ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2011
AUG-2011

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Conditii modeste

Un hotel nou aparut in oferta agentiilor de profil si, de aceea impresiile adunate au fost putine si contradictorii.

Sa incepem cu drumul, prin Serbia si Macedonia fara intamplari majore demne de retinut. Taxele de autostrada sunt dupa cum urmeaza:

In Serbia

- 5.50 EUR la Nis (daca se intra pe la Smederevo)

- 2.50 EUR dupa Nis

In Macedonia

- de 3 ori cate 1 EUR

La intrarile in vamile cu Macedonia si Grecia se sta la coada. Noi am stat aprox. 1 ora. De recomandat a se face plinul de combustibil imediat la iesirea din Macedonia, din cauza diferentei de pret fata de Grecia (ex. benzina 95, in MK costa aprox. 1.30 EUR iar in GR costa intre 1.5 si 1.7 EUR).

Drumul catre Halkidiki este bine semnalizat, deci cu putina atentie, urmand indicatoarele nu sunt sanse de a va rataci. Atentie, la aprox. 70 km dupa Salonic, in loc. Nea Moudania unde se face bifurcatia catre Kasandra si Sithonia, in rest numai drept inainte.

In loc. Pefkohori chiar la intrare este un hotel denumit Ana Maria Paradies care nu este acelasi cu Hotel Anna Maria, deci dupa cel dintai mai faceti vreo 2 km si ve-ti intalni indicatoare pe partea dreapta a drumului catre hotelul Anna Maria.

Am ajuns in jurul orelor 17 si in 5 minute am fost cazati. Hotelul are un aer de pensiune, afacere de familie, linistit fara prea mari pretentii.

Cazarea

Camerele sunt destul de mici cu mobilier sumar, cu gresie pe jos, intunecoase. Baia in schimb este foarte mica. Nu am intalnit probleme cu apa calda sau cu canalizarea. Aerul conditionat merge numai cand usa de la balcon sau terasa este inchisa. Camerele de la parter sunt mult mai racoroase decat cele de la etaj unde se sufera de cald in conditiile in care nu poti utiliza aerul conditionat non stop din cauza posibilelor probleme de sanatate.

Restaurantul

Servirea mesei se face intr-un spatiu mic, unde sunt amplasate aprox. 10 mese. Nu sunt suficiente ptr. toti turistii, deci cei care nu sunt la prima ora vor trebui sa astepte eliberarea vreunei mese. Acest spatiu este improvizat deoarece este mai degraba bar. El a fost adaptat ca si restaurant, probabil ptr. a indeplini cerintele de servire a mesei.

Mancarea

Cei obisnuiti cu marile hoteluri sau cu resorturile de 5 stele din TR vor avea un soc cand vor vedea ca diversitatea nu exista insa dupa depasirea acestui moment totul va deveni normal.

Micul dejun contine oua fierte sau oua prajite sau paine cu ou, pe langa una din aceste feluri mai sunt 2 -3 feluri de salam modest, rosii, castraveti, branza, masline, unt, gem (un fel), miere, uneori un fel de chec. Ca si bautura un suc preparat din prafuri (de proasta calitate) si lapte. Exista amplasat si un expresor.

Cina contine un fel de carne (de pui, de porc, carnati, mici) precum si cateva feluri de salate (ardei copti, rosii, castraveti) precum si o garnitura. Desertul este format din lubenita.

Plaja este cu pietricele mici, nu prea curata insa marea este foarte limpede.

La ora 8 nu este nimeni pe plaja, cei mai multi vin pe la ora 10.

Dupa 3 m de la mal apa devine adanca. Nu sunt salvamari, deci se mizeaza pe responsabilitatea turistilor.

Masa de pranz se poate servi la una dintre zecile de taverne. Preturile sunt destul de mari (mai mari decat cele de la Paralia).

Ex. caracatita la gratar 13 EUR, calamari 9 EUR, snitel pui 7 EUR. La aceasta se adauga painea, apa care ti-o aduce din start si desertul care iti este servit fara sa il ceri. In total, ptr. o persoana se ajunge la 10-12 EUR.

Statiunea, gen Paralia, cu magazine si taverne multe. Muzica greceasca este destul de des intalnita aproape la fiecare taverna. Sunt foarte multi turisti sarbi. Nu se vorbeste decat in engleza sau sarba, bineinteles.

O nota distinca o face hotelul Alia Palace atat prin amplasamentul care ofera o vedere panoramica asupra Golfului cat si prin intimitatea locului dublata de calitatea amenajarilor. Merita sa savurati seara o bere la terasa acestuia privind de sus panorama Marii Egee.

Am uitat sa va spun ca in aceasta statiune, la fel ca in celelalte din Halkidiki nu exista notiunea de largul marii deoarece se vede bratul celalalt, asa incat ai mai degraba impresia ca te afli pe malul unui lac. Oricum, aceasta impresie este anulata cand simti atat mirosul cat si gustul sarat al Marii Egee.

Trimis de am9 in 22.08.11 08:58:45
Validat / Publicat: 22.08.11 12:27:26

VIZUALIZĂRI: 3866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (am9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

hlli
[08.12.11 16:03:05]

@adrian mitric, deoarece eram interesata de hotelul Anna Maria, am citit reviw-ul tau.

Am sesizat ca faci referire si la hotelul Alia Palace. M-am uitat imediat pe oferta unei agentii. Ar fi tentant... numai ca virsta copiilor trebuie sa fie peste 16 ani si asta nu ne mai avantajeaza. Asa stii si tu privitor la virsta copilasilor?

am9AUTOR REVIEW
[08.12.11 20:04:05]

@hlli: HI, nu cunosc aceste detalii insa, din punctul meu de vedere conider ca facand aceasta alegere nu vei regreta. Singurul inconvenient este departarea fata de plaja insa am vazut ca se asigura shuttle bus de la hotel catre plaja. Oricum peisajul de la Alia Palace face ca acest inconvenient sa fie insesizabil

am9, hlli
Alte impresii din această RUBRICĂAnna Maria Hotel: