ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2011
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 luni si 5 ani

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

All inclusiv cu cartofi prajiti

Desi am spus anul trecut ca nu ma voi mai intoarce la Sol Bay & Mare, m-am intors intrucat ne-am grupat 4 familii avand in total 7 copii si am considerat ca piscina cu tobogane si plaja curata cu intrare lina in apa le va asigura distractia. Ceea ce s-a si intamplat.

Deci, am plecat de dimineata (ora 4.00 AM) si prima oprire am facut-o la bacul Ostrov-Silistra. Am optat pt acest traseu, in defavoarea celui prin Vama veche intrucat am scurtat drumul cu 100 si ceva de km. La bac am asteptat 2 ore ca sa traversam iar incidentele intre cei care asteptau si cei care s-au bagat in fata nu au lipsit. Am ajuns in vama bulgara, vamesul a lasat coloana de masini de pe culoarul non-UE si a venit la noi, comportandu-se extrem de amabil.

Vigneta am cumparat-o de langa Varna de la un Luk Oil. Drumul a fost bun, trafic putin, fara cocalari care sa accelereze cand ii depasesti. Am gasit doar 2 echipaje de politie atat la dus cat si la intors, de fiecare data ocupate cu vitezomani (pe noi ne-a avertizat detectorul radar din timp).

Am ajuns la hotel in jurul orei 10,30 si am mers la Sol Mare la receptie. Aici ne-au spus ca rezervarile sunt pt hotelul Sol Bay. Doua dintre familiile care au fost cu noi, aveau rezervarile facute printr-o alta agentie (probabil nu am voie sa o specific) iar pe voucher-ul lor scria Sol Mare. Am cerut sa vorbesc cu un supervisor si a venit dna Janine. I-am spus ca am mai fost la hotelul Mare, ca prietenii nostri sunt la al patrulea sejur si ca agentia prin care am luat biletele a refuzat sa ne inscrie hotelul intrucat tocmai ei ar fi solicitat acest lucru intrucat hotelurile vor fi ocupate pe masura sosirii turistilor. Cum noi am ajuns devreme, nu vedeam de ce ar fi o problema. Dar Janine ne-a refuzat, foarte profesionist si cand am vazut parcarea hotelului Bay, am inteles si de ce - erau numai masini inmatriculate in Romania, una in Ucraina si 4 in Bulgaria, dar apartineau tot unor romani. Mai tarziu au inceput sa curga si autocarele cu rusi. La Mare au fost cazati occidentalii care nu s-au cazat la Palace.

La receptia de la Bay am gasit o domnisoara care vb bine engleza. In holul receptiei am vazut o clasificare facuta de o entitate in domeniul turismului (nu-mi amintesc denumirea) si care acordase 2 stele.

Camerele au fost asa cum le stiam, mari si curate, nu am avut nimic de reprosat.

Masa in schimb a fost saracacioasa, iar in zilele urmatoare au cazut in penibil. Am gasit in linie parizer taiat julienne. Supa a fost ok, am gasit in fiecare zi cate una care se putea manca. Carnea, cartofii si pizza se reciclau de la o masa la alta, probabil si de la o zi la alta. Nici macar salatele nu au mai fost ca anul trecut, au avut maxim 2 tipuri de branza. In concluzie, la capitolul mancare, stau mult mai prost ca in 2010 si asta o spune unul care nu are mari pretentii si care se multumeste cu o salata. Cine se impaca cu curry chicken, cu musacaua facuta din ce nu s-a consumat in ziua anterioara, nu va fi nemultumit. Nici la deserturi nu au fost la acelasi nivel ca anul trecut, au excelat in pudding-uri, halva, 1-2 tipuri de prajituri, lapte cu orez, compoturi si inghetata. Copiii au fost ok, dar noua ni s-a acrit de cati cartofi prajiti am mancat. Cum in jurul nostru erau numai rusi si romani, am putut sa observ ca rusii ne depasesc in nesimtire si tiganie. In afara de fumatul la masa cu atat de multi copii in jurul lor, nu am remarcat nimic care sa ne faca de ras ca natie. La rusi, munti de mancare in farfurii! Am nimerit de cateva ori langa aceeasi familie si am vazut cum curatau bufetul de carne si ananas, care bineinteles ca ramanea in farfurii.

Bauturi au avut cola, fanta, sprite si kinley, juice-uri, vin alb si rosu, bere, cafea, ciocolata calda, etc. Vinurile sunt ok, berea este slaba, dar macar este rece. In prima zi, fiind deshidratat, am baut 6 pahare de bere si nu am simtit nimic, ca si cum as fi baut apa (acasa daca beau mai mult de 500 ml de bere, ma simt euforic). Am fost in vizita si la Sol Mare si am avut surpriza sa vad ca cel putin la prajituri, era o selectie ceva mai mare si o organizare mai buna.

Cu totii am avut impresia ca doar pt a aduce turistii care vor all inclusiv se pune ceva de mancare.

Plaja, asa cum se stie este ingusta dar curata, intrarea in apa este lina, nisipul este fin. Intr-o singura dimineata au fost alge, apoi nu au mai fost niciun fel de probleme. Cand se coboara pe plaja din dreptul hotelului Bay, exista amenajat un loc de joaca pt copii, sezlonguri si un mic bar pe mai multe niveluri, ca niste terase in coasta muntelui. Cine doreste sa stea la umbra brazilor si sa simta si briza marii, iar copilul sa se dea in leagan sau pe tobogan, este locul ideal.

Piscinele sunt ok, au fost functionale tot timpul. Activitatile pt copii au fost la acelasi nivel ca anul trecut, asa ca marea majoritate, au preferat locurile de joaca din fata hotelurilor (la umbra brazilor), iar toboganele cu apa din piscina de la kids club au fost deliciul copiilor si chiar a adultilor.

Nu mai vorbesc de oasul vechi si de alte atractii pt ca deja s-a tot vorbit de ele, iar fotografii nu mai urc pt ca nu este nimic nou fata de anul trecut.

La plecare, am trecut prin Technopolis Varna sa vedem daca preturile sunt asa cum am citit pe net (la electrocasnice). Am fost "dezamagiti", diferentele fata de Romania nu sunt de ordinul sutelor de lei ci poate de cel mult zeci de lei. Se merita sa faci shoping la ei, daca locuiesti in apropiere, altfel nu merita efortul. Am intrat si in Lidl Silistra ca sa cheltuim ultimii leva, apoi am ajuns la bac exact cand se faceau imbarcari. O traversare costa 35 lei.

Concluzia o trage fiecare daca se merita sau nu, dar eu am ramas cu un gust amar in ceea ce priveste nivelul tot mai scazut al serviciilor oferite. Devine un hotel din ce in ce mai "cheap"

Trimis de g33k in 09.07.11 15:51:46
Validat / Publicat: 09.07.11 16:25:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar Sol Mare

VIZUALIZĂRI: 5056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (g33k); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

g33kAUTOR REVIEW
    [10.07.11 00:59:05]

Si inca ceva: la intoarcerea acasa, la vama bulgara am fost controlati la vigneta.

morocanoasa*
    [08.08.11 18:46:33]

Da... si mie mi se pare ca nivelul este din ce in ce mai scazut, poate ca voi renunta la vacantele din Bulgaria.

Aceleasi comentarii le-am avut anul trecut despre Royal Helena Sands din Sunny Beach (adica mancare reciclata, de proasta calitate). Anul acesta a fost mai rau.

g33k, morocanoasa*
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Bay Resort & Aquapark: