ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2011
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

Foarte nemulțumit

Cititi cu incredere

Din pacate am fost acolo!!!

Tocmai ce ne-am intors de la acest hotel (sejurul a fost in perioada 18.06.2011 – 26.06.2011) si am sa va spun si partile bune si partile rele. Judecati apoi daca-l veti mai alege sau nu. Doar in Grecia am mai fost de doua ori deci avem un grad de comparatie pentru hotelurile de trei stele.

Camerele erau curate, destul de spatioase, dotate cu aer conditionat, dar din pacate noaptea era un infern daca nu lasam usa deschisa la balcon/terasa (cum doriti sa-i spun). Sa nu credeti ca seara, inainte de culcare nu lasam aerul conditionat pe 16 grade vreo jumatate de ora.

La “sedinta” de inceput de sejur ni s-a spus despre canalizarea insalubra si despre faptul ca hartia igienica folosita nu trebuie aruncata in wc ci in cos. Nu ni s-a spus insa ca, daca era sa facem cum spuneau ei ramineam cu hartia (cu cacao sau fara) in cosul de gunoi, de sambata (ziua sosirii) si pana luni la amiaza cand au catadicsit femeile sa bata la usa sa duca gunoiul, gunoi care oricum il dusesem noi. (ca sa nu mai spun ca ora era 13,50 – ora de odihna). Partea buna: dupa aceasta “scapare”, cosul s-a dus la termene si ore rezonabile.

Balcoanele/terasele de la camere erau toate astfel orientate incat batea soarele undeva dupa orele 16,00. Partea rea: Problema era cat erai plecat din camera. Desi era foarte cald, nu puteai lasa usa de iesire pe terasa deschisa intrucat se putea trece de pe o terasa pe alta foarte usor. Partea buna: Aveam seif inclus in pret si ce era mai de valoare se putea pune acolo iar caldura se remedia prin aerul conditionat.

Masa era servita intre orele 8-10 micul dejun (la ei ora e ca la noi) si 19-21 – cina. Intre orele in care era servita masa, mancarurile erau pe platouri neacoperite iar mustele erau atat de multe si de enervante incat nu puteai manca linistit asa ca va puteti inchipui ca platourile acelea nu puteau scapa neatinse.

La micul dejun s-a servit dupa cum urmeaza:

• intr-o zi paine in ou in alta ou ochi iar in alta papara (doar o data) caci predomina painea in ou. Nu vrem sa mai vedem ou preparat in niciun fel un an de zile de acum inainte.

• Suc, cafea, lapte fierbinte/rece, ceai

• Cereale

• Un fel de salam (care mai mergea cind era uscat) si un fel de sunca (cea mai ieftina sunca de la noi nu e asa proasta)

• Cascaval (bun intr-adevar)

• Branza telemea (buna)

• Unt, gem, miere

• Ardei, rosii, castraveti si masline (de unde au luat asa masline rele nu stiu, ca doar e patria lor)

Cind cititi asa, poate vi se pare ok dar daca stati sa ganditi ca asta o sa vi se ofere in urmatoarea saptamana, nu mai suna asa bine.

Noi ajungeam la masa doar in jur de ora 9,00. Mai gaseam ce mai gaseam (nu tu rosii, nu tu salam – nu tot sejurul) iar cind am spus ca nu mai sunt rosii ni s-au adus undeva in 10 minute. Ce sa le mai spui ca nu mai era de fapt nici salam sau te mai miri ce, ca ajungeai sa stai pana la amiaza. Ca sa nu mai spun atitudinea lor – zici ca cerseai mancare – nu cum ca ar fi fost dreptul tau achitat déjà.

La cina s-a servit astfel:

• Doar un fel din ce enumar acum: Peste prajit / pulpe de pui la cuptor (facute dar nu rumenite) / aripioare de pui / tocanita de ceva / ardei umplut / carnat prajit (ultimele doua s-au servit in ultima seara) (nu va placea carnea din seara respectiva, GHINION)

• Doua feluri din ce voi enumera: Spaghete si legume fierte (broccoli sau coponipa fiarta) / orez fiert si fasole boabe / legume si salata orientala / legume si cartofi prajiti (in ultima seara)

• Ardei, rosii, castraveti si sos cu tzatziki

• Ceva supa / ciorba, ce-o fi, fara nimic in ea (taitei, legume, ceva)

• Doar un fel din ce enumar acum: ananas peste care s-a aruncat niste apa cu gelatina (care se topea pina mancam felul doi) / nectarine / chec cu mere (bun) / banane (nici la dusman nu le-ai da) care, normal ca nu s-au mancat si, a doua zi au devenit un alt fel de desert (cel cu apa si gelatina)

Trebuie mentionat ca, orice ora alegeti sa mergeti la masa, fiecare trebuie sa-si puna pe farfurii toate felurile de mancare, ca sa nu aiba surpriza pana mananca felul doi ca nu are desert.

Partea buna: nu foarte departe de hotel, este Pizzeria Capri unde se serveste Pizza “Special Giants” – cu 12,50 eur (mananca trei persoane pe saturate si mai si ramane) iar daca o luati la pachet, aceeasi pizza e doar 11 eur.

Au parcare. Da, au. Dar au uitat sa specifice ca doar pentru 4 masini.

Si ca sa inchei, in ceea ce priveste plaja – aceea nu e la 300 m e la aproape 500 m.

PS Daca aveti ceva pretentii alegeti un hotel mare si evitati afacerile de familie.

Trimis de PHC in 27.06.11 20:54:21
Validat / Publicat: 27.06.11 21:59:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Hanioti; Gerakina

VIZUALIZĂRI: 6406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PHC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster28 [27.06.11 21:51:58] »

@PHC, bine ai venit pe site, ai scris un review foarte bun, te mai asteptam si cu alte impresii din vacantele tale.

ildiko [02.07.11 20:08:15] »

deoarece am luat si noi bilete la acest hotel ptr. luna august as dori niste informatii suplimentare, daca se poate

PHC [03.07.11 19:08:22] »

Eu nu am fost in Paralia, deci nu am grad de comparatie, insa am fost in alte locatii din Halkidiki si a fost OK.

Acuma, ce am scris este adevarat, insa eu am pretentii de la o vacanta. Chestiile pe care le-am scris sunt perfect adevarate, insa daca lasati la o parte meniul si se face curat in camere (dupa insistentele noastre nu am mai avut probleme cu gunoiul si se poate vorbi la receptie sa trimita femeia de serviciu sa faca curatenie) cred ca puteti merge, iar majoritatea hotelurilor din Halkidiki nu sunt aproape de plaja.

Ca si la noi, pretentii puteti avea de la un hotel de 4 * in sus, unde nu ai ce comenta, sunt mult peste noi. La Anna Maria oricum ai servicii superioare oricarui hotel de pe litoralul nostru.

Deci daca aveti bilet, mergeti si trageti concluziile ulterior. Noi aveam si o varianta cu un hotel de 4*, dar asta este la 800 m de plaja pe o panta de 15 -20 %, usor la coborat dar gggrrreeeu la intors.

ildiko [03.07.11 20:21:27] »

era vorba cumva de Alkyon?

Acolo am vrut initial sa mergem, dar ne-au derutat prietenii cu care mergem, ei au ales Anna Maria.

PHC [05.07.11 18:15:15] »

aha, ala era, dar chiar e departe de plaja

paulici [16.07.11 09:26:38] »

Multumesc

BUNA SEARA,

VAI... VAI... MULTUMIM PENTRU ,,IMPRESII''.

NOI TOCMAI DOREAM SA MERGEM LA AGENTIE SA PLATIM SEJURUL...

PROBABIL O SA ALEGEM UN HOTEL/VILA FARA MASA.

Text postat initial ca review (!?) si mutat de noi ulterior aici - nota webmaster

verginiacristea [25.07.11 21:04:19] »

Mare dreptate ai avut! Eu am citit acest comentariu abia dupa ce am cumparat biletele! Citisem inainte niste comentarii extrem de favorabile (si evident, extrem de mincinoase). Acum sunt sigura ca aceste comentarii au fost postate de reprezentantii agentiilor care vand bilete la acest hotel. Cine mai poate, sa evite aceasta pensiune!

PHC [26.07.11 20:51:05] »

Any time, si scuze ca nu am scris mai repede, inainte sa luati bilete. La agentia de unde am achizitionat sejurul au refuzat sa posteze comentariul, asa ca felicitari echipei amfostacolo, tineti-o tot asa.

ildiko [26.07.11 21:05:47] »

Desi asteptam cu nerabdare concediul, parca nu-mi mai vine sa plec.

Totusi speram ca n-o fi chiar asa de rau.

Mai avem doua saptamani pana plecam, o sa va spunem cum a fost la intoarcere.

ildiko [06.09.11 19:26:38] »

Dupa cum am scris si in rewiev, ne pare bine ca am ales acest hotel pentru petrecerea concediului.

Nu meritau patronii hotelului criticile care au fost postate despre hotel, cred ca au pierdut multi clienti!

Deoarece am mai fost de doua ori in Grecia (la categoria ***) putem sa spunem ca aici am gasit toate conditiile petru petrecere unui concediu placut si ne-am simtit cel mai bine!

Cine vrea lux sa aleaga Turcia, Insulele Bora-Bora, Dubai..., sau alte hoteluri de 4*, dar la ce preturi!

Deci, ca sa inchei, nu ne pare rau ca "am fost acolo" si o sa revenim!

Ildiko

banal [03.01.12 14:23:44] »

@ildiko: Anna Maria Hotel este unul si acelasi cu Anna Maria Paradise? multumesc

ildiko [03.01.12 20:41:26] »

@banal: nu, sunt doua hoteluri diferite. Nu am fost la Anna Maria Paradise, dar cred ca este la un nivel mai superior decat primul.

Noi am fost multumiti de Anna Maria si ne-am propus ca anul acesta sa mergem din nou

ada1987 [07.02.12 19:26:16] »

buna,

a fost cineva la ANNA MARIA PARADISE?

as dori sa merg acolo si nu gasesc impresii despre hotel.

multumesc.

ada1987, banal, ildiko, PHC, verginiacristea