.

O alta chestie poate interesanta. Din portul turistic Porto Carras se pot inchiria barci cu motor. Iti da barca 4 ore si costa 100 de euro.

Toate cele bune!

[08.07.15 17:35:07]

@mirceaionutrus - Mulțumesc frumos pentru detalii, sunt foarte folositoare, ca tot articolul tău, de altfel.

Piscina interioară, mai ales, este utilă dacă vor fi zile ploioase, în rest, nu îmi doresc să stau neapărat la plajă ci vreau plimbări de dimineață până seara, pentru a vedea cât mai mult din peninsulă.

Cât despre sala de fitness, sigur nu-i de mine.

Numai bine, vacanțe cât mai reușite și o vară frumoasă îți doresc!

AGR
    [30.07.15 20:17:21]

Salut!

Intrarea la piscina interioara este gratuita sau se plateste?

Multumesc!

[14.08.15 08:52:47]

@AGR - daca bine imi amintesc, pentru pachetul AI, intrarea era gratuita. Pt alte optiuni de sejur nu stiu.

Mircea

AGR, Cris, DanielG&Family, gettyy, hlli, mirceaionutrus