ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2016
AUG-2016

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Groaznic

Am hotarat sa scriu aceste impresii pentru a atentiona pe toata lumea care se gandeste ca ar putea avea un concediu placut la acest hotel.

Mult spus hotel, de fapt sunt niste bungalouri a cate 8 camere neingrijite, cu mobilier vechi si deteriorat in care veti gasi gandaci si alte vitetati stopsite pe pereti, egrasie si o curatenie ce lasa de dorit.

Dar sa o luam de la inceput. Dupa un drum destul de obositor am ajuns la Sithonia Village, ne-au cazat la ora 14, mentionez ca noi am ajuns in jurul orei 08:00 AM, prima “revelatie” a fost camera, mobilier de pe vremea bunicilor, vopsit in verde, o baie in care cada era vopsita si sarise vopseaua de pe ea. Cate doua prosoape ingalbenite pe care ni le-au schimbat o singura data in 10 zile, o terasa cu doua scaune de plastic. In camera aveam un frigider care ori curgea, ori daca ii modificai temperatura incheta tot ce puneai in el.

Am avut si televizor (minunat), la care putem prinde 4 programe din care 2 grecesti si 2 rusesti, pe programele rusesti rula filmul mut pentru ca nu aveau sonor.

Am trecut repede peste aceste aspecte intrucat am considerat ca in camera stam doar noaptea si putem suporta. A venit si vremea mesei, aici am constatat ca vacanta noastra va fi o mare teapa.

Mentionez ca am avut demispensiune (mic dejun si cina). La micul dejun aceeasi mancare in fiecare zi si va rog sa ma credeti ca nu exagerez deloc, exact cum a mai scris cineva pe site un singur fel de sunca, un singur fel de braza (Feta), lapte praf, miere, gem, cartofi fierti, fasole fiarta, omleta (nelipsita), paine in ou, cafea (cred ca era naut- eu nu sunt bautoare de cafea dar prietenii mei nu au putut bea cafeaua), un suc daca va puteti imagina pastilele de calciu sau magneziu efervescent dizolvate in apa acesta era gustul sucului).

Cina fara carne multa sa nu ne ingasam, int-o zi pui fiert, in alta zi piftele marinate, sau ardei umpluti cu orez nefiert, iar in ziua in care ne-a dat peste l-au servit la masa pentru a nu manca mai mult de o bucata de peste.

Va vine sa credeti ca in tara pepenilor nu ne-au dat pepene nici macar int-o singura zi?

La desert am servit cu “multa” placere gris cu apa si cu zahar ars, probabil voia sa fie un gris cu lapte, in alte zile ne-au dat gelatina (acea gelatina pe care o punem noi pe tarte).

Daca la cina am cerut banala apa ne-a taxat cu 1,5 euro pe o sticla de 1.5 l, iar daca am indraznit sa venim noi cu sticla de apa ne-au cerut sa o punem sub masa, si nici gand sa ne dea pahare.

Plaja jalnica, cateva sezlonguri si cateva umbrelute, in apa plin de alge, pietre si arici.

Daca cineva crede ca poate trece peste aceste nici amanunte recomand cu placere Sithonia Village, pe mine sigur nu ma mai prind acolo.

Trimis de Marci M in 22.08.16 13:49:09
Validat / Publicat: 22.08.16 14:22:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: thassos

VIZUALIZĂRI: 2306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marci M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.08.16 14:00:34]

@Marci M: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 65&ridAnt=72517

Te rog să precizezi dacă prețul trecut de tine este pentru o persoană sau pentru cameră (două persoane), pentru că ai trecut 6 adulți și la preț 364 eur.

giuliani
[22.08.16 16:03:06]

@Marci M

Legat de micul dejun, asa e peste tot. Micul dejun contine exact aceleasi produse, indiferent ca stai 2 sau 9 zile. Am intalnit treaba asta si in Franta, si in Germania sau Italia, la 2,3 sau 4 stele. E drept ca o mica diversificare nu strica, de exemplu 2 salamuri, 2 tipuri de branza sau sunca mie mi se pare decent... insa in principiu treaba asta eu nu o consider neaparat un minus, din moment ce aproape peste tot se intampla la fel.

adryana
[22.08.16 16:10:30]

@Marci M, in primul rand fiindca esti noua aici e frumos si asa se cade sa iti urez si eu bun venit si alegeri mult mai inspirate.

In al doilea rand sunt curioasa daca stiai dinainte de conditii, astfel incat sa ti le si asumi dupa ce ajungi acolo. Pretul de 364 E este de persoana? ca altfel mie mi-a dat din calcule 6 E de persoana/zi cazare si demipensiune ceea ce ar fi imposibil.

Eu am stat la Gerakina de 2 ori, prima data am stat la bungalow exact ca si tine si in alt an am stat la hotel. Nici mie nu mi-a placut acolo la bungalow dar la hotel a fost altceva. Nu stiu daca hotelul acela mai exista si care sunt conditiile, in 2010 avea nevoie de renovare.

Am avut si noi acelasi mic dejun zilnic dar era destul de variat si am avut din ce alege, erau niste budinci reci amestecate cu orez si alte iaurturi grase si bune, inghetata, seara aveai din ce alege, nu a fost rea mancarea.

Ce nu mi-a placut nici mie a fost mizeria de pe plaja si aricii din mare.

Spectacole pentru copii se mai fac?

Imi pare rau ca ti-ai stricat vacanta, e mare pacat mai ales daca nu te-ai informat dinainte de ce conditii sunt acolo.

bogumil
[22.08.16 18:56:59]

piftele marinate

Se vede că eşti din Sibiu. Şi la noi la Alba, mulţi spun piftele celebrelor chiftele

Oricum, bun venit pe sait... iar pe viitor să ai parte de vacanţe mai faine, pentru care să te informezi bine în prealabil (mai ales pe saitul asta ) şi să te înarmezi cu o stare de spirit... de vacanţă!

calatorul
[22.08.16 22:24:45]

@MarciM - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, alegeri inspirate si vacante frumoase!

adryana, bogumil, calatorul, giuliani
Alte impresii din această RUBRICĂSithonia Village (ex Gerakina Beach Bungallows):