ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sejur Malta, hotel Intercontinental, St. Julian's

Sa incepem punctual...

1. Cazarea

Am ajuns la hotel Intercontinental in jurul orei 3 AM iar tanarul de la receptie, usor timorat si putin obosit, ne-a servit insa fff lent. Eu am mers in concediu cu ai mei, cu sotul si cu nasii nostrii care au si o fetita. Pana s-a miscat tanarul receptioner, a inceput copilul sa planga de mama focului.

Camerele: am platit vedere la gradina. Slava Domnului ca nu am ales vedere spre strada, pentru ca efectiv am fi "vizionat" strada cu toate cluburile si toate urletele petrecaretilor.

In nici un caz camerele nu sunt de 5 stele, si nici hotelul in sine. 3 stele cu indulgenta. In ceea ce priveste "garden view-ul" de care va spuneam, mie si sotului ni s-a oferit o camera la etajul 9, la 2 etaje deasupra garden-ului. In schimb alor mei si nasilor li s-au oferit camere la etajul 7, de deschideai usa la balcon si aveai trunchiul copacului in fata. Intuneric total!!! Asa ca incercati sa nu acceptati camera la etajul 7!!!

Exista piscina privata la ultimul etaj al hotelului si la 3 minute de mers pe jos de hotel. Pe cea la mare nu am incercat-o, am petrecut insa 2 zile la piscina de pe hotel. Piscina draguta, insa preturile exorbitante - un gratar cu cartofi prajiti - 20euro.

2. Mancarea

Dupa cum mentionam si mai sus, am ajuns tarziu la hotel si, pentru ca platisem prima noapte de cazare cu cina, ni s-a oferit in ultima zi de cazare si un pranz in locul acestei cine. MARE GRESEALA SI ASTA!!! Daca mergeti la Intercontinental, nu cumva sa alegeti varianta all inclusive - 3 mese. Ne-am blestemat zilele la acel lunch dat in ultima zi. A durat 3 ore pana am mancat, si cand ne-a adus mancarea, mai avea putin si fugea din farfurie, atat de "in sange" era preparata. Efectiv baltea in sange daca incercai sa o tai. Deci, daca alegeti sa serviti friptura, faceti mentiunea "very well cooked"!!!

La micul dejun, aveam aceleasi preparate in fiecare dimineata, aveai ce sa alegi, insa pe alocuri mai gaseai cate o musculita pe rosii sau pepenele era "acrit".

La cina am mancat uneori niste nebunii, pentru ca in fiece seara aveau seara specifica unei zone - Asia, Caraibe, etc.

3. Ghizii

Un lucru usor deranjant a fost faptul ca ghizii ne-au luat la intrebari legate de excursiile oferite de ei inca din avion. In celelalte concedii in strainatate in care am mai fost, te lasau sa te odihnesti, a 2a zi dimineata te intalneai cu ghidul in holul hotelului la o cafea/suc si discutati despre excursiile optionale.

In fine, am trecut si peste "taiatul de bilete" in avion. Asa cum mai spunea cineva, sunt 3 ghizi - Janos, Ciprian si Nicoleta. Noi am avut parte de explicatiile Nicoletei, care mi s-a parut PRAF. Se balbaia, nu stia care e stanga si care e dreapta, aiurea rau. A fost OK ca nu am mers in toate excursiile cu ea, ci am fost intr-una cu Janos si una, cea in Sicilia, cu Ciprian. Oricum, reci toti ghizii. Nu am fost in niciun alt sejur in care sa nu se faca o gluma, sa nu se stabilieasca o legatura cat de cat intre ghid si turisti. La plecare, njici macar un "noapte buna", nici macar un "la revedere" sau "va mai asteptam"...

4. Locatia

St. Julian's e, cica, statiunea cea mai scumpa, mai "fancy" si mai vivace. Intr-adevar, vivace era pentru ca era plin de tineri englezi, petrecareti si plini de viata. Dupa o noapte de party in St. Julian's, strazile arata oribil, mizerie peste tot. Ca si puncte de atractie, exista un mall si cateva magazine de suveniruri, pe langa marketuri.

5. Obiective/Excursii

Ca si obiective in Malta, nu pot spune ca m-a impresionat vreunul. Am fost la Turnul Rosu, o fortificatie de pe vremea cavalerilor ioaniti, care e un turn si atat, un oras pescaresc care mirosea intr-adevar "pescaresc" si alte cateva care sincer chiar nu merita efortul.

Singura excursie care m-a impresionat in Malta a fost cea la Laguna Albastra. Locul este superb. Pacat insa ca este populat si nu ai loc sa arunci un ac de cate umbrelute si sezlonguri sunt. Si in penultima zi (foarte obositoare) am vizitat Sicilia (am calatorit cu un catamar super nou si f bine dotat), orasul Notto, un oras baroc deosebit de linistit, si Perla Mediteranei - Taormina, loc care cred ca va fi urmatoarea locatie aleasa pentru un sejur.

In rest, nu stiu ce ar mai trebui punctat.

Ca sa concluzionez, singurele excursii care merita sunt Sicilia si Laguna Albastra. Sa nu va faca cu ochiul "croaziera in jurul Maltei", pentru ca se face pe un vas vai de mama lui si numai "croaziera" nu poate fi numita.

Numai bine, si, daca aveti ocazia, alegeti alta destinatie pentru suma de ~ 1000E/pers;)

Trimis de gaburica29 in 05.09.11 13:32:19
Validat / Publicat: 05.09.11 14:55:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 6146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gaburica29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 89.00 EUR pe cameră

webmaster26 [11.12.15 09:15:49] »

gaburica29
    Alte impresii din această RUBRICĂIntercontinental Hotel [St Julian]: