ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2011
ÎNSCRIS: 01.08.11
JUL-2011
4 AD. + 1 COPII -- v: 3 [ani]

In general ok dar se putea mai bine

Pt ca am gasit foarte folositor acest site inainte de a pleca in concediu m am hotarat sa contribui si eu cu impresii din vacantele facute

Asadar pt prima data in Bulgaria la mare la Nisipurile de Aur, hotel Riu Dolce Vita

1. Prima impresie cu parcarea la fel ca in rev anterioare, mica, nu ne a lasat sa intram ca nu sunt locuri. Oficial ni s a promis de la receptie ca ne anunta cand e liber practic tb sa "aranjezi" cu paznicul de la intrare probabil contra unei anumite sume. Am parcat la Riviera vis a vis 10 leva/zi sa nu ne mai batem capul

2. Camera - am stat in family room 2 camere cu usa de comunicare intre ele, f mari intradevar dar cand am cerut 2 camere apropiate si dc se poate care sa comunice nu au mentionat ca e o singura baie (noi am platit 2 camere duble), ulterior cand am vrut sa schimbam ni s a spus ca nu mai au dect la distanta mare una de alta si am ramas acolo. Aerul conditionat din camera mai mica nu functiona ca si televizorul, telecomenzile nu aveau baterii. Televizorul l au reparat a doua zi, aerul nu. Pe la jumatatea sejurului l au reparat dar a inceput sa picure apa din tavan. Am stat cu piscina copilului sa strangem apa pana in ultima zi cand au reparat in sfarsit. Asta in conditiile in care mergeam in fiecare zi la receptie sa spunem de problema. I ntimpul dupaamiezii cand copilul tb sa doarma se auzeau bormasini si ciocanituri, probabil inca se lucra la unele camere.

3. Curatenia in camera la noi cel putin a lasat de dorit. Prosoapele nu erau schimbate decat daca erai acolo cand venea femeia de servici si ii le dadeai in brate pe cele murdare. Daca venea cand nu eram in camera doar spala pe jos si facea patul. De asemenea abia dupa ce am asteptat special intr-o zi femeia de servici si am rugat-o sa vina in cursul diminetii deoarele dupa pranz dormea copilul am reusit sa rezolv lucrul acesta, rugamintile adresate la receptie in acest sens (de 2 ori) nu au avut nici un rezultat.

4. Masa - f variata, mentionez ca nu am totusi termen de comparatie fiind prima data pe litoralul bulgaresc in regim AI, totusi nu am dus lipsa de variante atat pt copil cat si pt noi

5. piscina, frumoasa, nu stiu cat de aglomerata era in orele de varf noi am mai stat imediat dupa pranz cand era mai liber si dupaamiaza tarziu, era f bine ca puteai sa stai la umbra copacilor din jur.

6. echipa de animatie mi s a parut destul de buna, vorbeau in mai multe limbi (engleza, germana, rusa si chiar romana) din nou nu am termen de comparatie, unele spectacole de seara nu erau chiar reusite dar in alte seri cand au avut si invitat iexterni (echipe de dansatori) a fost furmos. Nu am stat in toate serile preferand sa ne plimbam

7. Plaja desi mai departe mie mi a placut f mult. Mergeam de regula in compelxul Riviera avand card de acces de la parcare, era f linistita putina lume, fara tarabe, baruri etc. Desi intrarea in mare e destul de abrupta, cand marea era linistita se putea inota ca in bazin. Am fost o data si in centrul statiunii la plaja, ceva mai animat dar nici pe departe vacarmul de la noi, si nisipul cu mai multe scoici.

Ca o concluzie: litoralul bulgaresc mi a lasat o impresie buna, in mod sigur vom mai merge acolo, dar vom incerca si alte hoteluri. De la un hotel de lant international ma asteptam la mai mult, insa micile neplaceri care le am avut au fost totusi compensate de restul lucrurilor bune.

Trimis de mire77 in 01.08.11 14:10:34
Validat / Publicat: 01.08.11 15:13:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mire77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

andriipopa75
    [01.08.11 15:34:52]

o completare

in baie, in limba engleza/germana este un pliant in care se arata ca vor schimba doar prosoapele lasate pe podea, pentru protejarea mediului inconjurator.

Noi am avut 2 prosoape mari si 2 mici, le-am schimbat pe rand.

In schimb am ramas fara sapun si sampon si a trebuit sa cerem cameristei.

Probabil ca sunt nemti si la cheltuieli.

igi
    [01.08.11 16:05:11]

ptr mire 77 daca parchezi masina la riviera poti folosi plaja si sezlongurile gratuit adica nu platesti

natypatras*
    [01.08.11 18:00:06]

In privinta orelor la care cameristele faceau curatenie, mentionez ca, avand aceeasi problema cu somnul copilului la pranz, am folosit zilnic cartonasele cu "rog curatenie" sau "nu deranjati", dupa caz si ambele au fost respectate de fiecare data.

lucianaalex
    [04.08.11 17:41:24]

buna, spune-mi te rog, am vazut ca te-a mai intrebat cineva, daca platesti parcarea si intrii in posesia acelui card de acces, ai gratuit sezlong si umbrela?

andriipopa75
    [04.08.11 18:44:03]

mu, dar nu te obliga sa le platesti, adica poti sa stai pe prosop (plaja la Riviera nu este prea aglomerata)

lucianaalex
    [06.08.11 02:33:08]

ok, multumesc pentru raspuns

geniest
    [07.08.11 09:31:48]

Am pus cartonasul verde de mi-a venit rau si degeaba. Tot intre 3 si 5 dupa-amiaza ajungeau cand dormeam. De a doua zi la ora 3 schimbam cartonul verde cu ala rosu, macar sa nu mai intre peste noi. Foarte prost organizata curatenia. Prost rau de tot.

Distanta catre plaja este mare, nicidecum 150 de m cum o dau ei. Poate asa pe de-a dreptul, peste garduri sa fie 150... faci 10 minute in pas vioi. Daca mai cari si saltele, colaci si alte de-astea... e cam prea departe... Nici catre Riviera nu mi s-a parut plaja aproape, ca sa nu mai zic ca e atat de micaa...

Parcarea e meschina. Probabil s-au gandit ca vin nemtii cu avionul, insa in proportie de 80-90% erau romani cu masini multe, multe... blocati unii pe altii... claie peste gramada...

Piscina interioara de care am avut nevoie intr-o zi cand a plouat era rece sloi. In 8 zile cat am stat acolo nu am vazut nicio persoana care sa o incerce, macar.

andriipopa75, geniest, igi, lucianaalex, natypatras*
    Alte impresii din această RUBRICĂLTI Dolce Vita Hotel (ex RIU) :