ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 ANI SI 11 LUNI

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Ospitalitatea era si ea in vacanta

Tin sa precizez de la inceput ca sunt o persoana pretentioasa, mai ales cand vine vorba de concediul meu si de banii mei, dar nu cred ca fitele (ca termen inradacinat romanesc) ma caracterizeaza.

Kassandra Palace din Kriopigi se dorea a fi concediul mult asteptat, poate nu neaparat intr-un palat, dar macar intr-un hotel decent de 4 stele. Voi incepe cu nemultumirile, care au fost destule, din pacate.

Am avut un soc atunci cand am deschis usa camerei noastre, family suite standard, si am descoperit o semi sala de bal ponosit mobilata, cu gresie gri pe jos si nicidecum renovata (asa cum preciza site-ul hotelului). Recunosc ca nu am mai avut parte de o camera atat de spatioasa, si ca acest aspect ne-a mai linistit pornirile initiale de a schimba camera. Privelistea de la balconul incapator, a fost celalalt aspect care ne-a convins sa pastram acea camera, sumbra, ponosita si periculoasa pentru fiica mea de 11 luni. La pachet au venit si jacko (nu sunt sigura de ortografia corecta a cuvantului), dragutele - cum le numeste sotul meu - soparle care isi petreceau serile fie asteptandu-ne pe holul vilutei, deasupra usii camerei noastre, fie veneau sa-si petreaca seara cu noi in balcon la o tigara. Ne-au mai insotit si tantarii si cativa paianjeni, si, conform spuselor prietenilor nostrii, am fost norocosi ca nu ne-a salutat un sobolan, ei neavand acest noroc. Am fost trei familii, fiecare cu cate 2 copii, doua dintre familii fiind cazate in family suite, in vilute, cealalta fiind cazata in cladirea principala in camera deluxe. O camera mica, destul de inghesuita, ei fiind 4, dar renovata, modern mobilata. Curatenia este un concept extrem de ciudat inteles acolo: pe de o parte se schimbau prosoapele in fiecare zi, asternuturile o data la 2 zile, dar pe de alte parte baia (plina de zgarieturi si destul de invechita) era curatata destul de sumar, camerele la fel, cam pe unde trece popa, stiti vorba aceea.

Deviza acestui hotel este " talk to the manager". Orice problema aveai trebuia sa vorbesti cu the manager care era vazut ca un fel de omul negru, mare si rau si care s-a dovedit a fi un manager cu grave lipsuri in cea ce priveste tratamentul propriilor oaspeti... Sa ma explic: hotelul avea o regula conform careia la cina domnii trebuiau sa poarte pantaloni lungi (stupida dupa parerea mea), nu sa fia imbracati decent, ci, obligatoriu pantaloni lungi. Asfel ca in prima seara la cina, unul dintre prietenii nostrii, care nici macar nu-si adusese pantaloni lungi (si era a 4 a oara in Grecia) a fost la propriu mustruluit si evident oprit pe acest motiv. Regula e regula oricat de stupida ar fi, dar noi nu o stiusem, ba mai mult, felul necivilizat si total lipsit de respect si bun simt in care manager-ul si ai sai angajati si-au sustinut punctul de vedere ne-au facut sa ne dam seama ca aveam de a face cu niste persoana inguste, care tineau mult mai mult la propria regula decat la clientii lor. Asfel ca, in serile urmatoare, prietenul nostru s-a conformat si pe deasupra pantalonilor de lungime medie isi punea o pereche de pantaloni de trening, deloc decenti, deloc potriviti pentru cina, dar care i-au multumit pe manager si ai sai angajati, si asta spune tot...

Ospitalitatea as putea spune ca nu ne-a fost partenera in acest concediu. Cand eram rasplatiti cu un zambet sau o gluma, cerintelor noastre, de altfel, exprimate politicos, ne bucuram ca un copil la bomboane. Cameristele si cativa dintre chelneri ne-au mai inseninat bruma de incruntari a colegilor lor.

Plaja este suficient de lata, nisip grunjos cu pietricele, dar perfect suportabil, atentie la copii mici care tind sa le guste (pietricelele). Apa lina, golf fiind, dar pe alocuri cu bolovani, destul de neplacut. Dar ceea ce a fost cu adevarat neplacut a fost faptul ca trebuia sa ne luptam pentru cele 3 perechi de sezlonguri de care aveam nevoie in fiecare zi. In general acestea se ocupau fie de cu seara, fie dimineata fooooarte devreme, iar noi aveam nevoie de 3 perechi, de preferat langa mare, avand cu noi, in total 6 copii, din care 2 de 3 ani. Asfel ca in 2,3 ocazii ne-am lovit de proasta crestere a unor natii vecine noua, sarbi si rusi (si nu vreau sa par rasista si nici sa generalizez) in care fie ne-au fost luate prosoapele de pe sezlonguri in timpul pauzei de pranz, fie ni s-a spus pe un ton raspicat si certaret ca nu putem sta unii langa altii... Ca ansamblu, e o plaja frumoasa dar prost condusa, prea putine sezlonguri si prea multa democratie prost inteleasa. Fiind AI, aveam dreptul la bauturi gratis doar de la barul din interiorul hotelului, si nu de la cel de pe plaja, si acela se deschidea doar cand se termina micul dejun, la 10.30, si atunci pentru a fi servit stateai la o coada interminabila, astfel ca pana pe la 11 nu puteai sa bei nimic, doar daca plateai.

Am fost la turci, astfel ca imi sunt familiare clasicele si mult laudatele all inclusive turcesti, si am fost avertizata sa nu am asteptari prea mari. Surpriza a fost una placuta, chiar daca bufetul nu era atat de grandios si exagerat de bogat precum cel turcesc, mancarea a fost mai mult decat variata si arhi-suficienta, in mod constant cam 4 feluri de garnituri, tot atatea feluri de carne, salatate si tot felul de paste, prejituri si fructe. Si ceea ce e mai important, extrem de gustoasa! Se poate bea aproape orice de la bere, coctailuri, gin tonic, campari orange, whiskey, dar... atentie, doar pana la ora 23!!! Si cand spun 23 inseamna 23fix!!! La si 5 minute nu mai esti servit AI si trebuie sa platesti.

Deseori am luat masa cu pisici plimbandu-se printre picioarele noastre, ele avand acces fara tinuta obligatorie impusa oamenilor.

Per total a fost un concediu reusit datorita dorintei noastre de a ne simti bine, dar nu si datorita eforturilor lor de a ne face sa ne simtim bine. Hotelul este frumos, gradinile minunate, plin de vegetatie, loc suficient pentru copii, daca ar renova si acele apartamente si si-ar schimba din temelii angajatii ar fi un hotel de recomandat.

Este situat intre Kalithea si Hanioti, cu masina am facut toate statiunile din imprejurimi precum si inconjurul peninsulei. In aceste mici excursii

prin statiuni am descoperit adevarata ospitalitate greceasca a negustorilor mici, cu afaceri proprii care sunt draguti, prietenosi, lenesi, da, dar civilizati.

Inainte de a incheia, cu rusine, trebuie sa-mi trag, din nou, conationalii de urechi fie pentru galagia excesiva din timpul mesei fie pentru lipsa de civilizatie atunci cand isi imbaiaza copii in piscina fara scutec de apa!

A fost un concediu placut, pentru ca am fost cu prieteni dragi si pentru ca umorul nostru l-a facut sa fie asa, si pentru ca Grecia e o tara minunata!

Trimis de Beatrice in 05.07.11 17:02:33
Validat / Publicat: 05.07.11 18:23:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CORFU, PELEKAS BEACH

VIZUALIZĂRI: 3036 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Beatrice); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.11 17:15:03]

Fain review, si mai fain atitudinea si filozofia fata de vacanta ce transpare din randurile scrise. Unele ce ar trebui inoculate -- fortat -- sub forma de vaccin / whatever multor altora dintre conationali nostri -- si nu numai!

Mutat la rubrica "Kassandra Palace Hotel [Kryopigi]" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

BeatriceAUTOR REVIEW
[05.07.11 23:30:30]

Multumesc mult pentru aprecieri. Am avut putine emotii pana am gasit review-ul, eu il cautam in diverse alte locuri, dupa numele hotelului sau al statiunii. Sper sa pot reveni cu niste poze, prin ajutorul si bunavointa sotului meu (eu fiind detul de natanga cu asemenea lucruri).

Alex_Macedo
[06.07.11 10:06:24]

Sunt totalmente de acord cu această atitudine, de a trece peste eventuale neplăceri şi de a trata totul cu un zâmbet! În vacanţe, deviza mea este: Make the best of it!... chiar dacă sunt momente şi stări tip, "aş-băga-cuţitu'n-nas-cuiva"... ori din cauza mioriticilor care nu se dezmint şi afişează o plăcută ţopârlănie, ori a vest-europenilor cu comportament de "am-inventat-gaura-la-macaroană-şi-noi-ştim-cel-mai-bine"!

Felicitari!

TEOANCA
[06.07.11 19:23:54]

M-as bucura sa fi citit rev. meu, singurul de altfel de pe site despre Kassandra Palace si sa-ti fost cat de cat de folos, inainte sa pleci. In septembrie anul trecut ne-am petrecut una din vacante acolo si am scris despre faimosul sistem AI al grecilor.

Fiind septembrie nu am avut nici un fel de probleme cu cozile la bar si cu sezlongurile care erau chiar la alegere. Am stat in hotel, nu in vilute intr-o camera super ok la ultimul etaj. Singura" problema "a fost in prima seara cand batea un vant cumplit si tocmai inainte de culcare, de undeva de deasupra camerei noastre a inceput sa se auda un zgomot destul de puternic, ca o bataie repetata. Am sunat la receptie si, desi era 11 noaptea, au trimis doi neni care, cam mirati, au stat cu noi in camera cateva minute bune sa auda ceva sau sa se lamureasca ca suntem cu "toate acasa" si nu scapati din vreun spital de psihiatrie. A fost de neuitat momentul, noi in pijamale cu doi greci care vorbeau doar greceste in camera stand pe pat si pe fotolii, privindu-ne in liniste si asteptand sa auzim ceva. Spre norocul nostru, bataia de sus a inceput sa se auda din nou destul de puternic si unul din ei s-a luminat la fata, a spus ceva in limba lui materna si a disparut impreuna cu celalt pe usa. In cateva minute zgomotul a incetat.

Zambete, e adevarat nu prea am primit. Cred ca am si scris ceva despre asta. Ei... am uitat. Mi-au ramas in minte doar gradinile alea frumoase si ingrijite, apa si plaja linistita (in septembrie) si, asa cum ai spus si tu, mancarea foarte buna.

BeatriceAUTOR REVIEW
[07.07.11 10:12:44]

Citisem review-ul dvs. inainte de a pleca, motiv pentru care nici nu ne-am apropiat de acele hidrobiciclete.

Va multumesc pentru raspuns si pentru inca o incantatoare poveste care mi-a adus zambetul pe buze in aceasta dimineata la cafea.

Alex_Macedo, Beatrice, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂKassandra Palace Hotel [Kryopigi]: