ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2011
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 18.07.10
JUN-2011

O vacanta reusita

Acum cateva zile ne-am intors si noi din concediul petrecut la Hotelul Pine Bay din Kusadasi si ne-am decis sa va oferim cateva informatii utile despre acest hotel si despre traseul parcurs (deoarece am fost cu masina). Am plecat din Bacau pe traseul: Bacau - Ruse (E 85) - Nova Zagora (DN 55/E80/E85) - Edirne (E100/E85) -Canakkale (unde am innoptat la hotelul Anzac) - Izmir (D550/E87), - Kusadasi. Traseul este relativ usor iar peisajele incantatoare. Cel putin in Turcia este o placere sa conduci deoarece au sosele si autostrazi foarte bune. Deoarece aici sunt pareri despre Hotel Pine Bay voi reveni zilele viitoare cu mai multe informatii despre traseu intr-un alt topic.

La Pine Bay cazarea a decurs foarte bine iar in 5-10 min de la sosirea in receptie eram deja cazati in camera. Hotelul (cladirea+anexe) este enorm de mare, intins pe 44 hectare, camerele din hotel (noi aici am stat) sunt majoritatea cu vedere la mare (se putea vedea marea chiar si stand in pat), spatioase si cel mai important curate. Daca sunteti mai multi, sau chiar familie de 3 persoane va puteti caza si in bungalow-uri. Sunt foarte sigure si curate, doar ca aveti putin mai mult de pers. Fiind construit pe un deal care treptat coboara spre mare, exista foarte multa vegetatie iar gradinile amenajate sunt de-a dreptul fantastice. Hotelul dispune de foarte multe facilitati care impaca cu usurinta toate gusturile. O voi lua pe rand detaliind ce este mai important:

- Piscinele sunt foarte numeroase existand piscina principala din fata hotelului acolo unde este si cea mai multa animatie dar si piscinele de la Aqua-Park unde sunt toboganele, piscinele pentru copii si alte cateva piscine pentru adulti. Peste tot exista multe pool baruri si snack baruri, dar si foarte multe toalete (datorita intinderii hotelului).

- Masa in general a fost buna si diversificata mai ales seara (deoarece in fiecare seara, pe lanmga bucataria internationala, se organiza si specificul culinar al unei tari - noi am prins seara turceasca, italiana, chinezeasca, mexicana si pescareasca). In schimb noi in anii trecuti am fost in regiunea Antalya-Lara si Alanya iar acolo masa a fost cu mult mai bogata decat aici. Cu toate ca diferentele de servicii intre Antalya si Kusadasi se vad destul de bine, dar nu trebuie sa va faceti griji pentru asta. Exista 5 restaurante a la cart unde va puteti face rezervare gratuita iar mancarea este foarte buna.

- Animatia cam slabuta dupa parerea mea. Pana acum eram obisnuiti ca animatorii, chelnerii si pana la urma intreg personalul hotelului sa iti zambeasca la orice pas si sa intre cu tine in vorba. Aici insa personalul hotelului e mai preocupat de lucrurile care le aveau de rezolvat si mai putin de turisti. Exista o echipa de animatori, cam slabuta, care incerca sa faca turistii sa se simta bine invitandu-i la diferite jocuri, competitii sportive etc. Seara, in amfiteatru, spectacolele mi s-au parut chiar bune si se vedea ca moleseala din timpul zilei era compensata. Trebuie sa va spun ca in fiecare joi se organizeaza beach-party-uri acolo unde sunt aduse dansatoare arabesti si braziliene dar si acrobati care fac spectacole pirotehnice care nu trebuie ratate. In tot acest timp lumea danseaza in jurul focului de pe plaja privind incantata spectacolul ce se desfasoara. In celelalte zile, tot dupa spectacolele din amfiteatru, se organizeaza discoteca unde atmosfera este de-a dreptul incendiara, desigur fara ca asta sa afecteze linistea turistilor.

- Plaja este relativ ok. Pe alocuri pietricelele sunt de-a dreptul pietroaie, dar exista si portiuni pe unde se poate intra in apa fara probleme. Spre deosebire de Lara, unde plaja si apa erau punctul forte al hotelului si al regiunii, si Alanya acolo unde plaja era dezastroasa, plaja de la Pine Bay este undeva la mijloc. Apa este curata, limpede si destul de calduta, iar intrarea in apa prin acele portiuni este destul de usoara. Sa nu uitam si numeroasele pontonuri de pe care se poate cobori direct in mare.

Daca sunteti cu masina va sfatuiesc sa mergeti in excursie in cetatea Troiei care se afla la 25 km de Canakkale, in drum spre Kusadasi (pentru 1-2 ore merita popasul) iar in Kusadasi, cu sau fara masina e neaparat sa mergeti in orasul antic Efes deoarece va veti intoarce cu 2500 de ani in urma. Langa Efes se afla si Casa Fecioarei Maria, loc de pelerinaj pentru credinciosii crestini si musulmani. Kusadasi este un oras foarte frumos, insa si foarte aglomerat, de aceea cumparaturile de la ora 19.00 incolo sunt o alternativa foarte buna deoarece larma orasului se termina tarziu in noapte si, cu aceasta ocazie, nu pierdeti nici ziua de plaja.

Chiar daca au cateva lipsuri in ceea ce priveste serviciile (care de obicei sunt sesizate de cei care au mai fost in alte statiuni si pot face diferenta) Hotelul pine Bay Holiday este printre ceel mai buen alternative daca va petreceti vacanta in Kusadasi.

Trimis de bogdan32 in 08.07.11 14:43:07
Validat / Publicat: 08.07.11 15:51:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya-lara Hotel Kervansaray Alanya Hotel Delphin Botanik

VIZUALIZĂRI: 3631 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan32); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe coasta litorala a Turciei, in drum spre Kusadasi - peisaje unice

creiveancristi
[08.07.11 16:34:42]

60 de euro pe noapte pentru trei adulti inseamna 20 de euro de adult, este cumva greseala sau ai avut un pret excelent?

[08.07.11 16:43:04]

Nu ai cum sa mergi la un astfel de hotel cu 20 de Euro. S-a interpretat gresit. Ca sa fiu mai exact am platit 59 de Euro de persoana, pe zi, pret valabil in perioada 13.06 - 05.07, Triple Room

[08.07.11 16:45:31]

Modficat pretul (in caseta tehnica) la "59 eur / pers / noapte"

[08.07.11 21:25:54]

Salut Bogdan! Am sosit aseara de la Pine Bay iar astazi m-am bucurat f. mult cand am vazut review-ul tau: suntem familia din Bucuresti cu 2 copii mari si un nepotel de 5 ani cu care ati fost vecini la piscina mare in ultima zi si jumatate de sedere a voastra si sincer imi pare rau ca nu ati mai ramas cateva zile pt. a pleca cu o parere mai buna despre animatie si animatori care efectiv au fost peste asteptarile noastre; ma gandesc ca este vreo diferenta de contract intre iunie si iulie si poate nu s-au omorat cu firea in prima perioada pt. ca, in ultima zi, copii nostri ne rugau insistent sa mai ramanem macar cateva zile (lucru pe care-l agreeam si noi daca nu aveam treaba astazi in Bucuresti!) Oricum unul dintre animatori vine duminica in oras cu ceva treaba iar cei mari si-au fixat deja o intalnire cu el!

In alta ordine de idei vreau sa remarc atentia deosebita pt. cei mici si atmosfera superba de la mini-disco si am ca termen de comparatie hoteluri de 5 stele vizitate pana acum in Turcia: Topkapi Palace din Lara Kundu, Elegance din Marmaris, WOW Bodrum Resort, Ephesus Princess din Kusadasi;

in rest sunt de acord cu impresiile tale, ma bucur ca ati ajuns sanatosi acasa (saluta-i pe ai tai!) si astept cu interes comment-ul despre traseu!

Multumim pt. foto pt. ca in ultima apar si cei mari ai nostri! Sper sa aiba timp copiii sa posteze cateva d-ale noastre pt. ca eu nu ma prea pricep!

La revedere!

mihaelarosca93
[09.07.11 15:58:13]

Buna Bogdan,

Si noi avem bilete la pine bay, dar in septembrie. Spune-ne daca ati avut club room (si noi suntem 3 adulti), si daca da, cum a fost aceasta?

La Canakkale ati avut camera pentru 3 adulti sau numai pentru 2?

Cu politia bulgara cum v-ati descurcat?

Cat costa feribotul?

In turcia este vinieta, sau numai taxa de autostrada?

mihaelarosca93

[10.07.11 14:06:47]

- La Canakkale am stat la Hotel Anzac (de 3*) care este chiar langa feribot. Hotelul este foarte bun, ideal chiar pentru o noapte de tranzit. Am avut camera cu 3 paturi si micul dejun inclus. Recomand acest hotel deoarece are parcarea proprie. Alte hoteluri mai scumpe si cu mai multe stele nu au parcare proprie si pot spuen ca este un adevarat chin sa gasesti o un loc unde sa iti lasi masina.

- La bulgari ai grija si cumpara-ti vinieta deoarece cand noi ne-am intors in tara la vama din Ruse bulgarii formasera o coada de vreo 7-8 km deoarece depistasera multi fara viniete. Si de aici amenzi, procese verbale, timp de asteptare etc. Cumpara vinieta si nu ai pribleme. Ai grija ca pe langa vinieta sa primesti si chitanta. Pe sosele respecta limita de viteza si regulile de circulatie deoarece politia abia astepta sa mai faca un ciubuc. Personal nu am avut probleme.

- In Turcia nu exista vinieta ci doar o taxa de autostrada. Mergi pe autostrada si la iesire vei cumpara un card (parca 5 Euro costa) cu care vei achita toate autostrazile pe care le vei tranzita in Turcia.

- Feribotul a costat (3 persoane plus masina) 22 lire turcesti sau 11 Euro.

adryana
[11.07.11 18:56:05]

@bogdan32, si eu am stat la Anzac si daca tu zici ca are parcare proprie, poate am sa te cred.

Pe noi ne-a trimis cu masina intr-un loc intre 2 cladiri, nu era nicidecum parcare acolo, iar despre alte hoteluri, iti spun ca hotelul Helen este departe de Anzac, are o parcare MARE si PAZITA, hotel pe care il voi tine minte pt la anul.

Scuze daca am fost off topic.

[11.07.11 21:27:48]

Nu stiu ce sa zic, cu siguranta este asa cum spui. Noi am avut parcare asigurata si la dus si la intors fara sa platim nimic. Oricum lumea trebuie sa retina faptul ca in Canakkale sa ai hotel cu parcare este un privilegiu daca pot spune asa.

[12.07.11 00:10:59]

In 2 hstiu euCannakkale sunt Bogdan si familia au stat la ultimul! coteluri cu acest nume: Anzac si Grand Anzac; din cate

[12.07.11 00:37:05]

@marocanu21: Nu se intelege nimic din ecoul tau, n-ai vrea sa-l reformulezi?

[12.07.11 08:57:31]

Scuze! Din cate stiu bogdan32 si familia au stat la Grand Anzac si nu la Anzac, hotel la care am stat si eu acum 3 ani iar adryana are dreptate!

In ultimii 2 ani am ales Helen unde personalul ni se adreseaza in romana!

Este posibil sa aiba si bogdan32 dreptatea lui dar in ceea ce priveste Grand Anzac dar pe care eu nu-l cunosc decat ca amplasament!

adryana, bogdan32, creiveancristi, marocanu21, mihaelarosca93
Alte impresii din această RUBRICĂPine Bay Holiday Resort: