ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 8-14

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Nici intr-un caz 4 stele!!!

M-am intors de curand din concediul petrecut la Kassandra Palace si Chiar daca nu pot spune ca-mi pare rau ca am fost acolo, nu pot spune nici ca sunt bucuros ca am fost!

La 1200 euro cat m-a ajuns sejurul, puteam f. bine sa-mi aleg alta destinatie (si am un pic de experienta cu tarile europene cel putin). Cand spun 1200 euro ma refer fara transport si alte alea, doar cazare + masa (demipensiune).

Am fost cazati la un bungalow de cel mult 3 stele, cu gandaci de bucatarie la pachet, robineti nefunctionali, un singur tv la 2 camere--family suite! , dar spatioasa si racoroasa. Usile balconului nu se inchideau dar la insistentele noastre le-au reparat (la 4 stele!!).

Masa f. buna, cred ca singurul punct forte, dar seara, la 40 grade te obligau, ca barbat, sa vii in pantaloni lungi!!! Curgeau apele de pe noi de se umpleau farfuriile de supa!!

Cea mai mare tampenie e plaja lor privata care are 100 de sezlonguri la 250 de camere cat are hotelul!!! Ne trezeam la 6 ca sa punem prosoapele pe sezlonguri sa le retinem ca altfel stateai ca boul la piscina daca prindeai loc si acolo! Noi fiind 3 familii cu 6 copii incercam in fiecare dimineata sa prindem macar 6 sezlonguri cu 3 umbrele dar erau rezervate pentru cei cu all-inclusive. Noi cu half-board eram un fel de prostul-scolii. Rusii erau la putere (si acolo) si ocupau tot ce se putea. Scandalul incepea de dimineata. De cateva ori a venit managerul hotelului, cel mai stupid grec de pe lume care a tipat la noi ca, de ce luam noi sezlonguri si tot asa... A trebuit sa-l amenintam cu Protectia consumatorului si cu Politia ca sa ne acorde si noua respectul cuvenit. Asta in concediul pe care ti-l planifici cu jumate de an inainte. Oricum noi care nu eram la all-inclusive am platit 10 euro/zi = 2 sezlonguri+ 1 umbrela!!! Culmea, cei care venisera pe booking.com si platisera mai putin, nu plateau! Le era frica de review-urile negative.

In Kriopigi nu ai ce sa faci decat sa cumperi magneti cu Halkidiki, nici o taverna nu avea muzica live greceasca sau macar greceasca!

Daca vreti sa mancati bine mergeti in Katithea la Nicko's. Da si un ouzo si un pepene din partea casei!

Curatenia la Kassandra--nota 4: schimbau prosoapele dar un gandac mort de pe jos l-au lasat 5 zile acolo, probabil era de-al casei si le era mila sa-l arunce asa...

Piscina e OK, gradina e OK, locul de joaca pt. copii e o panarama.

Marea foarte curata si calda.

Per total: MERGETI IN ALTA PARTE!!!

Trimis de gabivaduva74 in 18.07.11 19:06:07
Validat / Publicat: 18.07.11 20:07:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu-o data, Halkidiki-inca de doua ori

VIZUALIZĂRI: 2579 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabivaduva74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulian68
[18.07.11 20:21:44]

Cred ca nu te opreste nimic ca, in afara de review-ul acesta sa pui unul si pe TripAdvisor, asta ca sa te racoresti putin. Si chiar ma gandeam, tot citind povestiri din astea negative, sa-i propun Admin sa incerce si sa faca o rubrica de consiliere (bineinteles, daca se poate si exista cineva cat de cat priceput) a tuturor celor care isi iau 'tepe' de la agentiile astea care sunt precum ciupercile si excrocheaza lumea. E pacat, dupa ce ai muncit un an, si ti-ai refuzat o gramada de lucruri, tie si copiilor, ca sa le poti oferi un concediu, sa isi mai bata cineva joc de tine.

motaneata
[18.07.11 21:44:34]

Foarte bun review-l, concis, la obiect, dar mai ales util.

Un asemenea review este mult mai folositor potentialilor turisti decat fluviile de ecouri "in extaz", scrise doar pentru puncte, in totala discordanta cu realitatea. Exista unii autori, pe aici, care cred ca daca scriu niste impresii romantate si neaparat lungi, vor obtine mai multe voturi. Adevarul e ca de multe ori chiar le obtin! Pentru acestia nu conteaza cum a fost in realitate vacanta, importanta este "povestea", importante sunt "punctele". Ca dupa ei vor veni niste oameni care vor lua teapa, nu conteaza! Bine ca au votat!

Am fost si eu in Halkidiki acum doua saptamani. Am fost multumit de vacanta mea la Afitos-Kallithea. De acolo am plecat in fiecare zi si am vizitat toate statiunile din Kasandra si Sithonia. Unele sunt bune, dar altele, daca ma gandesc bine, nu inteleg de ce i-au dat pe spate pe unii colegi. Am vazut si hoteluri jalnice despre care s-au scris review-ri mincinoase, doar pentru voturi.

Eu cred ca AFA are nevoie de impresii corecte (cum sunt cele din review-l de mai sus), nu de romane votate!

gabivaduva74AUTOR REVIEW
[18.07.11 22:34:09]

Am uitat ceva f. important: in dimineata plecarii, la 5 AM am intrat in restaurant (dupa check-out) sa luam micul dejun-hrana rece la pachet pt. ca era platit inclusiv pt. dimineata respectiva. La 5 dimineata nu ne-au lasat sa luam NIMIC la pachet pentru ca "nu e voie sa luam mancare in afara restaurantului"!!! Copiii asteptau in masina abia treziti din somn cat am luat in gura 2 felii de salam (aveam de mers 1200 km) si am plecat scarbit injurandu-i in romaneste. A patra oara in Grecia si ULTIMA!!!

motaneata
[18.07.11 22:52:40]

@gabivaduva74,

A patra oara in Grecia si ULTIMA!!!

Ei, aici nu sunt de acord cu tine, nu cred ca e bine sa generalizezi. Daca un roman este hot, toti romanii sunt hoti? Daca un hotel este prost, toate hotelurile din Grecia sunt proaste? Stii bine ca nu este asa, nu lua decizii la nervi.

Intr-un asemenea caz eu as spune ca nu Grecia este de vina ca eu am ales un hotel prost. De vina sunt chiar eu, pentru ca nu m-am documentat bine inainte de a rezerva la acel hotel. Si daca vina imi apartine, atunci ce vina are Grecia? Oare nu ai curajul sa recunosti propriile tale greseli?

Eu iti pot recomanda un hotel mult mai bun in apropiere. Are 3*+, dar merita 4. Ai curajul sa incerci?

miha_t
[18.07.11 23:01:48]

Acestea nu sunt neaparat tepe. Poate mai degraba ghinioane.

Chiar am fost in Lefkada anul trecut la un hotel care nu avea review-uri prea bune. Unii spuneau ca are 3* in loc de 4* cum are. Mie mi s-a parut de 4*+ atat din punct de vedere al curateniei, al confortului camerei, al calitatii mancarii si chiar al frumusetii hotelului.

Chiar daca avea review-uri nu prea bune l-am ales datorita pretului si disponibilitatii pentru perioada pentru care voiam noi. Dar am avut noroc sa fie peste asteptarile noastre. Si credeti-ma - am asteptari destul de mari. Cateodata merg la hoteluri de peste 4* doar din ideea preconceputa ca mai jos as putea avea ghinion sa fie naspa.

iulian68
[19.07.11 00:26:25]

miha t, acum cred ca exagerezi putin! nu ai cum sa risti si sa mergi la un hotel rau famat in toate (sau majoritatea) descrierilor...

Si subscriu la cele scrise de motaneata: NU gandi asa despre Grecia si despre greci!!! Asa se poate intampla in orice tara, indiferent ca e europeana, araba, africana... Dar Grecia este ceva deosebit, este istorie, religie, arta, cultura... Copii tai o vor iubi, ca si noi, si o intamplare nefericita ca asta nu trebuie sa ne faca sa luam astfel de hotarari.

Iar ca alegeri, uite, eu am renuntat anul asta la Santorini si Grecia (desi nici anul trecut nu am ajuns) si am ales Spania. Am facut rezervare la un 4* si de trei saptamani, de cand am rezervat citesc tot ce apare nou despre el. Ieri am citit un review in care cineva spunea ca a fost furat in hotel... Am studiat atent si am observat ca si anul trecut a fost o problema asemanatoare, asa ca ieri am contactat agentia si le-am spus sa-mi schimbe rezervarea, anuntandu-i ca altfel anulez totul. Si azi s-a aranjat. Numele hotelului pe care, altfel, il vad bun este Caprici Verd Santa Susana. Aviz amatorilor.

Si inchei exprimandu-mi inca o data parerea de rau pt concediul stricat...

gabivaduva74AUTOR REVIEW
[19.07.11 22:26:27]

Eu am scris acest review pt. a folosi altora si nu incerc nicicum sa polemizez cu cineva despre ce am scris.

Totusi, pt. ca nu vreau sa fiu inteles gresit am sa mai adaug cateva aprecieri.

Dupa cum am spus si mai sus sunt un "calator" cu experienta cel putin pe Europa (de ex. in Austria as putea fi si ghid, am fost de vreo 30 de ori...) si atunci cand plec undeva ma interesez amanuntit cu luni inainte. Despre hotelul in cauza auzisem ca personalul e asa cum l-am descris si eu, iar problema cu plaja si cu sezlongurile e aiurea dar nu prea mi-a venit sa cred tocmai pt. ca sunt multi care scriu tampenii sau sunt f. simandicosi plus ca am zis "lasa ca ma descurc eu". Repet, pt. 4 stele e impardonabil ce se intampla acolo, la 2-3 stele mergea.

Acum, pentru ca mi s-a sugerat sa nu generalizez pt. toata Grecia, precizez ca astfel de mici mizerii am avut si anul trecut in Corfu la Akti Aphroditi (micul dejun de ex. consta in 2 feliute milimetrice de salam si 2 de cascaval), si la Macedonian Sun si la Philoxenia Bungalows. Oricum ultimele 2 sunt mai OK. Deci nu poate fi o intamplare izolata anul acesta.

Grecia e OK, peisajele sunt superbe (Corfu nu trebuie ratat!), dar grecii...

gabivaduva74, iulian68, miha_t, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂKassandra Palace Hotel [Kryopigi]: