ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani

Hotel Aidyn - Incantat

In tranzit spre Kusadasi, Bodrum, Marmaris sau Oludeniz, dupa ce lasi in urma Canakkale impreuna cu eterna cetate Troia, treci muntii, lasandu-i in urma si pe acestia, in fata ta ti se asterne o priveliste de vis, marea cu cateva insule marete itite ici si colo, serpuind pe sosea spre ea ai toate sansele sa ajungi la Kucukkuyu, o mica statiune turceasca la marea Egee.

Hotelul Aidyn, un mic complex cu o piscina maricica de cca. 30/20 m si una pentru copii de cca. 5/3 m a fost renovat de curand, fiind in stare sa ofere turistilor o cazare la un standard normal cu un mic dejun (open buffet) aferent cazarii, foarte abundent.

In anul 2009, in drumul meu spre Kusadasi, am mai fost cazat aici, atunci acest hotel se prezenta turistilor in haine vechi, mobilat in stil spartan, cu un televizor de pe timpul bunicii (oricum erau numai programe turcesti), baia arata ca dupa razboi, dar ceea ce am apreciat atunci era curatenia impecabila, prosoapele din baie erau curate, lenjeria paturilor se prezenta impecabil.

In iunie 2011, ajuns din nou aici, am dat peste acelasi pusti la receptie, pus pe sotii, acesta s-a aruncat la pret, profitand de ora tarzie la care am ajuns, i-am explicat ca singurele 2 poze de prezentare ale acesui hotel, afisate pe Google Earth in dreptul hotelului sunt postate de catre mine acum 2 ani, deci fiind un client vechi si fidel, solicit o ajustare a pretului, zis si facut, dupa 2 telefoane si grimasele citite de catre mine pe fata lui, a venit cu o propunere tentanta pentru mine, a facut o reducere de aproximativ 10%, am acceptat.

Surpriza avea sa urmeze, nu stiu care a fost cauza, sper ca nu insistenta mea in a-mi face o reducere de tarif, a facut ca eu sa fiu cazat intr-un apartament, de apreciat turcul... jos palaria, copii foarte bucurosi dupa cca. 700 km efectuati in acea zi au inceput sa-si "dispute" paturile pana au adormit. "Inspectand" camera si apoi hotelul am constatat ca turcii au investit ceva bani aici, nu s-au jucat, se vedea clar diferenta dintre 2009 si 2011, paturile schimbate cu totul, perdele noi, lenjeriile impecabile, prosoapele din baie impecabile, balcon cu vedere la piscina, mobila absolut noua... surpriza... in sifonier erau umerase... in 2009 la Kucukkuyu nu cred ca se inventasera, dar bucurie, erau acum, din abundenta chiar. Singura deficienta, usa de la baie era in 2009 pliabila (gen acordeon)... pliabila era si acum, dar nu a fost foc.

Dimineata la micul dejun surpriza placuta, open buffet, cafea - nescafe, lapte dulce, cateva tipuri de fursecuri, salam turcesc (fara gust), 2 tipuri de branza, oua fierte, rosii si castraveri, ardei gras, etc... ce mai, un adevarat festin, in comparatie cu 2009 cand un turc cu aspect de hipiot prafuit (care se lauda el, avea bunic din Ovidiu de langa Constanta) ne-a pus in brate cate o farfurie cu meniu fix si o cafea chiaora.

Autoturismele se pot parca in lateral-spate fata de hotel, nesecurizate (nepazite), dar Bulgaria se afla totusi la 300 de km distanta, Romania la 700 de km, la turci de cativa ani, de cand merg in concediu nu am auzit sa se sparga masini.

Oricum, Hotel Aidyn este de apreciat, nevoia de a face bani si-a spus cuvantul, turcii de aici au ridicat standardul de cazare la acelasi pret ca in 2009,35 E/cam/noapte, astfel cred ca au reusit sa-si fidelizeze clientii.

Pentru tranzit, familia mea recomanda Hotel Aidyn.

Nota:

Acest hotel reprezinta in opinia mea o alternativa foarte tentanta la ofertele de cazare din orasul Canakkale, aici scapi de aglomeratie, ai marea cu plaja la 50m in spatele hotelului (pentru o plimbare relaxanta de seara), etc.

Daca acesati linkul de mai jos puteti viziona poze de la acest hotel:

altinoluk.gen.tr/oteller/otel.asp

Trimis de rlg in 09.07.11 22:29:29
Validat / Publicat: 09.07.11 23:48:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, istanbul, Bodrum, Marmaris, Oludeniz, Antalya, Alanya

VIZUALIZĂRI: 2863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rlg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

make_barosanul
    [26.02.12 11:15:54]

doresc in vara asta sa fac rezervare la acest motel cum se procedeaza?

rlgAUTOR REVIEW
    [26.02.12 12:00:41]

@make_barosanul: pur si simplu te duci direct la receptie (cum intri - in stanga) si ii spui turcului ca vrei o camera cu mic dejun... iti spune un pret (de obicei umflat), ii oferi un pret normal (cca. 30... max. 40 E)... dupa care ii observi chipul... sigur se va stramba, se va schimonosi... iti va spune ca face un efort deosebit, chiar transpira la greu sa-si puna in miscare rotitele singurului neuron pe care-l are de la gat in sus... va da telefoane... vezi Doamne la sef... daca nu cedeaza da-i de inteles ca la 50 de m de el este Hotel Gultur (la mine a mers) - aprox. aceleasi conditii - pret ok ptr. tine... si brusc se va lumina... in final va avea si camera libera, va lasa si din pret... Daca totusi te decizi sa faci rezervare este un site... am facut si eu in 2009, ca pret este de cca 2 ori... chiar 2,5 ori mai mare pretul de la receptie, obtinut prin negociere.

booking.com

make_barosanul, rlg