ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2011
ÎNSCRIS: 12.08.11
AUG-2011
2 AD. + 1 COPII

Malta

am fost in malta si chiar mi-am dorit sa informez turistii curiosi. o sa i-au totul pe capitole:

A) agentia:

cea mai potrivita agentie este malta travel deoarece este agentia directa. exista 4 ghizi: mark, ciprian, janos si nicoleta. eu am avut ocazia sa ii cunosc pe trei dintre ei. ciprian este glumet stie ce informati sa dea, janos este si el glumet stie sa dea informatii dar la el majoritatea lucrurilor pentru el sunt triste plictisite, iar nicoleta este fara experienta deoarece vara 2011 a fost prima vara pentru ea

trebuie sa stiti ce excursii loati de la agentie si ce excurii nu. eu vi-o recomand pe cea in sicilia

B) transportul in comun:

o sa va dau o veste proasta, acele autobuze mici haioase care incapeau pe strazi au fost scoase la comanda imperiului hilton, iar in locul lor au fost bagate autobuze mari care nu incap pe strazi :)), iar daca autobuzul este plin soferul nu va opreste in statie. taxiul este o buna alegere doar atunci cand stiti sa negociati

C) hotelul:

am fost cazati la hotelul intercontinental ***** da nu a fost de cinci stele, ci vreo trei. desi camera era ultra utilata, era si uzata din cauza turistilor nesimtiti. la micul dejun aveti de toate, de la sucuri naturale la clatite.

D) detalii suplimentare:

in autobuze o sa va simtiti exact ca in tabara, deoarece italieni sunt ffff multi acolo si canta cat e ziua de lunga.

cand aterizati in malta o sa va sufocati deorece aerul e sarat si imposibil de respirat dar stati calmi o sa va obisnuiti.

si un mic truc cand va loati la revedere de la echipajul de pe avion le spuneti sahha (se citeste asa cum se scrie) inseamna sanatate in malteza. in timpul zborului veti avea o masa din partea air malta (un sendvici si o prajitura si cafea, suc si ceai la alegere).

E) restaurante:

va recomand restaurantele bella napoli sciacca la dolce vita (st. julian's).

F) magazine:

pentru apa si alte chestii recomand buticurile unde gasiti totul foarte ieftin

G) plaje:

hotelul intercontinental are o plaja privata pe care nu vi-o recomand, dar recomand plaja golden bay deoarece este una dintre putinele plaje naturale din malta cu nisip si valuri mari.

ca hoteluri va mai recomad intercontinental, excelsior, dragonara, vivaldi.

va doresc un sejur frumos si daca mai aveti intrebari vi le astept cu drag!!!

Trimis de aleenamalta in 14.08.11 22:43:08
Validat / Publicat: 14.08.11 23:12:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 4369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aleenamalta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 89.00 EUR pe cameră

aleenamalta [15.08.11 00:54:11] »

va astept intrebarile!!! le trimiteti seara va raspund dimineata!!!

rentea [15.08.11 09:53:57] »

De ce spui ca nu are decat 3 stele reale? Ce nu corespunde?

Poate detaliezi un pic, te rog.

aleenamalta [15.08.11 12:30:30] »

hotelul aarata bine, dar pe holuri pereti sunt loviti in camera sunt muguri de tigare in planta de pe balcon, unele lucruri de la baie sunt ruginite. la restaurantul de dimineata (harruba) erau unele locuri unde se puneau farfurii ca sa fie incalzite (farfuriile) iar unii puneau acolo farfurii murdare

si inca o chestie la noi hotel de 3 stele inseamna lux la ei sunt trei stele

rentea [15.08.11 17:56:08] »

Corect ce spui.

ce hoteluri de 5 stele adevarate ai vazut pe acolo?

aleenamalta [15.08.11 19:27:00] »

excelsior este de cinci stele, asta stiu sigur dar ar mai fi o varianta dragonara. intradevar sunt fff scumpe.

hotelul intercontinental este curat dar unele chestii sunt nu foarte in regula

aleenamalta, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂIntercontinental Hotel [St Julian]: