ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011

Sub orice critică
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Gerakina Beach - la cel mai jos nivel – Cea mai trista experienta de pana acum in Grecia.

Si nu exagerez cu nimic atunci cand spun asta. Pe scurt si fara detalii ca sa poata fi citit usor si mai ales RETINUT.

Am optat pentru ALL INCLUSIVE = 12 nopti

-Gradina de care se tot povesteste – NIMIC IMPRESIONANT.

-cazare Hotel Gerakina Beach – cladire principala – Hotel OK (la cladire ma refer)

-receptie – lumea obosita de dimineata pana seara. Acolo zambetul costa. Amabilitate? Eeee prea multe pretentii.

-Bar hotel – deschis dupa ora 16:30. all inclusive – bere, vin si sucurile lor cele mai proaste si NU naturale. Cafeaua (2,90 euro), ceaiul NU sunt la all inclusive.

-camera mare – (mobilierul daca nu se rupe, aveti noroc, ca s-ar putea sa-l platiti de bun), baia OK, balcon OK.

-Curatenie in camera? Sigur dar cu bani, altfel la 4 zile daca se trece PRIN CAMERA!!!

-Intrare restaurant - stai la coada sa spui numarul camerei:

-Micul dejun – spui numar camerei si la masa - carnatii prajiti alternau cu niste mini crevusti de culoare neagra, la gust nu stiu, nu am indraznit sa gust, branzeturi vegetale, oua fierte sau omleta, iar nu am indraznit sa iau, mezeluri – mai bine nu, legume, rosii, ardei, castraveti, ceapa, morcov ras in permanenta dimineata, la pranz si seara, invariabil compot de piersici si iaurt. cafea, ceai si apa de la dozator. (sub orice critica)

-Intrare restaurant - stai la coada sa spui numarul camerei

-Pranz – spui numar camerei si la masa - La tava, carne de vita, porc, pui, miel. Nu va ganditi ca toate in aceiasi zi. Pe rand si cu mult sos sau tocanita cum vrei sa-i spui care iti pica cum nu se poate mai rau asta daca esti sanatos daca nu, MAI BINE NU INCERCA. + legume fierte care daca nu se consuma la pranz le intalniti cu siguranta la cina, sub forma de supa crema. Paste din abundenta. Friptura la gratar? in 12 zile cat am stat, a fost o singura data. Desert: budinci de la plic, pepene si piersici dar iar, nu toate in aceiasi zi + inghetata.

-Bauturi: vin si bere care iti sunt servite la masa de ospatari si notate cu grija in carnetelul lor ce, cat, cum.

-Cina - Intrare restaurant - stai la coada sa spui numarul camerei, ca sunteti in concediu:

-spui numar camerei si la masa - La fel ca si Pranzul

-RESTAURANT = CANTINA PROLETARA

-Sunteti tot timpul supravegheati de cand intrati in restaurant si nu pentru ca voi sa va simtiti bine. Nuuuu, trebuie sa se stie ce, cat si cum consumati.

-Piscina – plina de…… CLOR. (cam prea mult) si foarte, foarte, foarte multi copii.

-Locuri la piscina – nici vorba cred ca stau prosoapele pe scaun de la 4 dimineata daca la ora 8 sunt toate ocupate.

-Bar piscina- o gluma………... PROASTA. Vrei o bere mare? Nu se poate decat una mica. Nu au voie sa serveasca bere in pahar mare.

-Inghetata la barul de la plaja numai pentru copii si numai una, de un singur fel. Cum sa vrei mai multe feluri

-CAFEA? – NUMAI INTRE ORELE 16:00-17:00 - La restaurant. Atat.

-Plaja. SUB ORICE CRITICA. INGUSTA DAR MAI ALES MURDARA.

-100 umbrele x 2 paturi care se tin sub cheie si legate cu lanturi in conditiile in care hotelul este destul de mare si mai sunt si multe casute in jurul lui. Aici, dimineata cam pe la 6.30 este o alta coada pentru o cheie unde dati 5 euro garantie (pentru ce? nu am aflat) pe care ii primiti inapoi seara cand restituiti cheia. Dar ca sa obtineti o cheie trebuie mituit « piticul electronic » care le are in custodie si care vine undeva pe la 7:30. Dar puteti astepta sunteti in concediu, NU? Platit chiar.

-PERSONALUL COMPLEXULUI = PAZNICI de 2 lei.

-ALL INCLUSIVE? Nimic din acest concept.

-GERAKINA BEACH = SANATORIU

-Sunt si multe care ar mai fi de spus dar tot RELE.

-NU VREAU SA MAI VAD ACEASTA LOCATIE. NU O RECOMAND SUB NICI O FORMA.

Trimis de emma_ror in 22.08.11 15:56:54
Validat / Publicat: 22.08.11 17:22:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emma_ror); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulian68
[22.08.11 18:06:19]

@emaror, poti sa ne spui si cat a costat sejurul acesta, de fapt cele 12 nopti?

smuki dog*
[22.08.11 19:05:37]

Am revazut partial concediul meu (mai ales partea cu restaurantul) dar inca odata spun Grecia NU ESTE ASTA

Pe viitor luam numai cazare cu mic dejun (eventual particulari) ca mancare la taverne este destula, prospata si relativ buna la pret.

Chiar, cat te-a costat "all inclusiv"?

adryana
[22.08.11 23:23:26]

ei, vedeti, aveam si eu dreptate odata cand spuneam ,,Gerakina-o reintalnire amaruie-dulce''.

Totusi sa stii ca in 2009 nu a fost asa, atunci am stat la bungalow, am facut seara cunostinta cu toate soparlele din iarba dar si cu ,,altceva'', dar mancarea a fost f. buna si variata, practic pe cele 2 randuri erau alte feluri de mancare. In 2010 am mers din nou, de data asta am gasit mai bun pret dar si in cladirea principala-criza s-a vazut.

Ti s-a parut ok cladirea? eu zic ca nu a fost zugravita de multisor, oricum e f. f. veche am inteles. In camera tin sa te contrazic cu curatenia.

La noi s-a schimbat zilnic lenjeria de pat, prosoapele, s-a facut curat peste tot. Imi amintesc de mobila aceea f. simpla, verde si mai ales imi amintesc de patul copilei, mai mic dar si f. subred. Copila mea a sarit pe el mai mult si a aterizat cu salteaua direct jos. Fiind seara asa a dormit, doar pe saltea, neavand scule nu am putut repara patul, era desfacut practic tot.

Dimineata am mers la plimbare pe Sithonia si seara cand am revenit in camera, patul era reparat, lenjeria curata pe el, f. curat am gasit in camera. Am avut o surpriza f. placuta. De platit patul nu cred ca se punea problema. De asta am zis si dat acest exemplu.

Plaja este intr-adevar f. murdara, cine zice ca la Gerakina plaja e curata se inseala amarnic ori e clar ca nu a vazut si alte plaje, ca sa aiba termen de comparatie. Nu numai ca e plina de mizerie, dar marea e plina de arici, peste tot sunt, eu am pus la rw. meu poze multe, asadar eu altul la Gerakina nu mai merg.

,,Politia '' de la restaurant si eu am intalnit-o si e f. neplacut sa iti verifice cartela la intrare si apoi cand esti la masa la restaurant sa vina iar sa te controleze. La hotel Lagomandra niciodata nu am fost verificati la intrarea in restaurant, era un domn acolo care ne intampina cu zambetul pe buze. Ei, asta e una din diferente.

ruxy_pink
[22.08.11 23:33:19]

Eu nu inteleg cum de eu nu am vazut nici macar un gunoi pe plaja (oare trebuie sa imi pun ochelari?) desi am mai vazut si alte plaje la viata mea. Aricii de mare nu mi-au facut probleme si ce tot aveti cu politia de la restaurant? Este chiar atat de dificl sa iti lasi cartobasele alea pe masa si ei sa le ia singuri sa se uite la camera? Oare chiar nimeni nu s-a gandit la asta?

adryana
[22.08.11 23:45:23]

@ruxy pynk, nu asa se pune problema, iti dai seama ca nu scotoceam de fiecare data in poseta, dar ideea in sine... apropo vad ca nu ai scris nimic de Gerakina, poate ne arati si noua cat de curata ai vazut tu plaja.

[23.08.11 09:02:37]

[@smuki_dog:] Sigur, 12 nopti, all inclusive, cladire principala, vedere la mare, 1600 Euro.

smuki dog*
[23.08.11 09:39:24]

pretul este cam cel din Turcia, dar serviciile am auzit ca nu se compara. Parerea mea este ca trebuie cautate pe situri diverse locatii, luata legatura cu hotelul, facuta rezervarea direct la hotel, fara all inclusive si daca nu ai copii mici cu tine, in fiecare zi in al loc, alte plaje, alte taverne. Inca odata Grecia este o tara ce merita vazuta!!

[23.08.11 09:53:20]

Completat pretul in "caseta tehnica" (stanga sus)

[23.08.11 10:16:42]

nu stiu, tot pe site am vazut hotelul, dupa acesta experinta sunt blocata in ce priveste vacanta urmatoare indiferent unde ar fi ea. Imi pare rau ca oamenii nu spun adevarul despre locurile in care merg. Trebuie sa circule lucrurile bune si mai ales cele rele. Nu poti sa spui lasa sa pateasca si altul daca eu am patit-o..... asa sa moara si capra veciunului... !!!

[23.08.11 10:25:26]

transport - masina personala

calatorul
[23.09.12 11:24:44]

pentru @emma_ror:

Care s-a plans de o vacanta amaruie in Grecia, la Gerakini all inclusive.

Eu am avut numai experiente placute si foarte frumoase in Grecia si am fost cam prin toata inclusiv cateva insule - Corfu si Creta.

E adevarat ca nu m-am dus in vacanta cu gandul sa mananc si sa beau, motiv pentru care am luat mereu camera doar cu mic dejun iar pentru pranz sau cina am incercat in mai multe locuri variate pana am gasit ceva frumos si placut la un pret bun, adica nu mare si scump.

Si fara sa murim de foame, adica tot cu 3 mese pe zi platite la taverne sau alte locuri, am putut sa stam intre 10 zile si 3 saptamani, in diverse locatii.

Sithonia din Halkidiki este un loc nebanuit de frumos, cu multe calitati cum nu gasesti decat in cateva insule unde se ajunge mai greu si ferribotul costa.

Sunt cel putin 2 optiuni

1 fie cauti un allinclusive scump dar asta mai mult in Turcia si stai cuminte in parcul hotelului, unde mananci bei si te odihnesti la soare sau la umbra, sau

2 alegi un hotel curat de 3-4 stele cu mic dejun si de restul banilor economisiti fie viziezi cat poti de mult in zona, ori cu ei iti suplimentezi vacanta cu mai multe zile la plaja.

Pentru micul dejun exista si varianta de mancat pe terasa apartamentului daca iti cumperi cate ceva de la un supermarket, si mananci ca acasa, la ce ora vrei, ce vrei, cand vrei.

Sigur, daca vrei totul pe tava, asta intotdeauna costa in plus, si allinclusive nu este si a la carte, alegerile sunt limitate sau costurile foarte ridicate.

Fiecare cu placerea lui.

Dar eu recomand cu mare bucurie Grecia oricui vrea sa o vada, cu atentie pentru optiunea fiecaruia, ca abonamentele la telefonul mobil.

Succes si vacante frumoase.

adryana, emma_ror, iulian68, ruxy_pink, smuki dog*
Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Village (ex Gerakina Beach Bungallows):