Tusan Beach Resort

Avatar ecou
înscris/ă în 21.11.08
JUL-2011
+ COPII: 2 -- varsta: 4 si 6 ani

Sejur placut pentru toata familia

M-am intors de acolo cu adevarat relaxat. Hotelul nu este perfect, insa impresia per total a fost buna spre foarte buna. Detaliind, o sa ii las pe cei interesati sa aprecieze.

Complexul in ansamblu: mare, placut, cu facilitati diverse. Decorat in stil mai mult grecesc decat turcesc, este suficient de mare incat sa nu te simti limitat. O multime de locuri in care sa poti petrece timpul daca nu esti maniac al bronzului si sa nu fi agasat de multimea de turisti din hotel. Lifturi probabil insuficiente si/sau neincapatoare pentru capacitatea hotelului (au fost cazuri cand a trebuit sa astept minute bune pana sa pot lua un lift). Turistii erau englezi, germani, rusi, multi turci si cativa romani.

Camera: Datorita componentei familiei am avut o camera cu un pat matrimonial si doua paturi de o persoana. Asternuturi curate, saltele bune, perne ok (nu erau din acelea agasant de moi). Podea mochetata. AC individual, silentios, care isi facea treaba eficient. Am constatat ca mai toate camerele sunt orientate spre mare. In aripa in care am stat holurile se ventilau bine, insa intr-o alta aripa aerul de pe holuri era inabusitor. Televizor cu o gama foarte restransa de posturi, insa nu m-am dus pentru a ma uita la TV. Curatenia se facea zilnic, desi orele erau oarecum ciudate (la un moment dat m-am trezit cu femeile de la curatenie pe la 10 dimineata, alteori veneau pe la ora 16). Uneori am simtit miros de... ceva combustibil (pacura?), mai ales spre seara, ceea ce ma facea sa inchid usa de la balcon. Totusi mirosul nu era exagerat de puternic, deranjant sau continuu.

Baia: Asa cum am constatat si la alte hoteluri din Kusadasi, baia era buna, fara a fi opulenta. Dotari nu chiar de ultima generatie si un tavan fals cam vechi. Apa calda era calda, fara a fi fierbinte (nu am simtit niciodata nevoia de a o combina). Un punct in minus pentru dusul fix, care te obliga la tot felul de artificii pentru a ii spala pe cei mici. Cel putin daca plecati cu pitici va recomand sa nu va bazati pe cosmeticele lor. Luati-va sampon si sapun de acasa. prosoapele erau curate si se schimbau la cel mult doua zile, desi nu am solicitat niciodata. Deci politica aia cu "ajutati-ne sa protejam mediul, cereti schimbarea prosoapelor aruncandu-le pe podea" e orientativa si de data asta faptul ca nu s-a respectat a fost in favoarea noastra. Enervanta combinatia vas de toaleta-bideu.

Masa: Mesele principale se luau in restaurantul principal al hotelului. Exista mese atat afara cat si inauntru. Recomand ca micul dejun si cina sa le luati afara iar pranzul inauntru, deoarece in interior exista aer conditionat. Sucurile din oferta sunt de dozator. Micul dejun bogat in oua (fierte, prajite, omleta, zdrente). Branzeturi variate, rosii, castraveti, carnati prajiti, un salam la tigaie cu legume, clatite (existau 4 tipuri de dulceata+miere). Cereale de doua feluri, diferite produse de patiserie. Cafeaua de la micul dejun mi s-a parut mizerabila, insa poate fi compensata prin ceai. Pranz si cina Oferta e ceva mai generoasa. Existau doua tipuri de supe crema, diverse garnituri, 2-3 feluri principale, atat mancare gatita cat si gratar. Evident, gama de dulciuri e bogata. Fructele erau reprezentate de piersici, caise, cirese si evident pepene. Se ofera un vin rezonabil, bere (Tuborg, desi Efes-ul e la doi pasi) si spirtoase.

Pentru fanii de fast-food intre 11 si 17, cu pauza la pranz, se servesc hamburgeri, cartofi prajiti si sandwich-uri

Distractia cred ca este punctul forte al complexului. Echipa de animatori roia toata ziua in jurul piscinei principale si avea grija de antren iar in fiecare seara aceiasi animatori aveau program pentru copii (repetitiv, insa pentru pitici asta era un avantaj pentru ca aveau timp sa se prinda ce trebuie sa faca) si pentru adulti (spectacole variate, vesele, dansuri si costume excelente). Per total spectacolele de seara faceau o impresie foarte buna.

Plaja si baia se poate face fie la mare, fie la una din cele doua piscine. Plaja este ingusta (intra sezlonguri pe doua randuri), cu nisip. Apa e limpede, intrarea in mare este lina. Exista un fel de dale de piatra naturala la intrarea in mare, apoi nisip fin. Puteti scapa de sarea din apa, avand la dispozitie un dus (cu apa rece). Piscinele sunt plasate in asa fel incat una ofera mai multa liniste, in timp ce cealalta (mai mare) este mai animata. Ambele ofera si sectiune pentru copii. Piscina mai linistita se afla aproape de mare, asa ca daca sunteti indecisi daca vreti baie in mare sau piscina va puteti aseza acolo. Sunt locuri pentru sezlonguri atat in jurul piscinei cat si pe iarba, sub palmieri. Recomand zona pentru cei cu copii mici. In jurul piscinei principale copiii mai mari se vor distra mai bine. Sezlongurile sunt limitate desi nu am vazut oameni stand pe prosoape. Prosoapele de plaja se iau pe baza de carteluta primita la check-in. Nu sunt cele mai noi (mai au pete/mici rupturi/zdrentuiri), insa dimineata miros a curat. Pentru un euro pe zi poti inchria saltelute de sezlong. Piscinele au avut cam mult clor, ceea ce pentru pitici a fost cam rau (le-a iritat ochii).

Relaxarea se poate face la unul din baruri. Servirea incepe la 10. Ca un minus la acest capitol cafeaua si ceaiul se servesc la un "bar" in interiorul hotelului, bauturile la barul exterior. Barmanii sunt prietenosi, bauturile decente. Personalul este in majoritate tanar si foarte tanar. Alearga mult si sunt eficienti, desi uneori stangaci. Pentru copii exista un miniclub intre 10 si 17 cu pauza la pranz.

Magazinele sunt scumpe. Exista un minimarket, un studio foto, magazin de suveniruri, bijuterii. Preturile sunt mari raportate la Kusadasi, insa oferta e variata. Plata se face in lire sau euro, la cursul de 2lire pe euro. Pentru copii este o zona cu jocuri pe baza de fise contra cost sau direct bani. Pregatiti-va portofelele daca mergeti cu copiii.

Internet este contra cost, fie wireless (lent), fie statii PC.

Parcarea este gratuita si aparent suficient de incapatoare.

Impresii încărcate de ecou in 05.08.2011 15:46:26

Validat / Publicat: 05.08.11 16:49:27

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Kemer
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Austria, Italia, Bulgaria

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ecou); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7650 PMA (din 9 voturi) nota2

- soreno29
[09.09.11 10:45:22]

Stie cineva melodia care era folosita catema la piscina si la discoteca... cea orientala (turceasca) care era difuzata mai des?

- Griegut
[15.03.12 15:58:48]

Multumim pentru review! Chiar complet. Si am gasit si raspuns la o intrebare care ma macina: daca exista vreo mini-gradinita pentru copii? Spune-mi te rog exista pe acolo si vreun loc de joaca pentru copii, dotat cu leagane, tobogane, saltele de topait etc? Si, in general, copiii se pot plictisi pe acolo, au ce face? Eu voi merge cu unul de 4 si altul de 6 ani...

- ecou
[15.03.12 17:41:05]

@Griegut: Anul trecut nu am remarcat saltele sau ceva asemanator. Insa cum am impresia ca afacerea cu distractia pentru cei mici este o colaborare cu niste privati, deci anul asta oferta poate varia. Oricum, nu cred ca ar avea loc pentru saltele in zona din jurul piscinelor din cauza vegetatiei. Am remarcat ca intr-o zona ceva mai indepartata aveau si ceva terenuri de sport si parea ca e si un... nu stiu ce unde se duceau copiii mai mari dupa-amiaza. Banuiesc ca era un centru de distractii pentru cei ceva mai mari, insa nu pot baga mana in foc pentru ca nu am avut motive sa exploram zona respectiva.

Piticii mei (atunci aveau tot 4 si respectiv 6 ani) nu s-au plictisit din simplul motiv ca ma luptam cu ei sa ii scot din apa.

Publicitate    [17.10.19 04:32:32]