ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.06.2009
ÎNSCRIS: 04.06.09
MAY-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Foarte frumos

O surpriza placuta, locul foarte frumos.

Foarte curat si foarte aproape de plaja.

Mancare decenta.

Vreme excelenta.

Trimis de russu in 04.06.09 22:50:45

VIZUALIZĂRI: 8765 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (russu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja, la un minut de hotel.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[04.06.09 23:12:44]

In ce localitate (sau in apropiere carei localitati) este? Cum a fost drumul pana acolo? Prin Serbia ati luat/o? Cat a durat (drumul) ? Intreb ptr ca ma bate si pe mine gandul s-o "tai" intr-acolo , intr/un "weekend lung", macar... (sunt tot din Tms si estimez ca in 9-10 ore as putea sa ajung, pe autostrazi Serbia/Macedonia)

Viata de seara/noapte (pentru cei interesati) ?

Ce regim de masa ati avut?

[04.06.09 23:21:05]

gerakini, nimic spectaculos.

totul linistit.

drumul a fost 10 ore la dus 8.30 ore la intors.

prin serbia si fyrom.

viata de noapte nu m-a interesat.

masa a fost demipensiune, decent.

distractie placuta.

[04.06.09 23:27:20]

multam fain.

[04.06.09 23:30:35]

cu mare placere.

daca mai aveti nevoie de altceva,spuneti-mi.

fiul meu lucreaza in zona.

seara buna.

fery*
[10.06.09 09:02:49]

restaurante prin zona

mincarea cum este

intreb pt ca vreau sa plec cu pustoaica mea care are 2 anisori

mersi

[27.06.09 21:46:21]

am si eu rezervare pentru iulie la sonia vilage .

- cum este plaja .\ sezlongurile se platesc ?

- ce preturi sunt la mancare - avem demipensiune - si pentru pranz trebuie sa ne orientam .

- apa minerala , sucurile , berea ce preturi au ?

- ce excursii se fac din zona ?

si daca mai ai detalii cu placere !

multumesc . Dan - Pitesti

[27.06.09 21:58:57]

- plaja este mica dar draguta. curat. apa super.

- ai variante la maxim 1km la preturi bune. depinde ce vrei.

- preturile la bauturi sint maricele. ai varianta supermarketului.

- excursii cite vrei, la preturi bune.

- sezlongul si umbrela se plateste, dar nu merita. la plaja stai doar dimineata si seara. In rest e foarte cald si nu poti sta la plaja.

-poti sta fara sa platesti la piscina complexului, sezlong si umbrela, piscina pentru copii.

raf
[06.07.09 17:41:54]

Ceau

Noi ne-am luat bilet din 5 septembrie. M-ar interesa niste preturi daca puteti sa ma ajutati:

- Cam la ce pret e un pranz?

- Care e pretul la sucuri, bere?

- La ce pret se inchiriaza o masina/zi?

- Cati bani iti trebuiesc de cheltuiala, avand in vedere ca avem demipensiune, deci fara pranz?

- La ce pret e o seara greceasca, dar o excursie?

Multumim

[08.07.09 19:45:47]

pentru ca ma intereseaza si personal, am localizat Gerakini pe harta - este o localitate mica situata intre cele doua brate, Kassandra si Sithonia, la distanta aproximativ egala si de Nea Potidea (situata pe bratul Kassandra) si de Metamorfossi (pe bratul Sithonia) - probabil la aprox. 20-25 km de ambele.

Este corect, russu?

[13.07.09 14:33:12]

Am fost la Sonia in septembrie 2007. Nu mi-a placut, singurul plus este ca e situata la intrarea pe Sithonia si asigura un acces rapid la majoritatea plajelor bune din zona - Vourvourou, Lagomandra, Neos Marmaras, etc.

Camerele sunt mari dar simplu mobilate, baia in schimb este foarte mica, desi e doatat cu cada de baie, nu ai loc sa te misti in baie. Curatenie s-a facut o singura data intr-o saptamana cat am stat acolo.

Nu mi-a placut nici masa, in fiecare zi dimineata acelasi fel de mancare: salam, branza, rosii, gem, oua, fulgi... seara am prins o singura data gratare de porc facute pe grilul de afara, cu gust de gratar necuratat, in schimb aproape zilnic carne de miel si musaca in fiecare seara.

Plaja e destul de urata si de murdara, la intrarea in apa sunt pietre.

Hotelul e plin de rusi, ucrainieni si romani.

Nu as mai merge la Sonia nici pe gratis. Sorry dar aceasta este parerea mea.

Claudiu
[10.08.09 22:39:24]

la ce pret ati luat biletul de persoana?

harciu
[12.08.09 14:07:30]

Si noi (4 pers. din Baia Mare) mergem la Gerakini in perioada 04-12. 09. si suntem interesati de orice amanunt util: taxe de drum prin Serbia si Macedonia, pretul benzinei, al mancarii, bauturii sau orice alt sfat util. Multumim

[14.08.09 08:38:32]

salut, noi o sa mergem aici pe data de 28. 08. 09, prin Serbia speram ca va fi bine. Mai merge cineva in perioada asta? Suntem din Resita CS... cu bine!!!

[14.08.09 08:40:54]

panif... cum a fost in Sonia Village ai impresii de acolo?? Multumesc!!!

[14.08.09 08:49:12]

Plec luni 31 august din Cluj spre Trani Ammouda - Sithonia. Trebuie sa ajung acolo marti 1 septembrie. Am fost plecat in iunie si traseul pe care l-am ales atunci si am sa il aleg si acum este urmatorul:

Plecare din Cluj-Napoca la ora 9 dimineata

- 10.30 centura Alba Iulia: drumul este ok, doar pe centura sunt ceva gropi

- 11 Sebes: pana in Sebes drumul este acceptabil, apoi este proaspat turnat, impecabil, din Simeria Veche in Hateg sunt gropi pe marginea drumului dar nefiind aglomerat se poate circula pe mijloc

- 12 Hateg

- 13 Sarmisegetuza, drumul este bun, dar trece prin sate si nu se poate pastra constant o viteza mare

- 14 Otelul Rosu

- 15 Caransebes, aici intre Caransebes si Orsova se lucreaza la drum si sunt 5-6 semafoare unde nu se asteapta mai mult de 5 minute, in rest drumul este practicabil, nu este exagerat de rau, doar ca portiunea asta i-a ceva timp datorita semafoarelor.

- 17 Orsova - Gura Vaii, aici e rau drumul si aglomerat, e plin de gropi sunt si cateva tuneluri si se circula bara la bara, noroc ca e doar o portiune de vreo 15 km. Atentie, trebuie bagata benzina in zona Orsova, dupa Orsova este pe dreapta un Luk Oil apoi nu mai e nimic pana la sarbi.

Trecerea la sarbi e peste podul de Portile de Fier, nu se plateste nimic la pod si se trece repede. La romani sa uitat in pasaport si m-au intrebat pe ce nume e masina, le-am pus ca e pe firma si am imputernicire, dar nu au cerut sa o vada. La sarbi, pasapoartele si cartea verde si m-au intrebat unde merg.

Dupa ce se trece la sarbi o portiune buna drumul merge in paralel cu Dunarea si este bun. Am coborat spre Nis drum bun de aproximaiv 200km si 2 ore 30.

Chiar inainte de Nis cu vreo 50km este o portiune muntoasa cu serpentine care cere ceva timp...

Se ajunge pe centura Nis ului si se intra pe autostrada care vine dinspre Sofia.

In Nis am ajuns pe la ora 21 si am dormit la hotel Ambasador. Am gasit usor hotelul cu GPS ul, dar hotelul este chiar in centrul Nis ului langa cetatea Nis ului si raul Nisava, este cea mai mare cladire din ora vreo 15 etaje, se vede din orice punct al orasului.

Rezervarea la hotel am facut-o de casa pe visitserbia.org fara sa platesc nimic in avans. Mi-am listat confirmarea venita pe mail si m-am dus cu ea la receptie.

Am platit cu cardul VISA aprox 42 euro camera de 2 persoane cu mic dejun. Copiii pana pe la 9 ani nu platesc daca sunt cazati cu parintii in camera dubla.

Micul dejun se serveste de la 7 dimineata si e bufet, foarte bun, excelent: salamuri uscate, sunca oua, iaurturi, gemu, cozonaci... se mananca foarte bine, cafeaua e buna. Atentie, sarbii sunt cu 1 ora in urma noastra... greci sunt la aceeasi ora cu noi.

Bun, din Nis se intra pe autostrada, care tine pana la vreo 60km inainte de vama cu Macedonia si se plateste la iesire de pe autostrada 2.5 euro. Atentie, sa aveti euro marunt si la sarbi si la macedonieni - nu se prea da rest.

La maceonieni in vama se sta aprox 30 minute, se verifica pasapoartele si carte a verde, nu sunt probleme.

Sarbii sunt oameni excelenti si foarte amabili, macedonienii sunt mai kkciosi, asa cam ca si bulgarii.

Macedonia, muntoasa, arida, cam 70% autostrada, cateva tuneluri, cateva echipaje de politie cu pistol laser, dar ce am observat ca nu presc turistii... si am trecut pe langa ei cu viteza peste cea legala... Se plateste de trei ori cate un euro...

In Grecia se intra pe la Evzoni - granicer in greaca, si vama la intrarea in GR este cam aglomerata, datorita sarbilor si macedonienilor la care le verifica pasapoartele. Atentie, nu stati la coada, chiar daca sunt masini de romani puse la cada, mergeti drect in fata la bariera... eu asa merg de fiecare data. D-au pasaportul la politist, schimb cateva cuvinte in greaca cu el... si ma lasa sa trec. Dar am vazut pe multi ca prcedeaza asa si e normal, noi suntem cetateni europeni nu avem nevoie de viza...

Drumul spre Salonic e OK, patru benzi, apoi centura de la Salonic care e autostrada - atentie sa nu intrati in oras, o tineti spre Makedonia Airport, apoi spre Halkidiki si este autostrada pana in Nea Moudania.

Ca tmp am plecat pe la ora 9 din Nis si la ora 15 eram in Kalithea. Mers lejer, cu opriri la cafea...

[14.08.09 08:52:29]

ms am bagat ceva la cap...

[14.08.09 21:45:19]

1. camerele din hotel sunt OK .

2. plaja este ingusta si sezlongurile se platesc , 6 euro/zi . apa este foarte calda si limpede .

3. apa minerala si sucurile sunt f.f. scumpe . berea la fel , ex. bere = 2,5 euro . si chiar 3 euro .

4. cu mancarea nu este ceva deosebit , se schimba foarte putin de la o zi la alta .

5. excursiile sunt cam scumpe , eu am fost la Muntele Athos cu 35 euro/persoana - croaziera .

[14.08.09 21:49:22]

ms multumesc, plaja din apropiere e cu nisip sau piatra?

cat dureaza excursia la Athos?

ms

[14.08.09 21:54:01]

8 -:- 16 = 8 ore, este doar croaziera, fara mancare.

Se face oprire in Ouranapoulis - un port la intoacere, pentru masa si suveniruri, Vezi ca sunt restaurante cu patroni romani si iti recomand un platou cu fructe de mare.

Grecii sunt smecheri. te taxeaza pentru orice.

Am fost si in Turcia si nu se compara.

Plaja este cu nisip, in apa mai sunt pietre; spre stanga dupa sezlonguri este un nisip f. fin in apa.

[20.09.10 09:15:28]

Am petrecut un sejur la Sonia Village intre 21 si 28 august 2010. Si a fost excelent! Pentru ca e prima oara cand scriu pe acest site [....continuarea o puteti citi aici.]

[20.09.10 09:20:26]

De acord cu tine mai ales la PS - din pacate asa este cam peste tot unde am intalnit romani... mai ales o anumita categorie de romani dintr-o anume zona geografica a tarii - nu o scriu aici pentru ca sunt si romani de acolo care sunt oameni civilizati si nu merita sa fie catalogati astfel.

Ai un vot maxim din partea mea, review-ul tau merita din plin 1000 pma.

Nu vreau sa fiu carcotas dar autorul postului pentru 4 randuri a primit 1000 pma si ecoul scris mai sus doar voturile noastre ... nu mi se pare deloc corect.

[20.09.10 09:29:07]

Nu stiam ca nu e voie cu linkuri, imi cer scuze. Am uitat totusi sa precizez ceva, pentru cei curiosi de partea financiara.

247 de euro cazare+demipensiune

70 de euro benzina

Total - am cheltuit 550 de euro, fara sa ma abtin de la nimic si cumparand suveniruri cam de 100 de euro.

[20.09.10 09:29:29]

@jenu, ne bucuram ca prima ta interventie pe AFA sa fie atat de completa, motiv pentru care te invitam sa postezi impresiile tale ca review: click pe "ADAUGA IMPRESII NOI" (putin mai jos) si de acolo cred ca te vei descurca.

Totodata, la review-ul tau vei putea atasa si cateva fotografii care sa reflecte sejurul tau, trimiterea catre un alt site contravine atentionarii inrosite de mai jos, astfel ca ecoul tau a suferit un mic edit.

Multumim pentru intelegere si spor la scris!

[20.09.10 09:36:16]

am inteles. acuma il scriu ca review propriu si ii pun si foto. nu vazusem ca am dat de fapt comentariu. greseala mea.

Andc, Claudiu, fery*, harciu, jenu, panif, raf, russu, snicolaescu
Alte impresii din această RUBRICĂSonia Village Resort Hotel:

• pagină generată în 0.061882019042969 sec