ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2011
DIN: BRAGADIRU, ILFOV
ÎNSCRIS: 20.06.11
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Neasteptat de frumos si bine. I'll be back!

La Hotel se ajunge chiar simplu. Mai simplu decat te-ai duce de la Buc. la Bran, de exemplu... Deci iesi din Romania pe la Giurgiu (26 lei taxa pod), printr-un punct de trecere din alta lume, dar clar, nu din asta (poate medievala, in sens rau), ajungi la Ruse la punctul de trecere de acolo si arati actele (ID si pasaport copil in cazul nostru), si incepi sa cauti vigneta... e simplu de gasit, daca ai si leva. Cum noi nu am avut am bananait la vreo 4 benzinarii si un bar ca sa schimba euro in leva. Vigneta e 5 euro adica10 leva. In euro nu se plateste. Avantaj daca aveti card mastercard sau visa. E si mai simplu.

Urmati E70, spre Varna. Sunt indicatoare peste tot. iar drumul te duce singur. Nu trebuie sa faci nici stanga nici dreapta, si treci prin maxim 5 localitati acurte, dar cu viteza mica de deplasare 30-50km/h. Drumul pana la Vrana trece repede ca fiind zona deluroaso-muntoasa, este interesant. politie nu prea e, dar ar putea fi cand te astepti mai putin :) Asa ca mergeti calmi. Noi am dat 20 euro ca aveam parbrizul crapat. Dupa negocieri de la 10 la 20 euro. Au acceptat 20. Altcineva inaintea mea a dat 15 euroi ca nu avea vigneta lipita pe parbriz:(Deci... atentie!

Dupa ce intrati in Varna, se tine drumul drept pana la o intersectie care-ti permite doar dreapta sau stanga. Voi faceti stanga dreapta spre Burgas (e si o biserica mare si frumoasa acolo, ca si punct reper). Si de aici o tineti "langa-danga" spre Burgas. Prima statiune inatlnita va fi Obzor, si dupa aceasta la 30 km e ste Sunny Beach. Coborand dealul, si mergand pe soseaua ce e paralela cu statiunea, ve-ti intra pe o strada de inatintea unui Aqua Park, apoi pe ea pana la intersectia cu semafor, (supermarket Zora) faceti stanga si mai mergeti aprox 300 de metri, pana la o alta mica intersectie, unde veti face tot stanga si veti avea hotelul in fata :)

Noi am platit prin agentie, pana la sfarsitul lui aprilie si am avut 20% reducere si la 6 nopti platite, am avut 7. cost total 650 lei cu mic dejun si cina. Mancarea a fost ok. Destula pentru toti, si variata, desi se cam repeta in fiecare zi dimineata. Dimineata ai apa si suc la dozator. Seara nu este apa, dar noi luam o sticla de Bakia de 1.5 l cu 4 leva, adusa de ospatari. Cam mult, dar daca nu ai voie cu apa din geanta... trebuie sa bei, nu? ;) Berea este intre 3.5 si 4 leva la halba sau sticla 0.5l. Intre mese se poate comanda mancare din meniu. Noi am mai ales KFC aflat la cca. 600m de noi (va urez succes sa-l gasiti :))

Am avut pat in camera pentru fii-mea desi nu era specificat ca vom primi, am fost cazati imediat (ajunsi la 13.30), pat matrimonial imens, aer conditionat, care nu prea facea fata, dar a fost oricum mai racoare, cada, si balcon cu vedere la piscina dintre cele doua hoteluri, la etaj 4. De altfel, ar fi perfect daca ati alege o camera cu vedere la curtea interioara.

Este Wi-fi gratis la receptie. dar doar acolo. semnalul fiind slab mai departe de acolo. Este si schimb valutar tot acolo la hotelul 2 Lion, cu un curs OK, si cu o Valentina si mai OK :)

Personalul vorbeste engleza si chiar si romana (unii), de altfel romana se cam vorbeste peste tot acolo. putin e cuvinte, dar cat sa te intelegi si asa :)

Plaja cu faleza e la 300 de metri. Cam ca la Mamaia la noi este statiunea doar ca mai mare pe latime. De vizitat Nessebar-ul. o insulita cu vestigii ale unor biserici si multe suveniruri si terase foarte frumoase cu vedere la mare! Foarte frumos! merita! noi am fost de 3 ori in sejurul asta. Parcare din stanga aici e 2 leva pe ora, cu bariera si bon automat. Se poate ajunge si cu transportul in comun. 1 lev. (singularul! ;) Suvenirurile aici sunt mai scumpe decat in Sunny.

Sunt trenulete ce se plimba prin statiune. Copil 1 lev si adult 3 leva.

Preturile cam ca la noi, dar cu un plus mai scumpe, din cauza diferentei la schimbul valutar si depinde si de unde cumperi.

Piscina hotelului, la care am fost aproape in fiecare zi e foarte bine ingrijita. Apa curata si calda, in functie de temperatura de afara. Exista si cate un bazin mic pentru copii la fiecare piscina (sunt doua).

A fost atat de okj, incat ne gandim sa ne intoarcem in august acolo. Canda am vazut si ofertele de la noi... Mai mult ca sigur ca ne vom intoarce acolo.

nota 10+ hotelul, si 9 statiunea in general.

Trimis de MANDACHE in 20.06.11 11:47:06
Validat / Publicat: 20.06.11 12:24:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2786 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MANDACHE); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.06.11 12:23:34]

Bun si util review, chiar remarcabil avand in vedere ca este unul de debut.

Bun venit pe site in comunitate, @MANDACHE

banal
    [20.06.11 16:16:56]

Buna: faceti DREAPTA spre Bourgas, stanga spre Nisipuri.

igi
    [20.06.11 19:35:51]

am si eu parbrizul fisurat te-a oprit ca la vazut sau un control de rutina.

raluca.m
    [20.06.11 23:05:21]

... de regula review-urile din vacantele noastre le scriu eu... dar de data asta i-am cedat "microfonul"...

on-topic: politia ne-a oprit intr-o zona in care se circula f incet... cred ca si o musca daca o aveai pe parbriz o gineau... erau asezati strategic... unul din politisti vorbea romaneste f bine exprimandu-se cat se poate de clar: "gandeste-te marius, ca ai dat de dracu' " )), dar f calm, bun negociator...

[22.06.11 17:07:26]

da, @banal, si ceilalti... se face drepta spre Burgas. nu stiu ce m-a apucat de am scris asa... de obicei sotia incurca directiile ca si copilot! Deci dreapta la intersectia aia!

Delphinash
    [27.06.11 11:39:21]

cum ai rezervat la hotel?

btw: cum e cu parbrizul? ca si eu il am fisurat f putin.

[27.06.11 12:01:17]

noi am fost prin agentie. si am rezervat din aprilie, cu reducere de 20% plus "platesti 6 si stai 7 nopti", deci...

Cat despre parbriz... important e sa nu te opreasca, ca de gasit pot ei sa-ti gaseasca ceva lejer daca vor sa scoata un ban de la tine

[27.06.11 13:00:17]

corectat indicatiile gresite din text -- modificat din "faceti stanga spre Burgas" in "faceti dreapta spre Burgas"

[27.06.11 13:11:10]

mersi mult webmasta'!

zumzi*
    [17.07.11 10:37:52]

Ma bucur sa citesc ca nu s-a schimbat nimic la acest hotel de anul trecut! Am fost si noi (oferta gasite in ultimul moment, cu vreo 2 sapt inainte de plecare, la o agentie din Buc, on-line, sambata, cand nu-mi imaginam ca raspunde cineva la solicitari!!!) si am fost foarte multumiti de hotel (am scris si un review pentru cei interesati). Noi am avut camera la et 1 spre curtea interioara din spate, exact deasupra locului unde se facea aprovizionarea la bucatarie, si cu toate astea nu ne-a trezit absolut niciodata masina de aprovizionare care venea dis de dimineata! (am prins-o o data si m-am amuzat teribil cum venea incetisor si fara sa se auda motorul si angajatii vorbeau in soapta toti, teribil semn de respect pentru clienti!) Mi-am dorit mult sa prindem camera spre fata hotelului sau spre piscina dintre cele 2 corpuri, de ce zici ca e mai bine spre curtea interioara?

banal, Delphinash, igi, MANDACHE, raluca.m, zumzi*
    Alte impresii din această RUBRICĂLion Hotel: