ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2011
DIN: Ramnicu Valcea
ÎNSCRIS: 11.09.10
JUL-2011

Parca am fost in Grecia

In acest an am ales sa incercam un concediu in Bulgaria, ca tot auzisem numai de bine. Am stat la Sunny Beach dar cum ne era foarte dor de Grecia si regretam ca am schimbat pentru o vara destinatia, am fost de trei ori in vizita la Nessebar si cu titicarul si pe jos, pe faleza, distanta fiind mica, cred ca sub doi kilometri. In fine, vazusem poze si ni se parea ca oraselul bulgaresc aducea putin cu atmosfera din Grecia. Din fericire asa a si fost.

Inca de la intrarea in oras ai impresia ca esti intr/un satuc pescaresc din tara zeilor. Terase spectaculoase, aproape ca intrau in mare. pescarusi care iti mancau din mana. faleza frumoasa, imagine spectaculoasa a Marii Negre.

O plimbare seara prin Nessebar chiar te incarca cu energie pozitiva, parca si aerul are un alt miros. In consluzie parca nu mai esti in Bulgaria. Nu am gasit o plaja, insa, nici nu stiu daca exista.

Eu am facut o baie scurta undeva in partea de nord a statiunii dar nu era nisip, numai pietricele si pe mal si in mare. Asa ca, daca ajungeti in Sunny Beach nu ezitati sa mergeti la Nessebar, acolo unde vechea cetate, turnul sau multele biserici iti dau o stare generala de liniste.

Poate vom reveni la Nessebar dar nu vara, pentru ca aceasta perioada a anului o revervam numai Greciei. Poate si Turciei, desi imi e frica sa schimbam din nou destinatia.

Trimis de dogvl78 in 04.08.11 21:17:34
Validat / Publicat: 04.08.11 22:54:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dogvl78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vechea cetate

VA77LI
[08.04.12 21:13:19]

Salut,

Foarte interesant ce ai scris, am doar o intrebare.

Exista si posibilitati de cazare in Nassebar?

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[09.04.12 20:07:16]

@VA77LI: Anul trecut am fost in concediu la Sunny Beach-Club Evrika si, dat fiind ca e foarte aproape de Nessebar, am vizitat superbul oras, fosta colonie greceasca, in mai multe seri. Daca doriti o alternativa la concediile all-inclusive puteti alege sa va cazati intr-unul din micile hoteluri sau pensiuni din orasul vechi care ofera cazare cu mic dejun, multe din ele amenajate in case monument istoric. In plimbarile noastre am remarcat hotelurile The Mill -fostul Menabria-recent renovat,Trinity Residence, Stankoff, Nessebar Royal Palace, Sveta Sofia, St. Stefan, St. Nikola, despre unele dintre ele gasiti impresii pe acest site. Puteti manca foarte bine intr-unul din restaurantele pitoresti, unele cu specific pescaresc si vedere minunata la mare.

Vacanta placuta!

dogvl78AUTOR REVIEW