ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2013
ÎNSCRIS: 05.07.12
OCT-2012

Un hotel bun, aproape de centru

Hotelul este situat intr-o zona foarte buna, la 5 minute de mers pe jos pana la Muzeul National de unde incepe si celebra zona pietonala Wenceslas Square, la capatul careia va despart doar cateva stradute de centrul vechi al orasului.

Hotelul este situat la cativa pasi de statia de metrou I. P. Pavlova, ceea ce faciliteaza transportul bagajelor (in cazul in care calatoriti cu avionul) si deplasarea in orice zona a orasului (recomand plimbarea la pas, noi spre exemplu am facut maxim 6 drumuri cu metroul in cele 5 zile).

De la aeroport la hotel ajungeti luand autobuzul de la aeroport pana in statia Dejvicka de und eluati metroul. Mergeti pe linia A pana la Muzeum iar acolo schimbati pe linia C si mai mergeti o statie pana la I. P. Pavlova.

Transportul in comun in Praga este foarte bine pus la punct, puteti ajunge in orice colt al orasului destul de usor.

Hotelul:

+ Camera mare, curata, fara miros de mucegai sau tutun, baia de asemenea arata impecabil; menajul se facea zilnic la o ora decenta; camerele sunt dotate atat cu sistem de climatizare cat si cu calorifere; mobilierul arata foarte bine, aveam pat dublu matrimonial, sifonier, bar, fotolii si o canapea destul de mare.

Masa se servea la subsol in restaurant care era defapt format din 3 camere normale + bucataria. Meniul era suficient de variat pentru micul dejun: salam, sunca, parizer, carnati prajiti, cremwursti, cascaval, branza (o data la doua zile servea branzeturi in genul celor frantuzesti- Brie si Roquefort), oua ochiuri, omleta, fierte, cereale/musli, iaurt, lapte, suc " natural", apa, ceai de diverse sortimente, cafea (cam proasta), gem, miere, chec, prajiturele, chifla, paine feliata, alba/neagra (am observat ca majoritatea felurilor de paine la ei contineau chimen).

Personalul foarte amabil si desi nu se descurcau extraordinar cu engleza se straduiau sa te ajute/ lamureasca.

In imediata apropiere gasiti magazine alimentare, bancomate, la vreo 2 starzi distanta si o farmacie.

- Lipsa balconului, este in general o problema pentru fumatori si numarul limitat de locuri de parcare (pentru noi nu a fost un impediment calatorind cu avionul) 6 locuri parca. Pe siteul oficial al hotelului si pe alte siteuri de rezervari online se specifica clar anuntarea cu cateva zile inainte in cazul in care concediul se va face cu masina pentru rezervarea unui loc de parcare, in fata hotelului neavand posibilitatea parcarii (nu sunt masini pacate pe trotuar, sosea ca la noi).

Cam atat as avea de spus despre hotel, iar despre Praga... este superba chiar si toamna.

Un singur lucru as mai vrea sa subliniez si daca as fi stiut ca nu voi fi mustrat de admin as fi scris chiar cu litere mari: -p: mare atentie la casele de schimb valutar, afiseaza mai multe cursuri iar cel la care vi se schimba bani este bineinteles cel mai prost de pe panou ( ultimul din partea dreapta), voi atasa si o poza care sa va lamureasca in acest sens in care cursul al care vi se vor schimba banii va fi incadrat de un chenar negru.

In zona statiei de metrou Mustek (dupa ce treci de pietonala si te indrepti spre centrul vechi) undeva pe o straduta in dreapta (are chiar si o gura de metrou in fata ei) gasiti o casa de schimb valutar cu un curs foarte bun (este a unor arabi care ei sunt si la casa). Noi am fost obligati sa schimbam cand am ajuns nedispunand deloc de coroane si n-am facut-o la cel mai bun curs.

Oricum cei ce au luat printr-o agentie si se vor intalni cu un ghid vor fi indrumati catre o casa de schimb cu un curs bun, restaurante bune, ieftine, traditionale, magazine de suveniruri la preturi bune.

Sper sa revin in Praga si intr-un concediu de primavara- vara.

Trimis de vlad2005 in 06.04.13 11:21:15
Validat / Publicat: 06.04.13 12:05:12
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 1481 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlad2005); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cursul de schimb afisat la casa, cursul la care vi se vor schimba banii nu este cel ce sare prima data in ochi 24,17 ci 17,17.

• Alte impresii din această RUBRICĂAlton Hotel: