ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2011
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 06.07.11
JAN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 [ani]

Este inca superb dupa 5 ani...

Si dupa 5 ani, gasim Bad Blumaul ceva de vis pentru noi. Mergem de min 2-3 ori/an, cate 4-7 zile/ vacanta si noi mai vrem acolo.

Pentru noi este concediul perfect, atat vara cat si iarna, iar Craciunul este ceva de vis.

Am vazut toata Europa la pas... cu masina... si tot aici ne intoarcem pentru relaxare. Pentru copilul nostru de 4,5 ani, Bad Blumau e tot ce-si doresti, si e cuminte cand ii spun ca daca face prostii nu mai mergem...

E ca un magnet de care nu te poti dezlipi.

Am vazut toata zona, am stat la peste 10 spa-uri din Styria si Burgeland insa tot aici revenim.

Merita din plin, mai ales vara cand sunt si oferte bune si merita sa vedeti toate castele minunate ale Burgenlandului

Trimis de elgom in 06.07.11 15:40:01
Validat / Publicat: 06.07.11 16:45:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3739 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elgom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

[06.07.11 16:13:37]

@elgom: pentru ca esti nou-inscris si e posibil sa nu te fi familiarizat inca deplin cu organizarea si "filozofia" site-ului, spune-mi, te rog, ati fost intr-adevar cazati la hotel Rogner? Sau doar ai vrut sa scrii cateva recomandari generale despre zona? (caz in care reveiw-ul trebuie mutat la o alta rubrica)

[06.07.11 16:37:11]

chiar am fost, si merg sapt viitoare 7 zile...

[06.07.11 16:45:02]

Ok, multumesc.

Avand in vedere ca rubrica se numeste "Hotel Rogner", ne-ai putea te rog spune mai multe despre conditiile si servicile oferite de acest hotel? Eventual incarca si cateva fotografii, pentru cei interesati in aceasta varianta de cazarein zona?

Recomandarile generale din zona sunt si ele, desigur, mai mult decat binevenite, dar mai firesc ar fi sa le scrii intr-o rubrica "de calatorie", de exemplu in "Descopera zona bad Waltersdorf" - click aici (creata de mine in urma cu cateva secunde pe site; asemena rubrici poate crea insa orice utilizator, in max 1 minut)

paulmpopescu
[06.07.11 17:00:03]

foarte interesanta aceasta locatie!!! Si eu caut un astfel de loc. Vrem mai multe detalii si preturi...

Sedere placuta

[06.07.11 18:05:52]

Detalii legate de pret gasiti pe www.blumau.com (limba engleza, offers). Noi, plecam sapt viitoare si ne costa 7 nopti (demipensiune- mic dejun prelungit pana la ora 12 ora Ro si cina de la ora 18), 653 eur/pers, copiii pana la 6 ani au gratuit.

O sa gasiti si varinata de 3 nopti si 4 nopti cazare demipensiune. Daca va perimite buzunarul, pt 10 euro/zi/pers merita sa incercati Double room "Wolkenreich" - for a healthy sleep, unde primiti pat cu baldachin si camera mult mai mare.

Sau uneori merita sa luati si duminica, cand pretul este de 161 euro/2 pers, dar asta doar cand au ei oferta.

Drumul este de max 6 -7 ore din Timisoara calculat de noi, se merge pana la Pandorf, apoi iesim de drumul national spre Eisenstad (orasului lui Haydn, e f frumos) cam 45 km... in zona asta, pe malul lacului neusidleer see sunt o gramada de pesiuni f frumoase si multe hanuri unde se poate manca ieftin si bine.

ba mai mult exista si 2 restuarante de lux, cat Michelin... unde am ajuns fara sa stim si unde ne-a costa 130 euro/pers meniul...

De la Eisenstad se intra pe A3 spre Maribor si apoi se iese spre Viena, intersactandu-se in A2 Graz - Viena. De aici mai sunt 100 km pe Autoband spre Graz iar la 40 km de Graz sunt indicatoare cu Therme Bad Blumau (din autoband cam max 10 km).

Este o zona linistita, cu stazi prin sate cochete, cu gasthofuri minutate.

In plus langa Eisenstad este fortareata Burg Fortenstein (10 km), o cetate minunata unde Vlad Tepes are un loc de cinste.

Se mai poate vizita Burg Gussing la 25 km de Bad Blumau, spre granita cu Ungaria, o cetate f bine intretinuta si unde se tin multe concerte, iar spre Bad Gussing trebuie neaparat oprit si mancat la Gasthof Gerlinde Gibiser

Obere Hauptstrasse 10

7561 Heiligenkreuz/Lafnitztal, este exact la granita cu Ungaria.

Acest gasthof care ofera si cazare (am stat de mai multe ori f bine si la un pret de max 75 euro cu MD), este renumit prin bucatarul de renume Gerlinde Gibiser. Mancare EXCELENTA si la preturi fff rezonabile. Atentie sunt 2 rest cu acest nume in zona, ambele tin de Gerlinde, insa tb sa mergeti la cel autentic, cu case din stuf...

Cumparaturi se pot face la Graz (40 km) sau uzuale la Furstenfeld (12 km)... orice supermarket exista aici si multe alte magazine comerciale. Zone e mult cautata de unguri si sloveni.

daca mai doriti detalii... mai dau si altele

paulmpopescu
[06.07.11 18:35:16]

Apreciez foarte mult detaliile... evident ca daca timpul va permite si mai doriti sa consemnati detalii le puteti scrie.

Va multumesc

[05.08.11 13:18:57]

La ce pensiune ai stat la Rust?

[05.08.11 14:04:35]

La pension Strohmer, are si o mica piscina in spatele case, e o afacere de familie, o pensiune de 3 stele, insa curat si prietenos (la 6 min de centru, de mers pe jos).

Mai exista o pensiune f buna, chiar in centru, de 4 stele insa aveau doar apart de 2 camere cu mini bucatarie iar pretul era de 120 euro (locatia era ultracentrala, intr-un vechi han de piatra langa biserica, doar ca nu mai stiu numele ei - fff faina).

De evitat vineri-duminica fara rezervare pt ca e full, in rest mai sunt locuri (asta cu exceptia lui august cand toti sunt in co!!)

[05.08.11 14:17:19]

click aici - este situl unde sunt locuri de cazare din Rust.

Hanul destre care vorbeam din centrul orasului este Mooslecherw, insa mai merita Sifkowits Hotel care e f frumos.

Pana la Rust din granita faci max 5 ore, iar Rust este "satul berzelor si al pasarilor de tot felul, un fel de delta".

De vizitat parcul de langa lac si de facut o plimbare cu vaporasul pe lac. Eu zic ca pt 3 zile merita sa vezi zona pt ca e aproape si nu e cazul sa alergi ca nebunul pe autostrazi (mai poti vizita Pandorful al shopping daca esti pasionat si poti manca la Taubenckobel sau ceva de genul... cu 120 E/pers meniul...)

[07.08.11 19:05:25]

@elgom,

multumesc pentru raspuns.

Am intrebat pentru ca am vazut pe pagina de recomandari ca ai stat in Rust la o pensiune (buna?) cu 50 EUR/noapte, double room, B+B. Cunosc destul de bine zona (merg in Austria in fiecare an) si vreau sa opresc in Rust pentru o zi (si o noapte), la intoarcerea din Carinthia. Numai ca, din cate stiu, la Rust cazarea este cam scumpa (eu nu am gasit o cazare buna la 50 EUR/cam/noapte). Am vazut si eu Sifkowits Hotel, dar este 104 EUR/noapte. Mooslechner costa peste 150 EUR/cam/noapte, iar Pension Strohmer costa acum 70EUR/noapte, ori tu spuneai ca pensiunea unde ai stat a costat doar 50. La peste 70 EUR/noapte am mai multe variante, dar nu vreau sa depasesc 50-60 EUR/cam/noapte, B+B.

[08.08.11 09:00:35]

Buna,

Noi am stat cu 53 euro in duminica din 10 iulie, am vb cu patronul la receptie si ne-a facut un pret ok, mai ales ca era duminica.

Mai poti sta la Jois, chiar pe strada principala e un ghuest house unde era 50 euro sau la pension Monika tot langa Rust la 55 euro.

[08.08.11 09:51:38]

@elgom,

Multumesc mult.

Vreau sa stau neaparat la Rust. Voi incerca sa telefonez direct la pensiune cu o zi-doua inainte de a ajunge acolo. Vad ca si tu esti la fel de pretentios ca si mine in ceea ce priveste cazarea. De aceea, te rog sa-mi spui: ai fost multumit de cazarea la Rust? (camere suficient de mari, curatenie, liniste, comfort, amplasare, mic dejun). Cer cam mult, la 50 EUR, nu?

elgom, motaneata, paulmpopescu
Alte impresii din această RUBRICĂRogner Hotel [Bad Blumau]: