ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2012
ÎNSCRIS: 31.08.09
MAY-2012

Către satisfăcător

Hotel Aydin - Acceptabil

Anul acesta am ales ca loc intermediar de odihna in drumul spre litoralul Marii Egee un hotel din localitatea Kucukkuyu situata la cca. 80 km de Canakkale. Am ales acest hotel deoarece in acest an am ales ca loc de petrecere a concediului statiunea Didim si, fiind putin mai departe de Kusadasi, am considerat ca e bine sa scurtez distanta ce urma sa o parcurg a doua zi pana la hotel Venosa despre care voi scrie ulterior.

Despre drumul pana aici nu o sa insist deoarece acesta a fost amplu dezbatut pe acest site. Am ales drumul prin Bulgaria pe ruta Razgrad-Targoviste-Iambol-Iama Hamzabeili. Ceea ce am constatat e faptul ca, comparativ cu alti ani, criza isi face simtita prezenta in conditiile in care in vama am fost singura masina de Romania care a trecut intr-un interval de 30 de minute.

Am ajuns la hotel in jurul orelor 18.00 unde eram asteptati de managerul acestuia. Masina am parcat-o langa hotel intr-un loc semnalizat cu un indicator. In parcare mai erau 5 masini de Romania. De altfel, chiar de la intrare, majoritatea anunturilor erau scrise in limba romana, lucru ce se putea observa chiar din drum. De altfel, hotelul este amplasat chiar la iesirea din localitate pe partea dreapta la cca 50 de metri de malul marii.

Hotelul se aseamana cu un hotel de 1-2 stele de pe litoralul romanesc construit inainte de 1989 si proaspat renovat insa doar la suprafata.

Camerele sunt curate, proaspat zugravite, cu mobilier nou. Ceea ce nu mi-a placut a fost baia, nerenovata, obiecte sanitare vechi si defecte, faianta sparta, igrasie, de evitat acest loc.

Hotelul este dotat cu piscina dar in aceasta perioada aceasta era golita de apa.

In incinta curtii sunt amplasate mai multe mese unde poti servi atat produsele preparate acolo cat si cele aduse de acasa pe care inca nu le-ai consumat pe timpul transportului. Alcoolul nu este permis sa il aduci din afara hotelului, lucru marcat cu indicatoare in limbaromana. De altfel, ce nu mi-a placut a fost pretul piperat al berii, singurul produs servit de noi acolo. Nu am intrebat initial pretul dar la sfarsit am remarcat pe propriul buzunar ca o bere Efes costa 3 euro in conditiile in care pretul in magazinul de vis a vis de hotel era de 3,25 lire pt o sticla (cam la jumatate).

Camerele sunt dotate cu TV dar care are doar 4-5 programe si aer conditionat.

Plimbandu-ne putin prin localitate impresia este ca nu ai ce sa vezi. Magazinele sunt micute si destul de saracacioase. Nu am gasit o casa de schimb valutar. Restaurantele, destul de mizere si un miros urat al unului parau ce curgea se mare si in care cred ca se deversau ape menajere.

Micul dejun a fost unul fix, destul de saracacios, fara cafea, doar cu ceai iar produsele erau putin cam indoielnice dpdv calitativ, mai ales oul fiert.

Concluzia a fost ca nu se merita sa te opresti la acest hotel, asa cum am facut in alti ani, la acest pret poti ramane in Canakkale unde sunt conditii mai bune si orasul este cu mult mai frumos. Cat priveste distanta, am ajuns in Didim mult mai repede decat ne asteptam mai ales ca nu mai trebuie sa treci prin Kusadasi ci direct mergi pe autostrada si iesi in dreptul localitatii Soke.

In timp ce scriu acest review sunt inca in Didim, sens in care la reintoarcerea in tara voi reveni cu poze de la Hotel Aydin precum si cu alte impresii despre sejurul in Turcia din 2012.

Trimis de aaaaa in 03.06.12 10:22:35
Validat / Publicat: 03.06.12 11:31:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Ozdere, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aaaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 interiorul unei camere de hotel

manoiuflorin [03.06.12 11:47:23] »

Pretul a fost cu mic dejun?

A ti rezervat din tara camera? , prin agentie? , vrem si noi sa ne oprim aici dar fara rezervare

aaaaa [03.06.12 12:10:31] »

@manoiuflorin: pretul a fost cu mic dejun inclus. Te sfatuiesc sa rezervi din tara pe booking.com. Nu te costa nimic dar ai nevoie de datele de pe un card de credit

diaanaid [03.06.12 19:13:00] »

@aaaaa: Buna!

Poti sa ne spui la ce hotel stai in Didim si cum este vremea acum acolo?

aaaaa [03.06.12 20:10:34] »

@diaanaid: vremea e superba, a plouat 2 nopti dar ziua a fost sore din plin si f cald. Stau la Venosa

diaanaid [03.06.12 20:38:13] »

@aaaaa: Multumesc pentru raspuns. Si noi mergem in iulie la Venosa, poate ne scrii cand te intorci cateva cuvinte despre cum a fost.

aaaaa [04.06.12 09:16:57] »

@diaanaid: cu siguranta voi scrie un review cat mai amanuntit

manoiuflorin [04.06.12 15:56:30] »

@aaaaa: Multumesc, pt raspuns, crezi ca fara rezervare nu e indicat?

Anul trecut am innoptat aici si a fost bine, am intrebat daca au camere si am negociat pretul cerut (am platit 30 e), fara masa

Vacanta placuta in continuare

aaaaa [04.06.12 17:45:12] »

@manoiuflorin: Daca toate camerele sunt rezervate o sa fie problematic si dupa atata drum nu stiu daca e indicat

magdan* [04.06.12 19:42:06] »

multumim pentru informatiile de anul acesta si noi plecam la Venosa pe 29 aug cu masina, ai traversat cu bacul de la istanbul la bursa? acest traseu vream sa il facem, vacanta placuta in continuare si abea astept sa ne povestesti cu bune si rele

aaaaa [05.06.12 08:56:40] »

@magdan: Am traversat de la Yalova la Istanbul cu ferybotul si e o experienta deosebita. Traversarea dureaza cam 45 de minute si se face cu un vas de mare viteza doar pentru autoturisme. Din cate imi amintesc costa cam 40 de euro dar face toti banii.

kelyboy [05.06.12 10:04:48] »

Concediu placut in continuare si drum bun la intoarcerea in tara!

Nasshu [12.06.12 08:31:12] »

sa inteleg din prezentarea ta ca, hotelul este totusi OK, mai putin aspectul cabinei de dus?

o sa stau si eu acolo in drum spre destinatia mea.

eu am decis sa servesc si cina la ei... ai idee cum se prezinta restaurantul lor? avand in vedere ca nu ai fost foarte multumit de micul dejun.

apropo... micul dejun era bufet suedez, sau era meniu fix?

aaaaa [12.06.12 09:17:27] »

@Nasshu: Spatiul de cazare e ok cu exceptia baii. Micul dejun a fos meniu fix si foarte sarac. Nu te sfatuiesc sa iei si cina acolo. Exista un supermarchet la cca 100 de metri unde poti cumpara ce doresti la preturi pe jumatate fata de tarifele hotelului.

Nasshu [12.06.12 09:41:44] »

@aaaaa: acum e un pic cam tirziu sa mai schimb.

Eu am luat biletele si pentru cazarea intermediara si pentru cazarea finala printr-o agentie turceasca.

Fiind o familie mai numeroasa, 2 adulti si 2 copii marisori + faptul ca am cerut si mic dejun si masa seara, ne costa pe undeva pe la 70 euro toata afacerea.

O sa revin si eu cu detalii dupa ce o sa am parte de prima cazare pe teritoriul Turciei si o sa vad daca e ceva schimabat in locatie sau in modul de tratare al clientului.

aaaaa [12.06.12 17:50:45] »

@Nasshu: iti doresc un sejur fara griji

Nasshu [12.06.12 21:54:27] »

@aaaaa: sejurul sigur e fara griji... problema apare din cazarea intermediara... o sa vedem...

diaanaid [14.06.12 08:00:29] »

@aaaaa: Poti sa-mi spui cum se prezinta drumul dupa iarna trecuta? Noi mergem de cativa ani pe acelasi drum parcurs de tine si de anul trecut amconstatat ca era, prin Bulgaria, destul de stricat carosabilul in unele zone. Este cu gropi, e deteriorat rau, cum ti s-a parut?

aaaaa [14.06.12 08:55:43] »

@diaanaid: Au mai reparat cate ceva pe ici pe colo, nu mai sunt prea multe gropi dar in zona Yamvol a rama la fel dw dwnivelat pe vreo 20 DE KM de te apuca toti nervii

sagradam [19.06.12 14:43:06] »

Un hotel la care facem noi popas de doi ani este este Ida Tur (am scris anul trecut impresii despre el). In primul an am oprit fara sa avem rezervare, iar anul trecut le-am dat telefon si pentru ca nu ne-am putut intelege cu persoana de la receptie (stia engleza f. putin), le-am trimis mail si cand am ajuns acolo aveam camerele rezervate. La acest hotel mi-a placut cel mai mult gradina, mancarea a fost buna, nu foarte variata cum sunt la hotelurile de 5 stele, dar proaspata si apetisanta. Am negociat ca in pretul camerei sa intre si cina, fapt ce a fost foarte bine ca nu am mai purtat grija. Patronii sunt ok, ospitalieri ca de alfel intreg personalul.

Asa ca, daca facti oprire la Kucukkuyu, incercati si acest motel

aleex30 [15.03.13 10:26:54] »

@sagradam: si cat a-ti platit... ?

aaaaa, aleex30, diaanaid, kelyboy, magdan*, manoiuflorin, Nasshu, sagradam
    Alte impresii din această RUBRICĂCetinkaya Beach Hotel [ex Aydin Motel]: