ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2011
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Un week-end placut

Sambata dimineata (13 august 2011) ne-am hotarat sa plecam cu bebe stumpf la munte pentru un week-end scurt. Copilul e fascinat de trenuri si am decis sa lasam masina acasa ca sa vada cum e si cu CFR-ul. Dupa ce am spus pas unui tren pe la ora 11 pentru ca nu mai aveau bilete cu loc, am luat IC-ul de 13.30 si am "descalecat" aproape de ora 16.00 in Predeal (destinatie aleasa 'la inspiratie" in fata casei de bilete). A inceput distractia cu gasirea unei camere intr-un oras asaltat de turisti pentru un week-end prelungit (o, da, Sf. Maria se pare ca se sarbatoreste mai bine la munte), cu un copil de 2 ani intr-un rucsac in spate. Dupa aproape o ora de batut din poarta in poarta am ajuns la Hotel Roua unde raspunsul ca da, au camere libere a venit ca un colac de salvare. Am stat o singura noapte si am mancat la restaurantul lor si ne-a placut.

Plusuri:

1. Personalul extraordinar de amabil si de competent: receptionera a urcat cu noi sa ne arate mai multe tipuri de camere, ospatarul ne-a recomandat feluri de mancare pentru baietelul nostru, proprietarii erau acolo si ne-au lasat sa ne prelungim ziua de cazare a doua zi pentru a ii permite copilului sa doarma dupa-amiaza inainte de a merge la tren (noi ne-am oferit sa platim o diferenta, cum se mai practica la unele hoteluri, dar au refuzat categoric sa ia alti bani)

2. Camera foarte curata. Cred ca am stat intr-una din camerele lor de 3 stele (avea mobilier de lemn ce parea usor vechi, desi bine intretinut si fara mirosuri neplacute, avea jacuzzi, balcon). Lenjeria de pat si prosoapele (albe toate) absolut impecabile si poate o sa radeti, dar hartia igienica era de foarte buna calitate, ceea ce mie mi-a spus multe vis-a-vis de atentia la detalii.

3. Mancarea la restaurant foarte gustoasa. Am luat o masa de "pranzo-seara" pe la ora 17.00, un mic dejun si o masa de pranz a doua zi. Ciorbele nemaipomenite, fripturile bine facute si portii rezonabil de mari. Iar papanasii... unii dintre cei mai buni pe care i-am mancat in ultima vreme.

4. Locul de joaca amenajat pentru copii in curte. Totul cu structura metalica, dand impresia ca sunt zdravan ancorate in pamant. Erau diverse (legane de 3 feluri pentru diferite categorii de varsta, tobogan inalt cu diferite pasaje, un fel de butoi pe care sa te sui si sa "mergi" tinandu-te de niste inele, etc).

5. Internetul wireless care mergea foarte bine spre incantarea sotului meu.

Puncte slabe:

1. Camera in care am stat noi era relativ micuta. Exista si camere mult mai mari, dar cand am ajuns noi doar asa ceva mai era liber. Micuta insemna ca avea paturi twin, un dulap, un hol relativ spatios si o baie mare.

2. In dreptul camerei noastre era un felinar stradal iar usa de la balcon nu avea draperie. Ne-am descurcat punand pe usa cuvertura de la pat, dar daca esti mai putin ingenios lumina lampii stradale iti intra fix in ochi cand dormi in patul din dreapta (cum stai cu fata la paturi)

3. La restaurant nu aveau toate produsele din meniu, dar totusi aveai de unde alege fara probleme

Preturile nu le pun nici la bune nici la rele, ca depind de buzunarul propriu. Iata cateva exemple:

1. Camera a fost 125 RON (si am stat o singura noapte). Mai erau camere cu 110 RON, duble de lux si parca si apartamente cu 140 RON

2. O ciorba intre 6 si 8 ron

3. O omleta cu sunca si cascaval 7 RON (la rugamintea mea au adaugat si ceapa in amestec si a fost delicioasa - n-au cerut mai multi bani pentru asta)

4. O portie de pastrama cu mamaliga 20 RON (cam 180 gr pastrama daca imi aduc aminte bine; a fost suficient pentru mine si i-am dat si sotului meu din ea)

5. O ceafa de porc la gratar 23,5 RON (fara garnitura)

6. Garnituri intre 4 si 6 RON parca (mai multe feluri de cartofi, orez, ciuperci)

7. Papanasii au fost ori 7 ori 9 lei/

Nu mai tin minte pretul bauturilor (stiu doar ca 50 ml de Sheridan era 11 RON). Una peste alta cele 3 mese enumerate mai sus (si am luat portii separate pentru copil) au costat ceva mai putin de 250 RON.

Concluzia? Ne-am simtit foarte bine la Hotelul Roua si vom mai merge acolo cu placere pentru week-end-uri. In concediu nu stiu daca am vrea sa ajungem, dar asta mai degraba pentru ca Predeal nu ne izbeste ca fiind un loc de concediu, nu pentru ca nu ni s-ar parea hotelul potrivit.

Trimis de moncris in 16.08.11 09:45:22
Validat / Publicat: 16.08.11 10:25:35

VIZUALIZĂRI: 892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (moncris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂRoua Hotel: