ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2011
AUG-2011
2 AD. + 2 COPII

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Restaurant Valea Mariei - Si totusi...

In aceasta vara mi-am propus sa ajung pe Transalpina, dar pot sa spun ca mi-am ales prost momentul, si anume intr-un weekend prelungit, astfel nu am reusit sa gasesc cazare la aceasta pensiune nici macar cu doua saptamani inainte (probabil preview-urile anterioare si-au spus cuvantul). Nu am disperat, am incercat si la altele iar in cele din urma am hotarat doar sa trecem pe acolo asa ca am hotarat sa luam masa la aceasta pensiune si asta tot datorita aprecierilor anterioare.

Dupa cum vedeti in fotografii, peisajul e superb, amplasarea e ideala, dar nu intotdeauna totul e perfect si asta deoarece am avut parte de o surpriza neplacuta, dar sa exeplific: am ajuns la Valea Mariei in jurul pranzului, prinzand o ploaie de vara cu fulgere, tunete si grindina ce ne-a facut sa asteptam in masina cam jumatate de ora (asta dupa ce am observat ca restaurantul era plin asa ca ne-am consolat cu ideea). Dupa ce a stat ploaia am intrat in restaurant unde se eliberase o masa de 4 persoane, in zona pentru nefumatori.

Restaurantul fiind plin, dupa cum spuneam, a durat ceva pana ne-a fost luata comanda, intre timp eliberandu-se o masa in zona pentru fumatori, cea cu o panorama superba. Nu am vrut sa fim nepoliticosi si sa ne mutam singuri acolo, masa ce se eliberase in acea zona fiind de 6 persoane si am cerup acordul personalului din restaurant. Acesta ne-a refuzat sa ne mutam deoarece, dupa spusele lor, au facute rezervari pentru acele locuri. Cei mai dezamaiti au fost cei mici care erau nerabdatori sa savureze si peisajul odata cu pranzul. Am ramas pe locurile initiale, dar nu mica ne-a fost surpriza atunci cund dupa foarte putin timp au masa respectiva a fost ocupata de doar patru persoane iar explicatia data de personalul restaurantului a fost halucinanta, si anume ca o anumita colega (aici am ramas interzisi deoarece persoana ce ne refuzase sa ne mutam era una si aceiasi persoana cu cea care le luase comanda celor de la masa cu pricina cat si cea ce ne refuzase mutarea noastra) nu a stiut acest lucru. Una peste alta, a fost totusi o experienta destul de neplacuta, sa simti ca esti tratat necorect (sa ma exprim elegant).

Ne-am consolat totusi dupa masa cu peisajul superb- in afara pensiunii- si ulterior cu Transalpina cat si cu faptul ca uneori se mai intapla si astfel de incidente. Vacante placute si lipsite de astfel de incidente tuturor!

Trimis de kelyboy in 30.08.11 10:10:43
Validat / Publicat: 30.08.11 12:02:34

VIZUALIZĂRI: 1879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Locul de joaca

[30.08.11 10:22:14]

Ar fi binevenita o nota si la capitolul "Servicii", puteti edita articolul sau o puteti trece intr-un ecou.

[30.08.11 10:39:11]

pentru ca nu ati fost cazati, ci doar ati mancat acolo, review-ul a fost mutat la "Restaurante, terase in zona Ranca-Novaci"

cred ca totusi, nu ai notat corect. calificativul acordat la BUCATARIE, (cel care reflecta nemultumirea ta) trebuia pus la SERVICII, iar pentru bucatarie te rog sa specifici o nota care sa reflecte stric calitatea produselor comandate/servite. ar fi mai corect asa.

magdalena
[30.08.11 12:08:36]

"Si totusi", cum a fost masa? ... Este o impresie despre un restaurant al unei pensiuni, dar nu vorbeste nimic de mancarea in sine. Ce ati mancat si ce nu v-a placut, astfel incat sa acordati 50% la bucatarie?

[30.08.11 12:28:43]

Dupa o astfel de experienta si dupa o asteptare de cca 1h si 1/2 nu prea mai savurezi masa asa cum ar fi trebuit (sau mai bine zis, cum ma asteptam).

Iar despre masa am de facut urmatoarele precizari: mancarea destul de buna si portiile destul de mari si cu aspect placut (ceea ce de cele mai multe ori are o foarte mare importanta), aceasta fiind partea pozitiva, pe deoparte, si faptul ca asteptarea de la preluarea comenzii si pana la servirea efectiva e destul de mare (daca nu cumva, cam mare) si servirea ciorbei aproape reci - pe de alta parte (pana la servirea efectiva am vazut cel putin trei cazuri in care comenzile au fost returnate catre bucatarie, ceea ce spune totusi ceva, totusi...)

[30.08.11 19:40:59]

revin cu solicitarea de mai sus, te rog sa specifici nota pentru servicii, respectiv pentru bucatarie si masa.

[31.08.11 09:12:24]

Nu reusesc sa reeditez!

[31.08.11 09:16:01]

In ecoul anterior mi-am exprimat punctul de vedere si asupra bucatariei.

[31.08.11 09:17:49]

@kelyboy, optiunea de editare a expirat, scrie intr-un ecou notele care lipsesc si le vom adauga noi. Multumim.

[31.08.11 09:43:43]

Dupa cum am detailiat mai sus, as acorda un 60%satisfactie pt servicii (sper ca nu sunt prea aspru)

Nota webmaster: Adaugat nota respectiva.

[01.09.11 22:22:23]

kelyboy, zi-ne te rugam, vizita voastra in Ranca si la restaurantul in discutie a fost cumva in weekendul cu Sfanta Marie?

[02.09.11 16:53:58]

Da, s-a nimerit sa fie in acel weekend prelungit

[02.09.11 22:10:40]

am intuit bine!

am trecut si eu pe acolo in weekendul ala si intr'adevar a fost aglomeratie mare cam prin toate restaurantele; ati avut noroc ca v-au primit!

noi am vazut o faza la un restaurant care efectiv nu a primit de afara; frate, erau oamenii aia suparati ca nu aveau unde sa manance; acum realizez ca e totusi de apreciat ca v-au primit si totusi de inteles ca ati prins o exceptie, ca nu e mereu asa;

apropo! propun daca si webmasterul este de acord sa se precizeze pentru a sti si ceilalti colegi de site ca riscul de a avea parte de asa ceva este doar in zile gen: 1 Mai, Rusalii, Sf Marie, s. a. m. d.

pentru asta presupun ca ar fi relevant si obiectiv sa fie strecurat inca de la inceputul revieului ca evenimentele s-au desfasurat intr-un weekend aglomerat, mai exact de Sf Marie;

[05.09.11 11:09:44]

Nu cred ca e relevant acest lucru! E normal ca si turist sa fii tratat corect, indiferent de ziua in care te prezinti intr-o anumita locatie! Daca nu e asa, in acest caz, e de preferat sa nu mai mergi acolo in acele zile?

[05.09.11 19:53:15]

@ kelyboy

stimate coleg de site, ziceai ca:

" Daca nu e asa, in acest caz, e de preferat sa nu mai mergi acolo in acele zile? "

pai eu tocmai asta vroiam sa nuantez din capatul locului pentru orice alt coleg sau vizitator de pe site, sa stie la ce se poate astepta daca merge acolo intr-una din zilele astea;

o fraza scurta de genul: "prezentul review face referire la evenimente petrecute la unitatea respectiva intr-o zi foarte aglomerata" mi-se pare in ton cu ceea ce s-a intamplat;

zic asta pentru ca sunt destul de multe revieuri scrise si vizitatorii trebuie sa stie din capul locului ce urmeaza sa abordeze revieul si apoi sa decida cata atentie sa acorde lecturarii impresiei;

am facut o interventie impartiala, nu pentru a contrazice cele intamplate ci doar pentru a mari relevanta postarii;

pentru ca asa este corect si obiectiv!

Eu asta cred ca vrem prin ceea ce scriem aici! In niciun caz altceva... !

Am dreptate?!

kelyboy, magdalena, observator