ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2011
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 15.01.09
SEP-2010

Pertisau - balsam spiritual

Toamna, meşter al culorilor, drumetii prin păduri cu dulce mireasmă de lemn si brad, apele tourquoise ale lacului Achen, muntii cu vărfurile adesea in nori... Pare un tablou? Nu, este Pertisau! Este perfecta armonie intre om si natură! Natură ce a fost foarte darnică cu aceasta regiune exceptională a Tirolului si i-a oferit tot ce poate incanta pe cei tineri si nu numai.

Fie vara, fie iarna, Pertisau iti ofera tot ce ti-ai putea dori. Seducator prin panorama sa, Pertisau este punctul de plecare pentru a vizita parcul alpin Karwendel, una dintre cele mai frumoase regiuni-rezervatie din Europa, dar si leaganul celui mai vechi teren de golf din Tirol. Activitatile sportive si o vacanta relaxanta - este perfecta combinatie intre placere, sport si linistea sau odihna intregii familii - depinde de ce vreti sa savurati...

Triumviratul constituit din masivele Rofan si Karwendel si lacul Achensee imbogatesc peisajul cu o serie de varietati topografice remarcabile care fac din acest mic colt de lume, intaia regiune turistica a Tirolului. Aici, in regiunea Achensee nu numai fiecare sport e o placere, dar si fiecare placere constituie in mod egal sport, fie ca e vorba de bicicleta, de surf sau de zbor cu parapanta, de natatie sau de scufundari, de golf sau de echitatie, navigatie, pescuit, alpinism, schi, cross-country... si lista inca ar mai putea continua... Dupa-amiaza, tarziu, cand au loc transferurile termice si vantul bavarez ce bate din nord prin "tunelul " format de cele doua masive umfla velele surferilor sau ale barcilor, lacul devine un tablou multicolor.

Masivul Karwendel, care incadreaza lacul in partea de vest, reprezinta cea mai mare rezervatie naturala din Europa centrala. Peste 500 de kilometri de trasee montane marcate te conduc prin peisaje magnifice spre diverse destinatii pe care nu le mai poti uita... Pe malul vestic al lacului, zona fara masini, o linistita promenada se transforma incet-incet intr-o drumetie de aproape doua ore, pe carari inguste, la inaltime, punctul terminus fiind Gaisalm. De asemenea, aleile rezervate ciclistilor impanzesc toata regiunea, fie ca sunt de-a lungul malului lacului sau spre interiorul vailor laterale, fie ca sunt parcursuri special indicate pentru mountainbiking. Si nu putini sunt aceia care se incumeta sa urce cu bicicletele pe traseele accidentate.

Turistii ce ajung in Pertisau, in principal pentru a admira frumusetea naturii, preferand sa cedeze altora placerea sporturilor, pot sa lase sa le defileze prin fata ochilor, fie din trenuletul cu cremaliera ce are doua vagoane si o locomotiva cu aburi, fie din cele trei vaporase ce brazdeaza lacul si care fac legatura intre Achenkirch, Gaisalm, Pertisau, Maurach si Buchau. Cu toate ca sunt cele mai vechi locomotive din Europa, datand de la sfarsitul secolului al XIX-lea, ele sunt in stare foarte buna si este o placere sa le privesti ruland si sa le asculti suieratul ce se pierde incet... Ele fac mai multe curse pe zi in timpul verii si leaga localitatea Jenbach de locul numit Seespitz, pe malul sudic al lacului, loc de plecare si pentru vaporase.

Lacul Achensee este lac natural creat de ghetari cu circumferinta de 21 de kilometri si adancimea maxima de 133 metri. Pe lac sunt permise numai ambarcatiuni precum barcile cu vasle, cu pedale sau cu motoare electrice. Bravo lor! Acestea din urma se pot inchiria cu 6-7 euro/ora. Kitesurfing este un sport nou pe apa. Pe o placa mica pilotul este tras de un zmeu si poate face tot felul de cascadorii pe apa. Chiar si sub apa, Achensee este vara un paradis. Scufundarea impreuna cu un ghid costa 35 euro. Pescuitul este interzis cu o ora inainte de rasaritul soarelui si o ora dupa apus, daca esti amator poti pescui in lac contra sumei de 13 euro/zi. Deplasarea cu autobuzul intre Jenbach, Achenkirch, Maurach, Pertisau si Steinberg este gratuita pentru cei care sunt gazduiti in pensiunile sau la hotelurile din aceste statiuni.

Pertisau si-a castigat renumele si datorita uleiului mineral extras din rocile Tirolului. Efectul benefic al uleiului il puteti verifica dupa o baie care va va revigora dupa o zi lunga de drumetie. Provenind de la cea mai mare herghelie privata din Austria, elegantii lipizzani te pot purta pe inaltimile masivului Rofan. In primul rand, cand am ajuns in statiune, Pertisau m-a fermecat cu acordurile celebre ale "Ave Maria" ce rasunau la orele pranzului de la mica biserica situata la cativa zeci de metri de pensiunea noastra. Se spune ca de-a lungul multor ani asezarea nu a avut biserica si probabil din aceasta cauza, acum tin sa multumeasca si sa -l slaveasca pe Dumnezeu...

Seara, la ora sase, din nou "Ave Maria", de data aceasta doua voci intr-adevar Dumnezeiesti, te faceau sa te infiori... Pertisau te vrajeste la tot pasul... Cascadele nesfarsite de flori de la balcoanele si ferestrele fiecarei cladiri te fac sa-ti incetinesti pasul si sa le admiri neincetat. Pentru ca am vrut sa profitam cat mai mult de faptul ca eram inconjurati de atatea locuri minunate si interesante, in fiecare zi ne-am desfatat cu cate o excursie pe care o faceam fie cu masina, fie drumetind pe varfuri de munte. Luam telefericul, apoi ne pierdeam pe carari mai mult sau mai putin batatorite... Am intrat in lumea vrajita a cristalelor Swarovski de la Wattens, am parcurs defileul Wolfsklamm de la Stans, Gaisalm, Gramai, Dalfazalm, Barenbadalm, Vomp, castelul Tratzberg de la Stans, dar cate locuri au ramas nedescoperite...

Cazarea a fost excelenta la pensiunea Apartments Montana -un apartament compus din living cu bucatarie, doua dormitoare, doua bai, balcon... Mai pe larg, intr-un review pentru aceasta locatie incantatoare.

In incheiere, vreau sa va spun (si cei indragostiti de Austria stiu foarte bine lucrul acesta) ca nu mai poti scapa de vraja unui taram atat de incarcat de frumuseti si mister...

Trimis de Alina53 in 03.08.11 17:55:07
Validat / Publicat: 03.08.11 19:01:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P55 Un pistruiat

Alina53AUTOR REVIEW
[03.08.11 18:02:17]

Si din nou rugaminte pentru webmaster: www.youtube.com/watch? v=HRL5XpD831c&feature=related Multumesc

--------

Nota webmaster: Adaugat fondul muzical solicitat

[03.08.11 19:00:02]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Cateva fotografii s-ar putea incarca, ca ilustratie?

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
[03.08.11 23:22:00]

Stii ce as vrea in acest moment? doar sa stau putin pe banca sau sezlongul acela din poza 6!

adryana
[04.08.11 07:38:48]

superbe poze, felicitari!

johnnyredlabel †
[04.08.11 13:11:01]

@alina53: Minunatie! Cum ai descoperit acest colt de rai? Si cum ati ajuns acolo? Mai povesteste...

Alina53AUTOR REVIEW
[04.08.11 19:20:18]

@johnnyredlabel - Cativa ani la rand am fost in vizita la niste prieteni care locuiesc in Germania, in Bavaria, la vreo 30 de kilometri fata de Pertisau, intr-un catun, parca uitat de lume, langa lacul Sylvenstein. Deseori veneam la Achenkirch, oraselul de pe malul nordic al lacului Achensee, de unde faceam aprovizionarea pentru noi, dar si pentru masini, combustibilul fiind mai ieftin in Austria. Asa, incet-incet ne-am indragostit de peisajele ce imprejmuiesc lacul Achensee si ne-am propus un sejur si in Tirol. Sau poate sunt eu mai norocoasa si ajung in niste locuri fermecatoare...

adryana, Alina Morar, Alina53, johnnyredlabel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă mini-regiunea Achensee: