ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Dezamagire

Am tot cautat pe net impresii despre acest hotel inainte de a pleca si nu am gasit absolut nimic. Ca urmare, am mers la risc. Am plecat in data de 25 iunie 2011.

Ca pozitionare, se afla in spatele hotelului Lion, in ultima linie de hoteluri, de la noi din apartament se vedea campul.

La receptie, am prezentat voucher-ul... s-a uitat cam ciudat la noi fara sa zica nimic... bine ati venit... sau multumim ca ati ales hotelul nostru... nimic... Ne-a dat cartela, dupa care ne-am indreptat catre lift si eu mi-am adus aminte ca nu ne-a dat bratari. M-am intors am intrebat de bratati si atunci a fost putin suprins... si ne-a dat bratarile... spunand ca noi intram la masa incepand cu ora 16.00 (era in jur de 14.00). La ora 16.00 era gustarea... care in prima zi a constat in niste fursecuri gen turta dulce... care mi s-au parut groaznice.

Nu as vrea sa intru chiar in lux de amanunte, va spun pe total ca apartamentul a fost ok, curat, de 3 stele, iti schimba prosoapele, iti facea curatenie, iti punea hartie igienica. Sa zicem ok.

Singurul lucru care m-a deranjat era ca veneau sa faca curatenie pe la 15.30 cand noi eram in camera si de multe ori le spuneam numai sa puna hartie, sa ia gunoiul si sa ne schimbe prosoapele.

Legat de masa... aici a fost o reala problema. Foarte putine sortimente, nici nu aveai loc la masa de multe ori (restaurantul prea mic pentru cate persoane erau cazate la hotel). Au dat mai mult mancare gatita... tot felul de sosuri care iti faceau greata... ca si gratar a fost doar intr-o si carne de porc (destul de grasa), in rest erau niste chestii ca niste chiftele facute pe gratar, carnati facuti pe gratar si ceva traditional, gen "micii" de la noi. Eu nu prea am putut sa mananc asa ceva.

Am cam luat teapa si nu ma mai duc la hotel de 3 stele... o incercare nereusita. Am mai fost in Bulgaria dar la 4 stele + si a fost totul super ok. In ultima zi am aflat ca era primul an cand au introdus all inclusive si ca nu prea au stiut cu ce se mananca.

La micul dejun, am fost foarte uimita ca nu aveai unt, desi aveai gem. Salate foarte putine, ceea ce din noi m-a uimit pentru ca intotdeauna imi placea in Bulgaria ca legumele erau gustoase si erau multe feluri. Tot ce ramanea de dimineata sau de la pranz se refolosea. De exemplu, am primit la pranz macrou la gratar, seara au facut macroul ramas cu sos tomat. Preparate foarte ieftine, prajituri numai seara si erau dintr-alea foarte ieftine, oribile. Fructe doar un singur fel la masa de pranz si de seara. Erau foarte multi rusi si moldoveni cazati... Am fost uimita sa vad cum niste pusti rusi veneau cu punga si umpleau punga de fursecuri/pateuri la ora 16.00. Cei de la hotel scoteau la barul de la piscina cate un platou cu fursecuri/pateuri care disparea instant... ceva incredibil...

Nu il recomand acest hotel. All inclusive de aici e departe de acest concept. Aveai cafea la 2 dozatoare si mai tot timpul lipsea ceva: lapte, cafea. sa nu mai zic ca era apa chioara. Unul dintre ele s-a stricat si desi le-am spus, nu s-au grabit sa il repare.

Ma opresc aici. Daca cineva mai doreste vreun detaliu, va rog sa ma contactati si va raspund, cu mare placere.

Trimis de arriana in 19.07.11 13:48:31
Validat / Publicat: 19.07.11 14:22:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach - Iberostar Golden Sands - Astera

VIZUALIZĂRI: 4745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (arriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.07.11 23:27:06]

Buna Ariana. Si eu am cautat impresii despre acest resort de apartamente, dar nu am gasit nimic. Nu sunt prea incantat din ce ai scris in review-ul tau si putin dezamagit, pentru ca si eu merg la vecinii nostrii de 3 ori pe an de 7 ani si cam mereu am fost incantat, dar ce e drept am ales mereu 4 sau 5 stele. In acest an am vrut sa stau mai mult si am ales 11 zile si am incercat si cealalta parte a bulgariei, noi mergand mereu in statiuniile car sunt pana in Varna, iar in acest an am incercat sa gasesc un raport calitate-pret, cazare, all inclusive, statiune, cat mai bun, dar se pare ca am gresit. .

As vrea sa te intreb, daca la cele trei mese se gaseau leagume, precum, rosii... etc, daca erau bauturi in timpul meselor, Aerul conditionat facea fata in camera, daca la piscina se serveau bauturi si gaseai sezlonguri. Si daca erau locuri de parcare si se platea. Si nu in ultimul rand, cat de departe era marea si daca nisipul si apa era ok. Scuze pentru atatea intrebari, dar as vrea macar sa stiu la ce sa ma astept. Am sa postez si eu parerea mea cand ma intorc.

Merci.

[21.07.11 11:29:17]

Statiunea Sunny Beach e foarte frumoasa. Mie imi place mai mult decat Golden Sands, plaja curata, nisip fin, apa curata. Aici nu am nimic de zis.

La fel am zis si eu anul asta... sa stau 10 zile in loc de 6,7 zile si am cam ratat. Dupa acest concediu, cred ca era de preferat unul mai scurt si de calitate.

Legume se gaseau: rosii, castraveti, ardei mai rar, un fel de salata (rosii, castraveti, ardei, branza rasa), au mai dat uneori si o salata de varza cu morcov. Cam dintr-astea am mancat si eu. Erau si legume fierte (gen baby carrots, brocoli, legume asortate -cred ca din acelea congelate). Mai era orez cu legume. Sincer, nu mi s-au parut prea gustoase, mai ales ca nu aveai cu ce sa le mananci. Dupa mine mergeau cu un gratar (dar nu carnati, chiftele sau genul "mici"). Bauturi in timpul meselor erau: sucuri la dozator, apa, bere. Erau si bauturi alcoolice locale (nu stiu sa iti spun ce pentru ca nu am baut nici eu si nici sotul meu). Acum nu as vrea sa pleci dezamagit, un lucru bun este ca la mese, in cele 10 zile cat am stat mai adaugau cate ceva, ceea ce ma face sa cred ca poate au mai imbunatatit cat de cat lucrurile. In perioada cand am fost eu, pot sa spun clar, ca nu era un All inclusive cum am vazut la un hotel de 4 stele. Referitor la aer conditionat, este clima, nu as putea sa spun daca facea fata pentru ca in iunie nu a fost prea cald ca sa ii dam drumul, deci nu stiu cum ar face fata caldurilor de acum. Am mai avut un incident cu WC-ul. In prima zi, cand am ajuns in camera, am folosit toaleta si nu se tragea apa. Am coborat la receptie si am spus si mi-au zis ca o sa vina cineva. Dar nu au specificat nimic, in cat timp se rezolva, ca vine imediat, nimic. M-am cam enervat. Am plecat inapoi in camera si era instalatorul deja acolo... ma rog... a reparat sistemul... a plecat. La vreo 2 zile, iar s-a stricat... m-am cam enervat iar... a trebuit sa schimbe sistemul de tragere a apei... ma rog... s-a rezolvat, dar oricum nu prea mi s-a parut normal... Si nimic de genul scuze... sau nu dureaza mult... nimic nimic. Era un bar la piscina... ma rog... nu cine stie ce... se serveau bauturi: apa, suc la dozator si bauturi alcoolice locale. Piscina era ok, nu prea multe sezlonguri... deci risti sa nu gasesti loc. Despre locuri de parcare nu stiu ce sa iti zic ca noi nu am fost cu masina. Am vazut insa multe masini de Romania la hotel, parcate pe o latura a hotelului. Nu stiu daca era cu plata sau nu. As mai face o precizare: hotelul are 2 corpuri. Din cate am vorbit cu alta familie de romani, corpul unde au fost cazati ei (nu cel cu receptia) nu prea era finalizat: mai multe zile ei nu au avut cablu tras pentru televizor, usile nu sunt automate (se inchid cu cheie). In corpul cu receptia sunt usi automate. Acum nu stiu daca asta e o problema, dar ei scriu in pliantele de prezentare ca au toate astea si acolo te trezesti ca te cazeaza si nu corespunde cu ce stiai.

Inca o data, statiunea Sunny Beach este foarte frumoasa, plina de viata, nu stiu exact ce varsta ai si ce anume cauti pentru vacante. Sunt multe cluburi. Statiunea e plina: englezi, rusi, nordici, germani. Romani nu sunt prea multi.

Pana la plaja nu sunt chiar 300 m cum zic ei... faci cam 10-15 minute pe jos catre plaja... depinde de ritmul de mers. Mie, sincer, mi s-a parut cam departe.

Daca mai ai nevoie de alte informatii... cu mare placere.

Numai ca era bine... daca citeai inainte de a rezerva aici, acum e cam tarziu...

Poate totusi... s-a mai schimbat ceva din iunie... cine stie... Iti urez un concediu placut!

[21.07.11 20:31:56]

Din pacate am rezervat si platit de pe 30 aprilie acest concediu, iar acum nu mai pot face nimic.

Noi avem sub 30 de ani ca varsta, nu suntem pretentiosi, dar am vazut multe impresii pro si contra legate de alte hoteluri la care am fost si noi in acesti 7 ani, de cand nu am mai vizitat litoralul nostru si unele comentarii au fost deplasate, adica ma refer ca noua ni s-au parut acceptabile conditiile de la unele hoteluri, iar unii erau dezgustati de camere si mancare, cat si de personal.

Sper, dupa cum ai spus si tu, ca serviciile sa se imbunatateasca in timp, mai ales ca sezonul e in perioada de varf in iulie-august.

Multumesc pt detalii si o sa postam si noi impresia noastra, cand ne vom intoarce.

[22.07.11 19:34:31]

buna arriana. eu am bilet la hotel riviera blue si mi-au zis ca e de 4 stele. vad ca sunt si apartamente riviera blue de 3 stele... e unu si acelasi, ca nu inteleg?

[25.07.11 10:15:47]

Este acelasi... Hotel Apart Riviera Blue si are 3 stele.

[26.07.11 12:55:54]

catalin29: Pai voi in ce perioada plecati in acest hotel? eu cu prietenii mei plecam pe 29 august.

Si anul trecut inainte sa imi iau un hotel, am citit niste reviews foarte negative mai ales vis a vis de bucatarie... insa cind am ajuns acolo am constatat un loc normal demn de 3 stele...

sunt din Republica Moldova.

Straniu, scrie ca are 4 stele...

[26.07.11 13:33:54]

Am revenit si eu cu o precizare... probabil ca si acest hotel este unul "demn" de 3 stele... in mod sigur eu am fost problema de nu m-am incadrat aici... nu am fost "demna" de acest hotel

Ca urmare, voi merge la hotel de minim 4 stele.

[26.07.11 13:46:01]

Este o zicatoare in rusa, in traducere suna in felul urmator: "Cel care incearca sa economiseasca la maxim, plateste dublu in final"

Scrie ca e de 4 stele. Cred ca problema e in faptul ca e primul an cind implementeaza all-inclusive

[26.07.11 13:49:25]

Unde scrie ca e de 4 stele? Agentia de la care am luat eu l-a dat ca fiind de 3 stele, iar pe sit-ul lor apare tot de 3 stele.

[26.07.11 14:03:09]

pe multe site-uri scrie ca e de 4 stele... am vazut si eu ce scrie pe site-ul lor...

vedem pe loc ce si cum

intrebare: cite feluri de mincare erau la masa? 10-15?

[26.07.11 14:08:43]

eu ma duc acum pe 28 iulie... cand ma intorc o sa dau mai multe detalii... poate s-a schimbat ceva de cand a venit arriana... ceea ce nu cred: |

[26.07.11 14:12:17]

bafta sibbi

[26.07.11 14:21:00]

Mersi ))

[26.07.11 14:30:39]

arriana ai putea sa-mi spui pe langa ce hoteluri se afla?

[26.07.11 15:23:19]

feluri de mancare, la pranz de exemplu erau cam 3-4 feluri mancare gatita, carnati, chiftele, "mici" la gratar, 2-3 garnituri, salate: cam 1-2 feluri. Desert: cam 1 fel de fructe... daca se terminau aduceau alt fel de fructe... nu erau mai multe feluri in acelasi timp. Am stat 10 zile, inghetata nu au dat in nici o zi.

La statia de autobuz Disco Orange se face o straduta, de acolo se vede hotel Lion, urmeaza Sun City si apoi Riviera Blue.

[26.07.11 15:31:17]

arriana: pai asta e 3-stele daca mai puneau inca 2-3 feluri ar fi OK... dar la 4 stele deja merge alte bucate... caci am fost si la 4 si la 3... la 3 nu se da inghetata... cel putin in bulgaria si cel putin in hotelurile in care am fost eu...

E greu sa cazi de la 4 la 3... incearca sa pleci in turcia cu 5 stele ULTRA all inclusive... dupa aia vedem ce ai sa zici de 4 stele din bulgaria

[26.07.11 15:44:46]

Problema era ca nu m-a deranjat ca nu erau foarte multe feluri... dar nu prea aveam ce sa aleg din ce era... am mancat mai mult rosii cu branza... dimineata era ok... gaseam ce sa mananc... la pranz... si seara... mai mult rosii cu branza si cartofi prajiti... Primele zile cartofii prajiti foarte buni, dupa care cred ca erau reincalziti ca erau tari rau... nu mai puteai manca... aici e problema... probabil chestie de gust... putine feluri din care eu nu prea aveam ce sa aleg... poate ca sunt eu mai pretentioasa...

[27.07.11 09:03:58]

arriana: da e si normal ca daca erau tari ca piatra... sa nu le poti minca... eu le aruncam in fata cartofii aia in locul tau

Apropo cu Wi-Fi? in camera nu mergea? doar in Hol jos? mergea bine internetul?

Sibbi: Sa nu uiti sa scrii ce parere ai despre Riviera Blue, in timp sau dupa ce revii... astept cu nerabdare "review" tau... si inca odata Bafta

[27.07.11 12:50:50]

in hol era... in camera nu... mergea binisor

[27.07.11 13:18:00]

arriana: ma gindeam sa imi iau laptop-ul este pericol de furt sau nu?

[27.07.11 16:00:51]

Noi l-am avut si nu am avut probleme.

Dar in holul hotelului este pusa o nota, legat de lucrurile de valoare, ca nu raspund de obiectele de valoare care nu sunt pastrate in cutia de valori.

[27.07.11 23:09:37]

Arriana te rog frumos sa imi spui daca canapeaua din living e extensibila? mersi

[28.07.11 10:34:39]

Cred ca este, dar nu am incercat, noi am fost 2 persoane si am dormit in patul din dormitor... super ok si mare.

[28.07.11 11:58:15]

arriana: 1. in camere era ok zici? 2. de foame totusi nu ati murit? 3. ma gindesc daca imi iau laptopul unde sa il ascund in camera, cit am sa fiu la mare, sa nu il gaseasca cineva.

[01.08.11 00:55:12]

M-am intors si eu. Ce sa va zic... am fost 8 persoane si ne-a placut totul la acest hotel. Am ajuns la ora 14:00 [...] - textul a fost reincarcat de autoare ca review distinct aici: click aici

[01.08.11 01:00:05]

apropo, si noi am avut laptopu si il tineam in troler si puneam un lacatel la fermoar sa nu il poata deschide, dar nu cred ca aveam probleme dak il tineam pe masa...

[01.08.11 11:20:18]

Am citit si eu ce au scris cei de dupa mine... este clar ca este chestie de gust... Insa, atunci cand am fost eu cu siguranta nu au fost 2 feluri de supa si atatea feluri de mancare. Nu au fost nici atat de amabili... desi noi am vorbit cu baiatul care se ocupa de bucatarie sa faca si ceva gratare... si a zis... ca ce... in fiecare zi este gratar (adica ceea ce v-am spus... carnati, chiftele si "mici"). Nu stiu... poate am fost eu la alt hotel. Personalul de la recepetie... nici pe departe amabil... nu stiu... poate ca i-au dat afara pe cei de care spun eu si au angajat altii.

arriana, Catalin29, sibbi, TroyLex
Alte impresii din această RUBRICĂRiviera Blue Hotel: