ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2012
DIN: Vălenii de Munte [PH]
ÎNSCRIS: 02.02.12
APR-2012

Un concediu neasteptat de placut si relaxant.

Am cumparat acest sejur la sfarsitul lunii martie ptr. perioada 21-28.04.2012 fiind oferte speciale ptr. aceasta perioada.

Am plecat din Otopeni cu o cursa Tarom plina de romani cu destinatia Antalya, zborul a decurs normal fara multe turbulente. Transferul la hotel a durat cam o ora, in tot acest timp un ghid moldovean ne-a prezentat zona Kemer, locul unde marea se intalneste cu muntele., varful muntelui era acoperit de ceata iar marea era agitata. Ajunsi in curtea hotelului am constatat ca 17 romani v -om fi cazati la acest hotel.

La prima vedere hotelul pare destul de cochet inconjurat de foarte multa verdeata. Cazarea s-a efectuat foarte repede cei de la receptie fiind buni vorbitori de lb. engleza, ne- au dat cartela ptr. camera si doua cartele ptr prosoape iar un baiat ne-a luat bagajele pana in camera.

Camera era micuta dar cocheta cu mobilier nou si televizor cu tub, pardoseala cu gresie la intrarea in camera iar in zona patului cu mocheta, baia micuta dar bine dotata iar balconul generos cu masuta doua scaune si uscator dar privelistea era minunata multa verdeata si muntele in toata splendoarea lui. Curatenia era la ea acasa, totul stralucea si mirosea frumos oricum mirosea a vacanta. MInibarul era plin cu apa plata, apa minerala, capy la cutie si fanta-cola la doza, in fiecare zi era completat.

Curatenia se facea in fiecare zi intre 10 si 14, aspirat, lustruit baia, shimbat prosoapele lasate pe jos, completat consumabilele iar lenjeria se schimba de doua ori pe sejur. Sotul meu isi facea siesta in fiecare zi si nu era deranjat de zgomotul aspiratorului.

Mentionez ca in momentul cazarii hotelul era plin de turisti rusi, turci, nemti si romanii nou veniti. Printe turisti rusi 200 erau studenti, tineri si nelinistiti care se distrau 24 ore noroc ca au plecat dupa 2 zile de la venirea noastra. Intre hotel si piscine se afla o gradina superba bine ingrijita plina de arbori, flori si alei ce ducea in toate directiile.

Piscina cea mare forte generoasa cu locuri la soare dar si la umbra, sezlonguri cu saltele la discretie. Piscina cea mica era in prelungirea celei mari, amenajata special ptr. copii mai era si piscina cu topogane unde se zbenguiau cei mai tineri si nu numai.

Plaja de la mare era jumatate cu nisip iar jumatatea dinspre mare cu pietricele, pontonul nu era inca amenajat. Apa marii era rece dar curajosii faceau baie, apa din piscina mare era tot rece dar mai calda decat cea din mare aici am facut baie in fiecare zi, soarele ne-a mangaiat in fiecare zi cu generozitate cu temperaturi de 22-28 grade fara nici un nor. La piscina interioara am fost in prima zi dimineata, apa avea 28 grade si era foarte animata.

La piscine si mare erau trei baruri deschise de la 10 pe toata perioada zilei cu mancare si bauturi racoritoare, alcoolice, cafea ceai locale toate UAI. La restaurantul principal serveam mesele principale, . meniul era diversificat cu preparate din carne de pui, curcan, peste si oaie in fiecare zii pregatite la cuptor sau gratar cel putin doua feluri de supe, salate din belsug iar dulciuri un adevarat festin, la capitolul fructe stateau cam slabut, mere, portocale ananas, rar banane deloc capsuni si pepene. Masa se putea servi in interior sau afara pe terasa cu vedere la munti, loc preferat de fumatori si numai, terasa era partial acoperita deci la umbra faceam o tabla, un remi sau alte activitati. NET era doar in incinta receptiei sau la Loby bar cu semnal slab pe terasa barului., aici stateam seara pana tarziu.

La 21.30 incepea Show Time dar slabut, poate pentru ca se vorbea numai in turca si rusa rar in engleza. Dupa ora 23 incepea discoteca, nu am petrecut acolo deci nu pot sa spun mai multe. Animatia era prezenta de la ora 10 pana tarziu in noapte si ne antrena in tot felul de activitati incepea cu dans in jurul piscinei, gimnastica pe iarba, dartz, volei pe plaja etc. Muzica si in interior si afara era subtila o admosfera deosebit de odihnitoare si relaxanta. In surdina am ascultat si cateva melodii romanesti. In incinta receptiei trona un acvariu urias plin cu pesti multicolori care iti incanta privirea, un pian alb acoperit cu o husa cred ca ti incanta auzul in sezon.

Mai sunt multe de spus dar timpul numi permite, intrebati-ma si o sa va raspund. Era sa uit shoping am facut intr-o dupa amiaza cand am fost sa vizitam Kemerul aflat la 5-6 km de Gonyk acolo am ajuns cu domusul luat din fata hotelului.

In concluzie totul a fost la superlativ la super pret si ma-si intoarce oricand si in aceasta perioada, mentionez ca la inceputul lui iulie revenim in Alanya la Delfin Botanik unde ne petrecem vacanta de vara de cativa ani buni imreuna cu fiicamea si 4familii prietene. Vacante cit mai placute si relaxante.

Trimis de nialcos in 06.05.12 13:33:27
Validat / Publicat: 06.05.12 14:48:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Side, Kusadasi, Pamukale

VIZUALIZĂRI: 5035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nialcos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[06.05.12 14:32:10]

@nialcos: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Deea Andreea
[30.08.12 16:04:20]

Buna ziua. As fi interesata daca in jurul hotelului se mai afla bazaruri, ceva; mi se pare un pic izolat, sau trebuie sa circuli cu taxi-ul?

nialcosAUTOR REVIEW
[30.08.12 18:52:30]

@Deea Andreea: Un bazar se afla chiar ia fata hotelului, preturile sunt negociabile noi am vrut sa vizitam si orasul Kemer intr-o zi asa ca am luat domusul tot din fata h otelului este cam la 5 km si am dat 2 euro/persoana dus.

mihaamelea
[15.10.13 10:01:51]

Cum este intrarea in apa? Lina. Merg cu copii mici. Sunt pietre in apa?

Deea Andreea, mihaamelea, nialcos
Alte impresii din această RUBRICĂMajesty Club La Mer [Goynuk]: