ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 05.08.09
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 ani; 8 luni

Hotel bun, raport pret/calitate ok

Am ales acest hotel datorita faptului ca este un hotel nou dintr-un lant hotelier cunoscut si datorita reducerii de 25% practicata de majoritatea agentiilor de turism.

Am calatorit cu masina proprie si am ajuns la destinatie la ora 11 (cazarea se face la ora 14). Hotelul se afla la marginea de sud a statiunii, in zona linistita. Stiam deja ca vor fi probleme cu parcarea, care are un numar limitat de locuri. Am asteptat apx 3 ore sa se elibereze un loc de parcare, timp in care am primit si camera. Alternativa era parcarea cu plata de la Riviera, insa am preferat sa astept pentru a avea masina aproape, sub supraveghere. Am primit sampanie la receptie.

Am fost cazati in camera junior suite, la etajul 1, care era foarte incapatoare, cu 2 paturi simple alaturate, o canapea extensibila si patut pentru copil. Camera arata foarte bine, cu gresie pe jos, TV LCD de 82 cm montat pe perete (ca fapt divers, doar mufele HDMI sunt usor accesibile, restul sunt pozitionate in spate si e mai dificil de montat un DVD player cu mufa EUROSCART). Pe paturile simple erau 2 saltele de foarte buna calitate, insa pernele mi s-au parut oarecum incomode. Baia era dotata corespunzator si arata foarte bine. Singurele mici probleme pe care as vrea sa le mentionez ar fi faptul ca din unitatea AC centralizata mai picura din cand in cand apa, insa nu era foarte deranjant, si faptul ca gresia in baie nu era montata perfect si se mai aduna apa pe anumite placi de gresie. Camera avea acces la terasa, care era destul de mare. Marea nu este vizibila de la etajul 1 si cred ca doar de la etajul 5 in sus se poate vedea marea. Lifturile erau ok, insa trebuia sa astepti destul de mult venirea liftului.

Se facea curat in camera zilnic, insa nu temeinic. Prosoapele se schimbau, daca se lasau pe jos in baie (asa cum era mentionat si in instuctiuni).

Imediat dupa ce am ajuns am primit bratarile AI si am avut acces la toate facilitatile hotelului. Hotelul are 2 piscine exterioare si una interioara. La cea interioara mi s-a parut apa destul de rece si nu am vazut sa fie folosita cat timp am stat acolo. Cele 2 piscine exterioare sunt ok, cea mai mica avand si sectiune pentru copii. Noi am stat majoritatea timpului la piscina mica care avea adancimea de 1.6m. Sezlongurile de la piscina erau gratuite, la fel si prosoapele de la piscina, care puteau fi schimbate oricand. Un minus de mentionat ar fi absenta unei toalete aproape de piscina. Trebuia mers la toaleta ce se afla la parter la mijlocului unui tronson al hotelului, ceea ce era destul de incomod, ma ales pentru copii (sa intri ud de la piscina in hotelul cu AC, etc)

Intre 12-15 se deschidea snack barul, de unde se putea servi pizza, hot-dog, cartofi prajiti, inghetata, etc. Bauturile erau ok, chiar mai ok decat decat ma asteptam. Cu exceptia tariilor care mi s-au parut "botezate", sucurile la dozator, vinurile, berea si cocktail-urile au fost super ok.

Echipa de animatie a fost ok, incercand in timpul zilei sa atraga cat mai multi la jocurile din timpul zilei: volei, polo, tras cu pusca, fotbal, ping-pong. Exista si o incapere cu aparate de fitness.

Seara erau spectacole organizate de echipa de animatie sau de artisti din exterior. Copii au fost incantati, mai ales de spectacolele de divertisment organizate de echipa de animatie. Pentru adulti nu pot sa spun ca mi s-au parut extraordinare, insa a fost ok sa ne putem relaxa la terasa in timp ce copiii erau ocupati cu spectacolul. O mica problema era cu mesele de la terasa, care erau insuficiente si era dificil sa gasesti o masa libera dupa cina. Scaunele si mesele de la terasa sunt din fier si sunt relativ incomode, insa usor de intretinut.

Mancarea a fost diversificata si destul de buna. Micul dejun destul de bogat, pizza la aproape toate mesele, spre deliciul copiilor si mancaruri destul de gustoase, in general. Cina se servea in 2 serii, cu jumatate de ora pauza intre ele. La inceputului celei de-a doua serii era destul de aglomerat. Se mai formau din cand in cand cozi, mai ales dimineata la clatite si in general la dozatorul cu bauturi racoritoare tip fresh. Existau scaune din lemn pentru copii mici.

Hotelul nu este pe plaja si nu are plaja proprie. Drumul catre plaja este relativ ok (apx 400-500m), fara scari multe (doar apx 5 scari pana la mare). Exista o scurtatura catre mare, pe un drum cu umbra de la copaci in fata la hotel Gradina, insa este destul de multa mizerie si mirosuri neplacute dealungul acestui drum.

Plaja este relativ curata si nu foarte aglomerata. Se pot inchiria sezlonguri si umbrele (30 leva 2 sezlonguri, o umbrela si 2 saltele pentru sezlonguri). Apa este relativ curata. Exista baruri pe plaja, insa cu preturi piperate. De preferat sa se cumpere bauturi de la magazinele de la strada, care nu sunt foarte departe si unde sunt preturi la jumatate (4 leva o bere la halba pe plaja, 1.8 leva o bere Tuborg la sticla la magazin). Intrarea in mare este destul de lina, cu o portiune nu foarte lata (apx 2 m) cu scoici la intrarea in mare.

Ca si concluzie, am avut un concediu reusit la hotelul Riu Dolce Vita si il recomand.

Trimis de comisar in 02.08.11 11:33:54
Validat / Publicat: 02.08.11 12:34:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Arabella, Nisipurile de Aur; Kaliakra, Albena; Sol Nessebar Palace, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (comisar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spectacolul pentru copii

[02.08.11 13:33:29]

cu privire la parcare ai fost anuntat de paza sau receptie ca sa eliberat un loc sau ai stat la panda si cand ai ajuns ai blocat temporar alta masina sau cum ai facut? bratarile al ai primit la ora 11, cand ai predat camera cu ce ora, ai mai luat masa

[02.08.11 14:57:17]

Am stat langa masina pana s-a eliberat un alt loc, deoarece nu ne lasau nici macar sa intram si sa blocam temporar alta masina. Daca lasam masina in fata hotelului riscam sa mi se ridice cum s-a intamplat la 2 zile mai tarziu unei masini de BC. In apx 10 secunde masina a fost ridicata si a trebuit sa plateasca apx 45 EUR ca sa o recupereze. Un alt risc era sa intre alta masina in locul meu, deoarece nu eram singurul care asteptam sa se elibereze un loc. Lucru care s-a si intamplat, desi eram primul venit, am intrat dupa alta masina care s-a bagat in fata... noroc ca se eliberasera 2 locuri. Ulterior am vazut ca in alte zile au lasat sa intre masini care le blocau pe altele si care aveau bilet in geam cu numarul camerei si cu nr. de telefon (la receptie nu se cere numarul masinii, cum am mai vazut la alte hoteluri).

Camera se preda la ora 12, moment in care se taie bratara de AI. Bratara mi sa taiat numai mie, nu la toata familia. Nu am mai servit masa de pranz la restaurant, insa am mancat cateva felii de pizza inainte de a pleca la drum de la snack-bar, fara sa avem probleme.

irinaB
    [02.08.11 15:32:16]

Din cate am inteles v-a fost oferit un patut pentru bb? Si noi vom ajunge acolo cu un bb de 5 luni si nu stim dc sa luam cu noi un tarc sau nu!

Multumim pentru celelalte impresii!

[02.08.11 15:37:25]

Da, va pot confirma ca am avut in camera junior suite tarc pentru bb si canapea extensibila pentru junior. Nu stiu cum e in camerele normale.

Am mai fost cu o familie cu un singur copil de 7 ani care au fost cazati in camera dubla si au avut doar canapea extensibila. Voi incerca sa pun cateva poze mai tarziu...

natypatras*
    [02.08.11 21:55:43]

Se ofera gratuit pat pliant (tarc) pentru bebe si in camerele duble.

marinologu.gogu
    [06.08.11 07:22:24]

As vrea sa va spun cele 3 variante de a ajunge la plaja (ca doar de asta se merge la mare ca o piscina si un bar am mai vazut noi)

1. prin parcul hotelului riviera-150metri-plaja cu pietre+ pietre mari si multe pe fundul marii. pacat caci este frumos si liniste.

2. prin parcarea cu plata-300metri-alegeti locul dorit, peste tot este bine.

3prin bazar-450metri-un drum mai vesel. in ceea ce priveste parcarea folositi-o pe cea cu plata-5leva-asa nu le dati trogloditilor de la poarta sa tisfactie si oricum ciubucul acopera aproape costul parcarii, pentru 10leva in plus nu merita ploconeala catre regii portii de fier (in fiecare sera in timpul plimbarii-aprox. ora 24-prin parcarea cu plata patrula un om in uniforma).

ciprian_r
    [08.08.11 10:31:34]

@ marinologu. gogu, aceesul la plaja prin parcul de la riviera e liber, sau trebuie sa platesti vreo taxa ca sa poti intra in parc si apoi la plaja?

iar parcarea cu plata poti sa imi zici cam pe unde e?

pe harta (satelit) se vede un spatiu liber chiar peste drum de hotel, acolo e parcarea cu plata?

tronko
    [08.08.11 16:15:16]

hello, plecam si noi peste 2 zile la acest hotel, as vrea sa va intreb daca ati cumparat leva din hotel? sau de unde imi recomandati sa cumpar? poate chiar din Buc. Fiind prima vacanta in Bulgaria de curiozitate mai am o intrebare (pt fumatori) cate costa acolo un pachet de tigari?

[08.08.11 16:23:04]

Cursul de schimb de la hotel nu este foarte convenabil. Cel mai bun curs pe care l-am gasit eu la casele de schimb valutar de langa plaja a fost de 1.92 leva/EUR. Mai sunt unele cu un curs de 1.94, insa cu un comision de 1% si altele cu un curs extrem de dezavantajos de 1.57.

Iti recomand sa intrebi inainte de a schimba...

[08.08.11 19:13:58]

ptr cine a fost la dolce vita unde este parcarea aceea cu 5 leva de care spune Marinologu. gogu. multumesc

[09.08.11 10:23:51]

Pentru cine are nevoie de adresa exacta, aceasta este:

Hotel RIU Dolce Vita

9007 Golden Sands

Bulgaria

tronko
    [09.08.11 19:15:27]

mersi mult, dar pachetul de tigari cat e dom'le acolo?

[10.08.11 18:39:17]

tigarile la 1 iulie in nesebar erau mai ieftine cu circ 14 lei fata de romania

ciprian_r, comisar, igi, irinaB, natypatras*, tronko
    Alte impresii din această RUBRICĂLTI Dolce Vita Hotel (ex RIU) :