Descoperă mini-regiunea Achensee

înscris/ă în 16.07.09
DEC-2018
6700 euro 2 camere

Craciun si Revelion la Pertisau - regiunea Achensee

Ne-am cazat la hotelul Rieser Aktiv&Spa. Un hotel f frumos, cu mult lemn si aranjat cu bun gust. Am avut demipensiune- ceea ce a fost cam mut pentru noi mai ales seara. Daca ti se facea insa seara foame nu prea aveai alte optiuni asa ca trebuia sa mananci in hotel. Cred ca se putea comanda si a la carte dar nu sunt f sigura.

Am petrecut Craciunul cat si Anul nou acolo, dar asa cum cred ca se stie deja, nu sunt ca la noi cu muzica, dans si voie buna. Anul acesta ne-am dorit mai liniste si asta am si avut.

SPA-ul arata bine dar numai unul din noi a mers la un singur masaj si nu a venit prea incantat de prestatie. Suntem obisnuiti cu spa-urile si masajele din Turcia pe care pana in prezent nu a reusit sa le intreaca nici Thailanda. Are o piscina frumoasa la care exista usi automate si poti iesi si afara in ger direct prin apa.

Paturile au fost destul de confortabile iar pernele puteau sa fie si mai bune. Curatenia era de nota 10. Un hotel care merita!

Zgomot nu era in hotel, fiind bine izolat si fonic cat si pentru frig. Cum majoritatea neamurilor astea germanice sunt cam zgarcite, vreau sa va spun ca imi pare rau ca mi-am uitata aeroterma de acasa pt cai in unele nopti mi-a fost cam frig. La ora 23-24 se intrerupea caldura si pana pe la 5 dimineata caloriferele erau reci. NU mi s-a parut normal la 4 stele! Am incercat sa explicam ce nu ne convine si ni s-a adus o pilota in plus si atat! In rest totul a fost ok.

Am avut masina inchiriata pe care o parcam in parcarea lor privata si acoperita. Era f mare garajul.

Zona este f frumoasa asa cu a descris-o si un alt coleg de-al nostru. Noi am mers pentru schi. Chiar in Pertisau se face mai mult schi fond. Am mers in apropiere, la Christulum, pentru schi alpin. Cam multa lume de sarbatori, dar am urcat mult mai repede decat aveai sansa sa o faci in Romania. Erau partii de toate categoriile si in stare buna. Era si o partie f lunga de sanie.

Am venit cu avionul pana la Munchen si de acolo cu masina pana la Pertisau. Am plecat spre casa pe 3 ianuarie -la timp- inainte sa vina zapada mare, de peste un metru, jos in Pertisau iar sus pe munte am inteles ca a fost de 3-4m.

Pentru marii schiori insa Zeel am See-Kaprun este mult mai variata ca si numar de partii. Noi nu suntem mari schiori si ne-a placut. O zona frumoasa cu peisaje minunate si multa liniste! Am fost intr-o zi in plimbare pana la Innsbruck si de 2 ori la Tegernsee in Germania-ca e ff aproape. Un orasel minunat pe care vi-l recomand. E tot statiune de schi din cate am inteles si pare destul de scumpa. Are niste magazinase ca din povesti. Micute si cochete. E placut de plimbat si cascat gura. Eventual shopping daca va permiteti. Gasiti si lucruri mai deosebite, nu din astea de tip mall. Noi am venit incantati de aceasta plimbare. Sigur e frumos si vara acolo!

Impresii încărcate de s.simona in 16.04.2019 03:03:34

Validat / Publicat: 16.04.19 06:27:10

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRIA. A mai fost în/la: Zeel am See - Rieser das Sport Hotel
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Elvetia, Franta, Germania, Thailanda, USA, Olanda, Spania, Italia, Grecia, Turcia, Cehia, Ungaria, Belgia, Bulgaria, Rusia, Suedia, Norvegia, Danemarca, Finlanda, Mauritius, Aruba, Tenerife, Mallorca

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (s.simona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6750 PMA (din 8 voturi) nota2

[16.04.19 06:25:11]

@s. simona:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 77&ridAnt=93089

Ne-am cazat la hotelul Rieser Aktiv&Spa.

Daca doreşti, copiază textul de mai sus şi reincarcă-l - cu eventuale ajustări, completări etc - folosind linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

pagină generată in 0.0752201080322 sec