ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2021
6 AD. + 3 COPII -- v: 11, 8, 2
REZONABIL

încărcat de pe telefon!

Bulgaria de anul acesta!

După nebunia pandemiei și un 2020 fără concedii (cu toate că nu am mers în concediu, am evitat contactul, ne-am luat toate masurile de prevenție, am contactat atât eu cât și soția Covid 19 in două etape diferite, noiembrie 2020 eu și martie 2021 ea), am ales ca anul acesta să ne mai descrețim frunțile așa cum eram obișnuiți cu 2 sejururi la mare pentru a mulțumi pe toată lumea, unul la noi, Mamaia bineînțeles la început de Iulie, în care ne speriem de cât s-a putut cheltui și unul, asa cum face românul de obicei, mai ieftin și mai fain la frații noștri bulgari la începutul lui August. Cu All inclusive și tot tacâmul.

Pentru că și la ei s-a simțit puțin foamea, prețurile au devenit mai mari, nu atât de mari ca la noi dar mai mari, astfel încât nu ne-am mai permis să mergem la Melia sau Astoria (cel mai fain sejur pentru noi adulții, not so much pentru copii) ca in 2019 in Nisipurile de Aur. Anul acesta am vrut să răsfațăm mai mult copiii.

Și pentru ca agentul nostru de turism nu ne-a dezmințit niciodată și pentru ca vroiam ca într-o săptămână să fim acolo și pentru ca vroiam tobogane și relaxare (la Melia dădeam dublu, iar Mamaia anul asta cu "renovarea plajei" și hai în altă parte și vino iar să mâncăm și iar hai în altă parte ne-a rupt financiar), am primit recomandarea de a merge la Dolce Vita.

Hotelul frumos, chiar foarte frumos, piscinele la fel (3 la număr), totul împrejmuit de copaci iar staff-ul mai drăguți un pic cu noi dar neah îi știți voi pe bulgari, le stam tare în gât. Iar în hotel aproape se vorbea românește (peste 95% eram români). Până și barmanii aici știau câteva cuvinte în românește față de alte locuri unde strâmbau din nas văzând ca vorbești engleza (deci ești roman). Aproape super. Dar cam atât.

Dacă hotelul ar fi avut ce voi enumera la minusuri, era printre cele mai tari în care am stat! Dar nu e, din păcate!

Să începem minusuri.

1. Saltelele paturilor erau din alt secol. Trecut! În rest mobilier ok, televizor dar nu prea ai la ce să te uiți (pentru copii vroiam mai mult dar singurul program, Cartoon Network era in bulgară).

2. Curățenia în hotel, era... dar mai mult lipsă.

3. Parcarea japcă. 50 lei (18 leva pe zi) într-un spațiu de lângă hotel, neamenajat (pe pământ). Dar avea bariere electronice! Și ca o resemnare, da, aveam parcare.

4. Vrei sa mănânci la prânz sau să bei un pahar de suc de la bar că ai ajuns mai repede, 10 leva (altfel nu îți dau brățările până la ora 14 (nu am pățit nicaieri, și chiar dacă nu ne-au pus brățările în alte locuri am avut acces la toate facilitățile). Camera oricum nu e gata pana la 14!

5. Ți se spune că ai Wi-Fi gratis. Userul și parola sunt numărul camerei, te loghezi pe site-ul lor și atât. Există dar nu funcționează. Noroc de roaming.

6 și ultimul dacă nu îmi mai aduc aminte pe parcurs. Și aici doare pe tot românul - MASA!

Slab, slab, slab... Ieftinica spre împinge tava, nu atât de rău că la Golden Line unde a fost bottom line pentru mine. Comestibil în general, aveai ce manca însă nu foarte diversificat. Și aici îmi permit comparația cu Astoria in 2019 unde, totul a fost la superlativ, nu exista ceva sa spui că nu e bun. Doar să nu-ți placă să-l mănânci (ex. carne de oaie, mie nu-mi place), dar cotletul de berbecuț (am gustat) era bun! Am fi mers și anul acesta dar nu au tobogane!

Plus spațiu insuficient de luat masa pentru numărul de turiști cazați. Întotdeauna trebuia să așteptăm sau găseam mesele pline, nedebarasate.

Am stat mai mult la piscine iar în ultima zi am mers la mare (au 2 plaje la vreo 5 minute de mers pe jos, la prima apa e murdară datorită digului și a mișcării apei, cea de-a doua, un pic mai încolo, după dig e perfectă. Chiar și pentru supravegherea copiilor în apă.

Șezlongurile gratuite sunt vechi, unele rupte, umbrelele mici la fel, nu va așteptați la umbrelele de la noi unde se pot adăposti la umbra 4 șezlonguri, aici abia acopereau unul. De ce am fost la mare?

Printr-un noroc, în ultima zi, o doamnă de pe palierul nostru ne-a anunțat ca în grupul lor sunt 6 copii cu vărsături și diaree (rotavirus, enterovirus, etc.), ambulanta fusese de mai multe ori în ultimele doua zile pentru copii cu aceleași simptome și sa nu mai mergem la piscină (ne văzuseră cu o zi înainte). Spre marele nostru noroc niciunul din cei trei copii din grup nu a avut nimic!

Așa se încheie aventura noastră în Bulgaria 2021. Sperăm, dacă autoritățile ne vor permite, o mică vizită la Melia la început de septembrie.

Trimis de Dan G. in 08.08.21 18:10:04
Validat / Publicat: 08.08.21 21:34:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan G.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Piscina interioara

• Alte impresii din această RUBRICĂLTI Dolce Vita Hotel (ex RIU) :