ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2011

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

NU, NU si iar NU...

Inainte de toate (si nu ca sa ma laud) vreau sa spun ca am mai fost in Bulgaria la 3 si 4 stele... ca am fost prin alte tari din Europa si am stat la hoteluri de diferite stele... ca am fost in SUA si am vazut ce inseamna hotel, deci repet, nu ca sa ma laud ci doar va spun ca am termene de comparatie!

Asa... am avut bilete la Victoria Palace in perioada 23.06 - 03.07.2011. Citisem despre minunatul hotel cam tot ce este review si am zis hai sa incercam ca doar nu o fi dracul asa de negru! Ne-am inselat amarnic!

Am ajuns la hotel in jurul orei 13.00 si de aici a inceput distractia... Parcarea hotelului este subdimensionata in comparatie cu numarul de oaspeti pe care-l poate primi! Parcarea are maxim 40 locuri! Am vazut un loc liber in parcarea hotelului (chiar imi amintesc ca imi spuneam ca am noroc) si m-am indreptat cu tupeu spre intrarea in parcare dar am fost oprit de un baiat de la SECURITY (cei care faceau legea in parcare) care printr-o combinatie de semne si engleza a dat sa inteleaga ca nu mai sint locuri disponibile. Bun... si eu unde parchez masina? Mi-a explicat, prin aceiasi metoda de comunicare, ca in spatele unui hotel galben din apropiere este parcare. Citisem prin comentarii ca multi au parcat in apropierea hotelului. Asa ca am facut cale intoarsa, am gasit parcarea, m-am uitat in stinga si in dreapta dupa cineva care sa-mi ceara sa platesc stationarea in parcare... dar nimic. Am zis ca mergem repede sa ne cazam si poate "rezolvam" si cu parcarea in fata hotelului. La 13.45 era la receptie, ne-au completat niste cartoane albastre, ne-a dat cheia si am urcat cu liftul pina la etajul 7 (camera B714 - park view). Camera ok, mare... uriasa! Bucuros ca am rezolvat, mi-am lasat sotia si copilul in camera si eu m-am dus sa rezolv cu parcarea si bagajele. La parter l-am tras deoparte pe un baiat de la SECURITY si l-am intrebat... "CIT? " A raspuns ca pentru 10 Lv. (plus parcarea 10 zile X 12 Lv/zi = 120 Lv) eu am zis ca e ok si am plecat bucuros ca am rezelvot repede si problema asta. Toata povestea de mai sus a durat max. 20 min!

Cind am ajuns in parcarea unde lasasem masina... masina disparuse! Sa innebunesc, m-am asezat pe o bordura si deja ma gindeam... nu am inchis masina... au furat-o... cum mai ajungem acasa... cu ce... Dupa citeva minute de agonie am vazut un taximetrist care era la intrarea in parcare... sigur a vazut ceva! L-am intrebat daca a vazut cumva masina mea... a spus ca DA si mi-a cerut 10 Euro ca sa-mi spuna! La citi nervi aveam pe mine, mi-am dat jos ochelarii de soare si am spus … ceva in romaneste despre Bulgaria si ospitalitatea lor. Se pare ca a inteles sensul cuvintelor mele si …prin semene … mi-a arata ca masina a fost ridicat si dusa … 10 m in alta parcare. Bun …macar nu a fost furata. Acolo alta poveste care am sa spun pe scurt … mi-a cerut 80 Euro (160 Lv) ca sa-mi elibereze masina … l-am intrebat de ce … a spus ca trebuia sa trimit un SMS cu numarul masinii ca sa pot parca acolo … am zis ok, am gresit, nu am vazut indicatorul (am sa atasez poze cu minunatul indicator care, sincer sa va spun, nu il vede nimeni la cit este de ascuns). A intocmit un process verbal in bulgara in care ma uitam ca …. Si nu am vazut nimic ca fiind suma de 160 Lv. Am cerut asadar chitanta! In momentul cind ceri chitanta in Bulgaria, deja nu mai stie engleza …. S-a uitat la mine si a spus 100 Lv … eu nu, chitanta … el 80 Lv…. Eu nimic … si asa am ajuns de la 160 Lv la 53 Lv. pentru care am primit si bonuri

Poate am fost prea explicit dar am vrut sa-mi impartasesc experienta prin care am trecut, ca voi, cei care vreti sa mergeti la Victoria Palace, sa nu o traiti pe propria piele!

Ok, gata … acum despre hotelul Victoria Palace de 5 stele!!

ASPECT: La exterior hotelul pare ok, in interior in schimb este un KITSCH TOTAL. O combinatie neinspirata de stil egiptean, tribal si vase chinezesti iar aranjamentul floral din plastic de la intrare pune capac la toate!

Nu stiu de cind este construit hotelul dar este intretinut jalnic. Sa va spun ca intr-o zi a cazut o bucata de fatada pe niste mese care din fericire, nu erau ocupate (daca nu ma credeti, aveti poze atasate).

MINCAREA … foarte putine feluri de mincare … bataie pe cartofi prajiti, niste preparate din carne cu aspect dubios, prajiturile … ceva nedefinit cu crema colorata – mai era ceva ce aducea a baclava dar... Fructe? … slab!!!

BAUTURA era servita de doi barmani (unul spala paharele, altul, suparat pe viata te servea de parca era obligat sa faca asta) si trebuia sa stai la un rind foarte mult timp.

Ce deranja tare era faptul ca daca clipeai sau intorceai capul, ramineai fara farfurie. Este bine sa elibereze masa repede dar parca prea repede o faceau ei! Si mai erau si fete cu matura si farasul care mergeau printre mese tot timpul, parca exagerat de des! Tu mincai ceva si ele maturau linga masa ta!...

CAMERA: va spuneam mai sus despre imensitatea camerei, dar televizorul prea mic, despre frigiderul “plin” care nu functiona ….

PLAJA: Pentru umbrela si sezlonguri se plateste 15Lv/zi. Inca ceva! Nicaieri nu este afisat ca trebuie sa platesti pentru a beneficia de o umbrela si doua sezlonguri … si am avut senzatia ca mi se baga mina in buzunar!

Entertainment …. Ce este ala? In fiecare seara venea o tanti si cinta la pian. Interesanta idee dar cind in fiecare seara se repetau melodiile …parca dupa 3 zile nu mai mergea. Cineva a intrebat de ce nu avem si noi o muzica … ceva …. I s-a raspuns ca hotelul nu a platit licenta si pot difuza melodii in interiorul hotelului. De parca pe mine ma interesa asta? ! Minunat!!!

Aveti grija unde schimbati banii si cu cit! Eu am schimbat la exchange-ul de la hotel o data 220 Lv si am primit 200Lv spunind ca diferenta este comisionul lor. Peste citeva zile a mai schimbat 100 Lv si am primit …100 Lv fara comision fara nimic … Am inteles ca unele case de schimb valutar de pe plaja este japca pe fata!!!

La sfirsit, ca o concluzie …. 5 stele? Nici gind …a fost mai bine, mincarea mai buna la un hotel de 3 stele din Albena …. Foarte multi rusi (am vazut chiar unul care era beat la micul dejun!!!), romani care se certau intre ei altii care se laudau in gura mare, la o tigara afara, cit de mult au mincat si baut azi …. Pe scurt NU, NU, NUUUUU!!!

Sper sa ajute ce am scris aici si sa evitati acest hotel!!

Trimis de Bartman19 in 16.07.11 11:46:55
Validat / Publicat: 16.07.11 12:51:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bartman19); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danette
[16.07.11 15:45:06]

Bartman19, excelent comentariul tau, echilibrat, precis si dovedit prin fotografii elocvente, care, din pacate, prezinta o realitate turistica din ce in ce mai negativa a litoralului bulgaresc (daca aveti curiozitatea, peste 70% din comentariile de anul acesta sunt negative!!!), care incepe sa o ia pe urmele celui romanesc!!

afluxul enorm de turisti straini, si in primul rand romani, am impresia ca le-a luat mintile bulgarilor, si daca persista in aceeasi atitudine mizerabila si delasare, o vor sfarsi ca vecinii de la nord!! adica NOI!!

ti-am punctat review-ul cu 900 de puncte pt. ca mi-a placut modul cum l-ai prezentat, dar asta nu stiu cat te incalzeste in privinta concediului ratat!!

totusi, cat a costat acest dezastru??

Bartman19AUTOR REVIEW
[16.07.11 17:07:23]

Danette, multumesc pentru cuvintele tale din ecou si pentru cele 900 de puncte. Crede-ma, ce am scris mai sus este esenta esentelor avind mult mai multe de spus (si nu vreau sa plictisesc pe nimeni). Sint de accord cu tine referitor la afluxul de straini tentati de raportul calitate serviciilor vs. pret din Bulgaria. Daca imi permiti o completare, bulgarii incep sa-si "permita" oarecum discriminarea. Exemplu: La minunatul hotel erau doua restaurante... unul pentru romani, bulgari, polonezi si sindicalistii rusi iar al doilea (care arata mult mai bine, nu stiu daca era si alta mincare) pentru englezi, germani, israeleni, indieni, iranieni... Sincer chestia asta nu mi-a placut deloc. Daca si bulgari, incepind de seful de sala de la restaurant, care se uita la tine urit daca vorbeai romaneste pina la baiatul din parcare, fac figuri de genul asta... este nasol! Despre pret... 4255,44 Ron (1020 Euro)... Acum sper sa nu sara lumea si sa spuna... ei la banii astia ce te asteptai?? !!! Multumesc!

danette
[16.07.11 19:25:50]

Nu este adevarat!!... la pretul asta m-as astepta la serviicii pe masura, mai ales ca-i vorba de un hotel de 5 stele in Sunny Beach-o statiune atat de mult laudata!... 1000 de euro nu-i iei din drum, iar la banii astia te lafai anul acesta in Grecia!!

P. S. Multumesc Admin. pentru aliniatele de la primul ecou!!

silvia18bibi
[18.07.11 13:18:30]

Se pare ca apar din ce in ce mai multe impresii si cat mai "proaspete", din pacate si eu mi-am aleas acest hotel insa din cauza review-urilor am sunat la agentie pt schimbarea hotelui, acum... astept si sper sa se rezolve.

Nu imi vine sa cred ca in urma atator nemultumiri nu s-au luat si nu se i-a masuri.

Aaaaa si referitor la pretul concediului sincer... ?? mi se pare enorm... sa fim seriosi pt asemenea conditii.

Mult noroc pe viitor.

rodica73
[26.07.11 20:48:27]

buna silvia18bibi!!! sa stii ca am si eu bilet la Victoria Palace, am stat PERSONAL de vorba cu persoane care au stat anul trecut la acest hotel, (a fost super), si crede-ma ca nu incerc sa modific nimic. De fapt, daca analizam comentariile celor de pe site, ajungem la concluzia ca la NICI un hotel din Bulgaria (fie el de 3,4 sau 5 stele) nu este bine sa mergem!!! Sa inteleg ca toti turistii sunt indrumati sa ramana pe litoralul nostru (vezi Mamaia), unde nu poti sa intri in apa de NAMETII de alge si unde dai aceiasi bani -poate mai mult-si hai sa ne uitam ce conditii ne sunt oferite aici... Eu zic ca merita sa incerci si sa vezi tu singura daca merita sau nu un viitor concediu acolo. Iti doresc concediu placut!!!

silvia18bibi
[28.07.11 08:47:06]

Mda... eu am schimbat hotelul am vorbit la agentie si am reusit sa schimbam vocherul, nu stiu ce sa zic cu privire la impresii eu am cautat la mai multe hoteluri insa mai nici unul cu atatea pareri contra si problema e ca nu am cautat numai pe forum din romania si ci din afara si impresiile sunt aceleasi. Acum faptul e consumat si eu zic ca din fericire am reusit sa imi schimb hotelul. Oricum multumesc pentru sfaturi. O zi buna!

Bartman19, danette, rodica73, silvia18bibi
Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Palace Hotel: