ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2011
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 06.05.10
JUL-2011

ALTON Hotel Praga - se poate si mai bine

In traseul spre Europa Park am inclus si o oprire la Praga, macar pentru o reintalnire (a cata?) cu orasul de aur, cu orasul celor o suta de turnuri, cu orasul de miere, cu orasul pe care l-as revedea oricand cu inmiita placere.

Asa cum am mai spus, de data aceasta am facut rezervari pe booking.com dupa criteriile: central, pret rezonabil, raport calitate pret corect. Bine, mai aveam eu si o pretentie cu locul de parcare, partial indeplinita.

Asadar am ales Hotelul Alton pentru ca arata bine pe internet, pentru ca avea referinte bune si pentru pozitia lui centrala.

Situat pe strada Legerova la nr 62, in imediata apropiere a pietii Wenceslas, de la care, coborand si iar coborand ajungi la podul Carol, dupa ce mai intai ai placerea parcurgerii cartierului vechi evreiesc si a pietei primariei, cu Turnul cu Orologiul astronomic, hotelul Alton ne-a oferit libertate de miscare si confort.

Am sa incep totusi cu principala nemultumire: atitudinea receptionerelor. Desi de o politete extrema (noi) vorbind bine engleza si fara pretentii exagerate, n-am beneficiat de un zambet, de un welcome, de o informatie in plus (alta decat smulsa cu insistente...). Nici macar de un raspuns la salutul cuviincios pe care-l adresezi celor cu care te intalnesti. Explicatia (mea) decurge din singurul cuvant cehesc pe care l-am auzit repetat pana la exasperare, cand insistam sa-mi gaseasca un loc de parcare, ptr ca asa scria in oferta: cu parcare, si anume RUMUNKA. Adica romani, pentru cine mai are dubii... Am mai primit si stupefianta lamurire ca nu trebuia sa vin cu o masina asa de mare la un hotel in centrul Pragai. In fine, dupa multe parlamentari, am primit un loc de parcare in garajul unui hotel vecin (acolo unde receptionera, vorbareata si amabila, mi-a dat harti, indicatii, sfaturi si lamuririle asteptate dincoace). Ca sa nu mai vorbesc ca am uitat un telefon in camera, in lenjeria patului, declarat ulterior de negasit de catre personal... In fine, la plecare am intrebat o a treia receptionera, pe care doar in ziua aceea o vedeam, daca au o problema cu romanii si daca li se pare normal sa se poarte asa. Si-a cerut scuze ptr celelalte doua si mi-a zis ca n-au avut evenimente cu romani (eu ma gandeam, ca de obicei, la aceia care-si fac zeci de sandwich-uri din micul dejun inclus, umplu niscaiva termosuri cu toata cafeaua din cafetiera si ca extrabonus dosesc cateva pachetele de unt, gem, miere si zahar, ca sa aiba si pe drum... daca tot e MD inclus. !!).

In rest despre hotel, numai de bine.

Am ajuns usor, gratie GPS-ului in care am introdus coordonatele directe, afisate pe site. Hotelul e situat in una din cladirile mari, vechi, frumoase, care marginesc nenumarate strazile din centrul orasului Praga. Usi glisante, cu celula foto la intrare. Ascensor ptr 6 persoane. O receptie micuta, sub scara. Sala de mic dejun si internet la demisol. Holuri largi, mochetate la fel ca in camere, doar culorile difera. Aspect elegant, curatenie nemteasca.

Camera: spatioasa, inalta, luminoasa, linistita. Fereastra da spre o curte interioara ceea ce a insemnat liniste (la strada traficul e infernal, 5 benzi pe sens unic, o nebunie). Un pat matrimonial si unul single - am avut o camera de 3 locuri si una de 2 locuri - mari, incapatoare. Lenjerie impecabila. Mocheta pe jos, rosie sau verde, in buna stare. La intrare in camera pe partea cu baia e un cuier, pe cealalta un sifonier (inauntru e si un seif cu cheita aceeasi de la camera) umerase numeroase, pungi de laundry. Telefon in camera. Tablouri cu aspecte din Praga veche. Noptiere, veioze, un frigider. TV (nu l-am deschis). Wireless cu parola, trafic bun 2Mb/s. Sistem de aer conditionat centralizat, cu control individual, nu a fost nevoie, desi era cald afara peste poate. S-a facut curat in camera superficial, am si avut o discutie pe tema asta cu receptia, s-au schimbat prosoapele dar nu s-a aspirat si nu s-a ridicat gunoiul!!

Baia: mare, curata, sapun lichid si gel de dus, cabina de dus, instalatiile functioneaza toate, uscator de par, hartie suficienta, apa calda nonstop. Prosoape albe, curate, suficiente.

Micul-dejun; se serveste intr-o sala dubla, la demisol, mobilier si decoratiuni rustice, oferta variata si bogata, oua prajite sau fierte, mezeluri, salate (printre care si salata de carnaciori cu ceapa, toate plutind intr-o zeama galbena!) carnaciori prajiti, cremvursti, iaurturi, cereale, gemuri si unt, branzeturi, produse de patiserie, prajiturele. Doar cafeaua era din cale afara de proasta... si slaba. Ceai la pliculete, diverse sorturi. Doua fete umblau iute si curatau mesele, hotelul era plin, completau rapid tavile cu preparate.

La 50 m de hotel imediat dupa colt se afla statia de tramvai. Cu nr 22 ajungi direct la Castel. Statia de metrou este chiar la capatul strazii unde e amplasat hotelul, adica si mai aproape ca tramvaiul. Dupa cum se stie, Praga e renumita pentru reteaua de transport in comun, mai ales tramvaiul si metroul, care acopera toata Praga, iar succesiunea de vagoane e uneori la 45 sec.

In prima seara am pornit pe jos spre piata Wenceslas si de acolo imediat spre podul Carol, o plimbare placuta, relaxanta.

La hotel gasiti de cumparat suveniruri din cristal de Boemia, de care oricum e plina Praga, pliante numeroase si harti cu reteaua de transport local.

Parcarea: in fata hotelului sunt niste marcaje pe asfalt dar retineti - ce e cu albastru e strict interzis, ce e cu galben e cu timp limitat, sau ptr acces in incinte, ce e cu alb e cu timp limitat si cu plata. Cam nasol... Puteti lasa masina peste noapte si s-o ridicati a doua zi din marginea orasului, contra cost!! Hotelul are o parcare proprie de cca 6 locuri, din care doua sunt pe un sistem de elevator, dar locul de manevra e foarte mic, o masina ceva mai mare pune probleme. Eu am parcat, cum spuneam, la un hotel vecin, inca 24euro, c-asa-i la cehi... Dar am strans oglinzile ca sa ma strecor pe gangul de acces in garaj. Aceasta cu parcarea e o problema generala, mai ales in centrul orasului, locurile sunt putine, oprirea pe marginea strazii, altfel decat in locuri marcate si pe perioade scurte de timp se sanctioneaza.

Concluzie: hotelul ALTON 3* e ok si recomandabil, abstractie facand de atitudinea receptionerelor (2 din 3), desi si profesionalismul personalului face parte din cartea de vizita a unui hotel. Il recomand insa, pentru pozitia centrala, raportul pret/calitate, facilitatea accesului la obiectivele turistice, comfortul camerelor.

Trimis de TORA INGRID in 20.07.11 11:14:43
Validat / Publicat: 20.07.11 11:47:28

VIZUALIZĂRI: 2252 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TORA INGRID); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera cu 3 locuri
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

Flaviu
    [20.07.11 12:11:51]

@TORA INGRID

Ăstea da relatări şi relaxări exhaustive (mă refer şi la celelalte postări ale tale).

Nu ştiu de ce-de fapt ştiu- dar interesul meu pentru o vizită în minunăţia asta de oraş-conform spuselor altora-scade pe zi ce trece. În schimb a crescut simţitor dorinţa de a face şi eu un popas la pensiunea aceea din Germania. Am înţeles că Simone e simpatică şi volubilă.

Cu deosebită şi veşnică simpatie,

Flaviu

georgiana
    [02.08.11 11:30:19]

Imi pare rau ca ai avut mici neplaceri cu atitudinea personalului fata de romani si ca telefonul tau a fost de negasit. Pacat!

Flaviu, georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂAlton Hotel: