ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 06.02.08
FEB-2010

Relaxare "a la Hundertwasser"

La invitatia si pe cheltuiala unui bun prieten, care si-a organizat petrecerea aniversara aici, am petrecut un sfarsit de saptamana minunat in acest loc feeric.

Ca paranteza, pentru mine, ca roman educat pe vremuri ca " tara mea are " Herculane si Baile Felix cum nu mai are nimeni in lume, a fost surpinzator sa aflu cate bai termale se afla in Austria si in tara vecina si "prietena" Ungaria.

Hotelul este situat in localitatea Bad Blumau, in apropiere (8-10 km) de Bad Waltersdorf, la circa 15 km de autostrada Viena-Graz. De proiectare s-a ocupat celebrul arhitect austriac Friedensreich Hundertwasser, cel ce este cunoscut mai de toti vizitatorii Vienei pentru Hundertwasserhaus, obiectiv turistic intens fotografiat.

In afara de stilul binecunoscut, cu ferestre inegale, linii curbe si culori tari, Hundertwasser a integrat hotelul in peisaj, astfel incat nu e vizibil decat din imediata apropiere. Cladirile sunt sub forma de "movile" cu vegetatie pe acoperis, continuare practic naturala, te poti plimba in voie pe cladiri. Corpurile hotelului sunt legate printr-o retea subterana de tunele, atat pentru masini, parcarea fiind subterana, cat si pentru pietoni. Hotelul a fost construit in jurul unui izvor de apa termala, pare-se cel mai fierbinte din Austria, conform site-ului hotelului.

La receptie, dupa check-in, am fost serviti cu cate un pahar de "pro-seco" si suc de portocale, sau combinatii, dupa dorinta (gespritzt! )

Camere confortabile, poate nu chiar de patru stele, dar curate. Minibar contracost, l-am lasat intact, venisem cu berea la pachet (ca orice roman! )

Ca lipsa, baia nu avea bideu, am fost putin contrariat, in rest pe unde am stat in Austria era prezent.

In camera am gasit pachetul pentru, , spa" reprezentat de o geanta de umar in care erau 4 prosoape mari de baie si doua halate de baie albe. In hotel se circula in aceste halate mai peste tot, inclusiv la restaurantul de langa piscine. Prosoapele se schimba gratuit de cate ori se doreste la receptia de la spa.

Cazarea a fost tip demipensiune, mic dejun imbelsugat, cina la fel, ambele bufet suedez, mananci cat vrei sau cat poti...

Zona de piscine interioare, cu jaccuzzi, dusuri, jeturi, etc... se continua firesc cu un canal ce duce in exterior la doua piscine, una cu jaccuzi, jeturi si dusuri subacvale, cealalta cu valuri, dar cu apa mai rece (scuze, dar nu stiu cum se cheama toate dispozitivele alea ce sufla apa pe dedesupt, pe deasupra sau pe de laturi! ).

Mai exista inca doua piscine exterioare la Vulcania, cu apa ceva mai fierbinte in alta aripa a hotelului. Oricum e o experienta inedita sa faci baie, sa ninga si sa treci cu picioarele goale prin zapada de la o piscina la alta!

Pentru sauna si masaje se coboara un nivel. Peste tot baruri, cabine de masaj, de relaxare, de aromoterapie, etc. Cu cheia camerei (o bratara cu chip) se platesc serviciile suplimentare, bauturile, etc

Cele doua zile au trecut asa de repede, ca nu am apucat sa explorez toate cotloanele hotelului.

Concluzia a fost ca chiar as putea sa ma obisnuiesc sa traiesc acolo...

Trimis de ghidioneanu in 14.02.10 13:31:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena , Graz, Tirol

VIZUALIZĂRI: 3961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghidioneanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Macheta complexului hotelier este in holul hotelului.

ghidioneanuAUTOR REVIEW
[14.02.10 13:28:52]

Constat ca a disparut rapid butonul de edit, mai sunt mici greseli de redactare sau exprimare, cer scuze, dar inca sunt sub impresia locului, desi a trecut o saptamana...

Pretul se pare ca a fost de fapt 400 euro pe familie,negociat pentru un grup de 24 de persoane, dar cum nu am platit eu...

[14.02.10 13:42:03]

corectat pretul in 400 euro.

Deasemenea, am incercat o 'vraja': -) prin care sa apara din nou, pentru o alta perioada de 20-30 min, butonul (linkul) EDIT - nu stiu daca functioneaza, verifica, te rog

Cristian_h*
[14.02.10 15:50:53]

Sunt impresionat ! Cine nu s-ar putea obisnui cu asa ceva ! super ! demn de retinut ! 400+

[14.02.10 16:01:55]

cati dintre cei trecuti de prima tinerete nu si-ar dori un asemenea rasfat, macar putem sa ne imaginam insotiti de o muzica relaxanta, lectura, vizionare si auditie placuta!

krondia*
[14.02.10 22:39:19]

Auzisem de baile termale din austria dar nu-mi imaginam ca este asa de frumos. Foarte mult bun gust si stil. Deosebit de utile informatiile. Ma bucur sa am cel de-al 7-lea vot.

ghidioneanuAUTOR REVIEW
[16.02.10 19:31:38]

Langa Viena se afla Oberlaa si Baden. Baden l-am vizitat acum cativa ani cu piciorul, in mai 2005. Nu aveam foto digital pe atunci, dar o sa scanez ceva. Poate reusesc macar de la Oberlaa sa scriu ceva, dar mai la toamna...

ghidioneanu, krondia*
Alte impresii din această RUBRICĂRogner Hotel [Bad Blumau]: