ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2011
DIN: Bucuredti
ÎNSCRIS: 29.07.10
JUN-2011

Paradise beach - Sveti Vlas

O impresie aproape minunata. Am plecat din Bucuresti la ora 7 dimineata, pe ruta Giurgiu-Shumen - Varna - Sveti Vlas. Ne-am inarmat cu GPS si am plecat la drum. In primul rand pana in Giurgiu am evitat orasul si am luat-o pe drumul de camioane si a fost foarte liber, iar in Varna am mers prin oras, am tinut drumul tot inainte iar la semaforul cu biserica am virat dreapta dupa care drumul ne-a dus catre Sunny Beach, unde la semaforul din centru am virat stanga spre Elenite. Mentionez ca Sveti Vlas apare pe GPS ca Vlas (ca sa nu va incurcati) iar ca ruta este Sunny Beach-Sveti Vlas-Elenite, hotelul fiind la capatul dinspre Elenite. Nu vedeti cand treceti dintr-o statiune in alta deoarece nu exista plancarde, dar e foarte usor de ajuns.

Am avut norocul sa fim cazati intr-o camera cu vedere la mare, am cerut la receptie si eram chiar pregatita sa finantez cu 5 leva pentru a fii bagata in seama, dar nu a fost nevoie. Mentionez ca hotelul este impartit in 6 cladiri - cladirile 5-4 cu camere, cladirea cu receptia, cladirile 3-2-1 cu camere. Noi am fost cazati in cladirea 4 chiar langa cladirea cu receptia de unde se mergea la restaurant, la terase, la turnul cu lift ce ducea la plaja. Deci am fost foarte aproape de cladirea de legatura cu toate utilitatile.

Camera foarte curata, baia mare, prosoape curate si pufoase. Curatenie se facea in fiecare zi, deci nu au fost probleme.

Masa a fost un pic problematica deoarece dimineata era aceeasi mancare: oua fierte, oua ochiuri, omleta, crenvursti, carnati si pateuri - ca mancare calda. Foarte mult mancare gatita, nu am vazut in cele 7 zile cat am stat un gratar, o carne fripta, numai sosuri si tocatura.

Plaja foarte ok, am ramas impresionata, sejlongurile si umbrela ale hotelului erau gratis desi la hotelul de langa se plateau. Iti puteai lasa salteaua sau alte obiecte la sezlong peste noapte si asa am avut aceeleasi scaune pe toata perioada cat am stat la hotel stat. In fiecare seara se aranjau sezlongurile si se strangeau umbrelele. Dimineata se facea curat. Toaleta de pe plaja uimitor de curata, frumos mirositoare, ca in camera aproape. Am ramas frumos impresionata.

Piscina foarte curata, cu piscina pentru copii cu topogan, cu animatie in piscina (gimnastica). Nu am fost decat o data la piscina deoarece vremea a fost superba si am stat pe plaja. Apa marii foarte ok, curata, valurile nu sunt foarte mari ca la noi pe litoral deoarece mai este o bucata de nisip la distanta marisoara de mal si mai atenueaza din puterea valurilor. Vezi pesti, crapi in apa, este frumos.

Imaginea hotelului de pe plaja este minunata, este facut pe stanci, iar turnul ce duce la plaja face toata frumusetea, cladirile cu camere incep de la nivelul 7 al turnului, etal 7 sala de recreere (fitness), etaj 8 restautantul, etaj 9 receptia cu terasa in aer liber.

Parcarea hotelului lasa de dorit, abea gasesti loc, noi nu am plecat cu masina deoarece ne-a fost teama ca nu mai gaseam loc de parcae.

Exista un autobuz, nr. 8 care face ruta Elenite-Sveti Vlas-Sunny Beach-Nessebar si are sosire la 40 de minute. Este foarte ok. Are capat la Azua Park in Elenite si la insula cu orasul vechi in Nessebar.

Ca vizite am fost in Elenite, ajungi la picior in jumatate de ora, este o statiune mica dar cu hoteluri impunatoare unde nu poti intra decat cu bratara de-a lor, azua parc foarte frumos, in schimb drumurile sunt groaznice, pacat de frumusetile cladirilor. Ca sa mergi in centrul Sveti Vlas trebuie sa strabati vreo 4 km si ai de vazut doar o straduta cu magazine. Pentru cumparaturi cel mai bine este de mers in Nessebar pe insula cu orasul vechi, este minunat, sunt numai stradute inguste cu cladiri care la parter au magazine. Pierzi timpul cateva ore acolo.

In concluzie a fost un sejur cu multa liniste, desi la hotel sunt multe familii cu copii, un sejur fara multe cheltuieli deoarece in Sveti Vlas nu sunt magazine deci faci economie.

Este o zona minunata tinand cont ca in spatele hotelului, peste sosea, este munte. Aerul imbinat de munte si mare este minunat.

Trimis de florip in 01.07.11 11:53:46
Validat / Publicat: 01.07.11 12:48:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: statiunea Sf. Constantin si Elena - Hotel Rubin

VIZUALIZĂRI: 4211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera

[01.07.11 14:56:00]

@florip, iti spunem bine ai venit pe site si in comunitate. Te asteptam si cu alte impresii din vacantele trecute sau viitoare, la fel de utile si interesante.

floripAUTOR REVIEW
[01.07.11 15:19:51]

va multumesc

va stau la dispozitie cu orice informatie

cryssty
[02.07.11 09:07:01]

Buna... te rog daca se poate sa ne dai mai multe detalii despre mancare... in afara orele stricte de masa mai exista ceva gustari (sandw, pizza) ?? noi suntem mai multe fam cu copii. merci frumos

floripAUTOR REVIEW
[03.07.11 21:32:49]

Buna. Masa de dimineata 07.30-10.00, pranz 12.30-14.00, cina 18.30-19.00, intre mese fursecuri de vreo doua feluri am vazut si un fel de chec.

Ce vreau sa zic pentru copii - si mi-a placut foarte mult - exista in sala de mese un loc special pentru masa copiilor, mesele sunt un pic mai joase cat sa fie ok pentru copii, peretii sunt decorati cu desene, foarte frumos. T

ot pentru copii sunt spectacole in fiecare seara, pe plaja este amenajat un fel de anfiteatru, problema este ca este in bulgara.

chichirichi*
[19.07.11 00:10:29]

Buna seara!

Puteti sa-mi spuneti cum sunt camerele Family? ... sau mai multe despre curatenie si mancarea pentru copii? ... si despre all inclusive... inghetata, cafea, prajituri... fructele... sunt ok? ... multumesc!

cryssty
[19.07.11 07:38:25]

Buna... ne-am intors super incantati. Despre cam fam... nu stiu. Am avut camera dubla, dar pt ca am anuntat ca am bb de 2 ani mi s-a dat cam cu 3 paturi +patut mic de bb. Curatenie zilnic. Mancare buna... intre orele 15:30-16.30 se servesc prajiturele si sandw. In rest sunt orele fixe de masa. Are ce papa si un copil mic. N-am avut probl. Am fost super multumita de absolut tot.

chichirichi*, cryssty, florip
Alte impresii din această RUBRICĂParadise Beach Hotel [Robinson]: