ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2024
MAR-2024
Cuplu
BUN

Aproape de Efes orasul antic

Pentru ca am avut un circuit plin in Turcia (vezi impresii), cu multe activitati, obiective turistice si hoteluri unde am fost cazati, am si topics de scris, astfel incat m-am hotarat sa scriu impresii legate de Hotelul Tusan Beach Resort, atat cat am putut sa il descoper in cele doua zile cat am stat in acest hotel.

Hotelul este situat aproape de Kusadasi, la 6 km de statiune si la 21 de km de Casa Fecioarei Maria.  Hotelul dispune de o gradina cu palmieri si o plaja proprie unde te poti plimba sau poti sta la plaja. Nefiind sezon, desi am prins o vreme buna si frumoasa, am preferat sa ne plimbam si sa admiram peisajul. Hotelul are iesire la Marea Egee, aflandu-se intr un golf numit Tusan, asa cum se numeste si hotelul. Mi-a placut acest hotel unde este pozitionat si view-ul in gradina, dar si din gradina, view-ul catre mare. Hotelul acesta a fost o supriza din partea agentiei, deoarece ne asteptam la alt hotel, insa cand ne-a anuntat ghidul ca se va schimba hotelu, eram curiosi sa vedem cum arata hotelul. Mi-a placut din prima, zona de relaxare si de asteptare de la lobby, terasa unde puteai sta si admira marea si palmierii, precum si gradinile exterioare.

Cum am ajuns la hotel am primit imediat camera, fara sa mai asteptam. Abia asteptam sa ajungem in camera, sa lasam bagajele si sa stam linistiti, relaxati dupa drum. Am facut ceva pe drum de la raul Dalyan la Kusadasi si eram cam obositi. Am preluat cardul de la hotel cu repeziciune, astfel incat, sa ne lasam cat mai repede bagajul si sa ne facem un refresh dupa drum.

Camera a fost medie ca marime si avea tot necesarul standard: un pat mare, doua noptiere, un frigider, un LCD, un dulap, un birou, o comoda, un scaun, un fierbator. un fotoliu si o masuta. Camera a fost cu un balcon mic si ne-am bucurat sa admiram peisajul de vis din camera catre Marea Egee si golful Tusan. Acesta este si un punct forte al hotelului si anume view ul din camera, este spectaculos catre mare, palmieri, plaja si gradina hotelului. Baia a fost mica, in comparatie cu alte hoteluri si cu wc ul pozitionat prost, nefiind foarte mult spatiu.

Am fost multumiti de camera, mai ales ca nu stateam mult, insa am avut doua probleme la camera: prima a fost alarma de la camera, care se activa din cauza usii, deoarece trebuia sa trantesti foarte tare usa si nu am stiam ca asa functioneaza si practic nu se oprea alarma si a doua problema a fost wc ul stricat si prost pozitionat. Alarma s-a activat in prima seara pe la ora 23, cand am venit de la masa si a trebuit sa raportam problema la receptie, timp in care alarma suna din 3 in 3 minute. Am incercat sa schimbam camera, insa ne-au spus ca nu au camere disponibile, deoarece sunt multi turisti in hotel, asa ca au venit la ora 23, sa ne repare usa, ca la turci evident. In final usa a fost reparata si ne-am putut si noi odihni.

Desi nu era sezon, hotelul a fost plin de turisti romani, chinezi si nemti si am sezizat acest lucru la cina. Majoritatea erau cazati ca si noi pentru a vizita Efes-ului. Mancarea a fost relativ diversificata si gaseai, ce sa alegi sa mananci, insa in prima seara nu au fost foarte multe produse la gratar, in comparatie cu cina din seara a doua petrecuta la acest hotel. Bauturile se comandau si se plateau separat, insa erau rezonabile, la preturi europene: o bere 5 eur, un pahar de vin 3 eur. Noi am optat pentru un pahar de vin. Toate bauturile se plateau la check out, cash sau cu cardul. La cina au avut :salate verzi, de cruditeti, legume, salate cu maioneza, orez, paste, spanac, tocanita de cartofi cu vita,   mancare vegetariana de vinete, fructe, prajituri, piureu, gratar de peste si frigurai de pui. La mic dejun au avut: oua fierte, gemuri, miere, verdeturi, legume, fructe, ceai, ness, branzeturi, mezeluri, chec.

In hotel exista si cateva magazine cu souveniruri si produse alimentare, asa ca daca doreai sa cumperi ceva puteai sa ti cumperi. Noi ne-am cumparat niste snacks pentru drum si bauturi. Evident preturile mai mari ca in magazinele lor.

A doua zi de sejur am vizitat Efes-ul pe care doream de mult timp sa il vizitez. Templul zeitei Artemis din Efes este considerat una din cele sapte minuni ale lumii. Ruinele orasului Efes, construit de ionieni (greci) în secolul XI i.hr , fac parte din patrimoniul mondial Unesco. Dupa vizita la orasul antic am avut timp liber la hotel si am putut sa ne odihnim, sa ne plimbam si sa exploram gradinile. Vremea a tinut cu noi asa ca ne-am bucurat din plin de peisaj, soare, sunetul marii. M-am bucurat ca am avut ocazia sa avem si noi o dupa amiaza in gradinile hotelului. Langa hotel exista un parc amenajat unde poti face gratar sau poti bea o cafea. In principal vin multi turci cu familiile, dar erau si cativa turisti ca noi.

De la hotel la Efes s-a ajuns foarte repede, cam in 20-30 minute, asa ca este foarte bine pozitionat pentru a vizita acest obiectiv.

Recomand acest hotel pentru pozitia la plaja, mare si gradinile superbe.

Multumesc pentru vizualizare si va doresc alegeri inspirate!

Trimis de Mirinda in 06.04.24 23:00:51
Validat / Publicat: 07.04.24 08:24:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia, Italia, Polonia, Belgia, Bulgaria, Olanda, UK, Croația, Egipt, Cehia, Austria, Grecia, Ungaria

VIZUALIZĂRI: 381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Lobby hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.35 EUR pe cameră

[07.04.24 08:42:58]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

wasiPHONE
    [07.04.24 14:18:24]

Bună ziua.

Ma bucur ca v-a plăcut hotelul. Si pentru noi a fost o surpriză hotelul acesta, noi am avut un sejur anul trecut, în septembrie. Am avut ceva emotii legate de plaja, de ce putea oferii acest hotel. Dar, am fost plăcuți impresionați de amabilitatea celor din jur, de serviciile lor, de atenția data turistilor.

Vacante frumoase!

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
    [07.04.24 14:26:35]

@wasi: Multumesc pentru vot și impresii și pentru noi a fost o surpriza plăcută!

wasi
    Alte impresii din această RUBRICĂTusan Beach Resort: