ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 21.06.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Hotel bunicel la un pret pertinent

- zborul si transferul: cu o agentie cunoscuta, ca de obicei totul in conditii perfecte, atat in avion cat si la aeroportul din Antalya. Ghidul agentiei de acolo, super OK.

- personalul: deosebit de amabil, cunoscator de limba engleza la perfectie la receptie si la biroul de relatii cu clientii din hotel; cei de pe plaja, super OK, iar personalul din restaurant prompt si binedispus;

- plaja: apa foarte curata avand o varietate mare de peste in jurul pontonului dimineata; din pacate devenea adanca de pe la 4-5 m de tarm (dar stiam acest lucru dinainte); nisip in zona sezlongurilor, dar pietris mic spre mare, acceptabil, nefiind nevoie de papuci speciali;

- camera: potrivita ca si dimensire (24.75 mp), tv clasic cu tub catodic diagonala de 45 cm si 42 canale prin cablu, aer conditionat individual cu invertor excelent, totul functional; un balcon de dimensiuni generoase cu scaune si masuta, precum si uscator; baia ca si in descrierea hotelului, presiune si temperatura foarte mare a apei, care se regla usor. Vederea la mare este destul de obstructionata de copacii din gradina hotelului, de accea pentru cine vrea sa veda marea trebuiesc cerute camere la ultimul etaj.

- restaurantul principal: per ansablu OK, dar cu ceva comentarii, legate de folosirea prea putin a aerului conditionat, ceea ce ducea uneori la temperaturi mari indeosebi la inceput de intrare la masa; micul dejun destul de fad, doar 2 feluri de mezeluri repetitive zilnic; lipsa baclavalelor cu exceptia serii turcesti; varietate destul de slabuta la pranz a preparatelor din carne;

- restaurantele a la carte: avand cate o rezervare gratuita am profitat si bine am facut accesandu-le pe fiecare si am ramas profund uimit de calitatea, cantitatea si promptitudinea oferita acolo – nota 10.

- animatia: potrivita, nu agasanta, dar nici iesita din comun (Shakira, Africa, este hitul verii acolo)

- serile tematice: bine organizate, a excelat seara de Miss “La Mer”, coctailuri deosebite dupa orele 21:00

Observatie: In toata regiunea Kemer din final de iunie si pana in septembrie in copaci se gasesc niste insecte denumite insecte de august, care de dimineata de la orele 5:00 si pana seara inainte de a se intuneca fac un zgomot caracteristic, destul de puternic, dar care nu se aude de exeplu in camera datorita izolarii bune cu exteriorul, iar pe plaja nu se face auzit din cauza ca nu exista copaci in apropiere.

Recomand acest hotel celor care doresc sa beneficieze de o priveliste deosebita munte-mare, relativ aproape de aeroport 44 km, circa o ora dureaza transferul, raport foarte bun pret-calitate (achizitionat in martie 2011 prin early booking)

Trimis de iusti1968 in 28.07.11 21:22:14
Validat / Publicat: 28.07.11 22:31:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya: Hotel Kervansaray Lara; Hotel Porto Bello; Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 4184 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iusti1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Priveliste de pe balcon

danone2011*
[29.07.11 11:46:56]

Puteti sa dati mai multe informatii despre zona Goynuk? Avem si noi rezevare la sf. lunii august la hotelul Visage Luxe Rezort din Goynuk. Stiti ceva despre acest hotel, cum este statiunea, ce excursii se pot face, se poate merge in Kemer cu dolmusul? Multumsc!

[29.07.11 23:33:02]

Din pacate nu pot sa ma pronunt asupra hotelului pentru ca nu l-am vazut personal, dezavantajul lui major este ca nu se gaseste decat la 500 metri de plaja, dar din prezentarea de pe site pare destul de OK.

Goynuk este un orasel micut care are trei drumuri importante: o strada principala pe care sunt insirate hotelurile atat pe o parte (cea cu marea) cat si pe cealalta; o strada care duce in centrul orasului (primarie, jandarmerie, policlinica) unde se gasesc majoritatea locuintelor celor de acolo (multe de inchiriat, sau cumparat); drumul principal care face legatura intre Antalya (venind de la Beldibi) si Kemer. Este OK, pentru cateva plimbari dar dupa 3-4 plimbari te plictisesti. Cel mai frumos este insa pe malul marii, printre hoteluri.

Excursii se pot face prin agentia cu care veniti in Antalya, sau prin cele locale (sunt cel putin 3-4 pe care le-am vazut). Este frumos de vizitat muntele Tahtali, aflat in apropiere (se vede si de pe plaja din Goynuk), delfinariul din Antalya, o excursie la Kekova, etc.

Dolmus-ul se poate folosi fara nici o problema, putand fi oprit prin simpla ridicare a mainii pe oricare din strazile principale enumarate anterior. Costul pana in Kemer este de 2.5 lite turcesti de persoana, fiind extrem de convenabil.

danone2011*
[01.08.11 12:46:17]

Multumesc pt. raspuns, intre timp am localizat cu google maps hotelul, de fapt sunt in jur de 700 m pana la plaja, (dar sunt mai aproproape de munte... !!!). Am gasit pe net ca hotelul pune la dispozitia turistilor un mijloc de transport pana la plaja din ora in ora, nu ne dranjeaza distanta, 15 min de mers pe jos... e sanatos!

Am vrut sa votez review-ul dvs, dar sunt sunt nou pe forum, asa ca mai asteptam pana se implinesc 30 zile de la inscriere.

In Goynuk exista ATM-uri pt. card sa pot scoate direct lire turcesti sau schimb euro (dolari) in lire? Multumesc!

[01.08.11 22:59:53]

Sfatul meu este sa extrageti direct lire de la ATM-urile locale existente indeosebi pe aleea centrala a statiunii Goynuk (au un aspect de chiosc de ziare, am vazut cel putin 3-4), pentru ca iesiti ceva mai bine ca si conversie fata de schimarea EUR in lire.

15 minute pe jos este sanatos intradevar dar nu si cand la soare se pot depasi 40-45 C chiar si la final de august... !

Va multumesc pentru aprecieri, dar nu am facut altceva decat sa raspund la intrebarile punctuale adresate...

maneldivino
[05.02.12 22:02:30]

Buna seara.

Spuneti mi si mie va rog discoteca, barurile noaptea pana la ce ora erau deschise? Vitamin bar au cumva? Plaja are pietre sau asa parca se vede in poze? Multumesc

[06.02.12 13:34:48]

Buna ziua maneldivino,

Discoteca era deschisa pana la ora 2:00. Programul barurilor era urmatorul:

Lobby Bar: 24h Open non-stop (atentie de la 02:00h la 10:00h toate bauturile sunt contra cost)

Pool Bar : 10:00-24:00

Beach Bar: Soft drinks10:00-16:00

Vitamin Bar: Non-Alcoholic drinks, Concentrate Fruit Juices 10:00-18:00

Disco Bar : 23:30-02:00

Plaja, este intradevar partial cu pietricele, mai ales pe ultimii 10 metri spre mare, dar exista si traversari care duc direct catre ponton, care trec peste acestea. Oricum nu sunt de dimensiuni mari.

O alegere cat mai placuta va urez!

danone2011*, iusti1968, maneldivino
Alte impresii din această RUBRICĂMajesty Club La Mer [Goynuk]: