ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2013
DE ANic
ÎNSCRIS: 23.07.13
JUL-2013

O saptamana de vis la Hotel Lion

Eu si sora mea am ales sa ne petrecem concediul in Sunny Beach. Dupa indelungi cautari, am hotarat sa contactam o agentie de turism pentru a ne ajuta cu rezervarea unei camere si transportul. Am cautat pe site-ul acestei agentii, intr-o multitudine de hoteluri si am optat pentru hotelul Lion - 4*, demipensiune.

Dupa ce am achitat costul calatoriei, am asteptat nerabdatoare luna iulie pentru a pleca. Si a venit si vremea plecarii.

Am ajuns la hotel in jurul orei 12:30, insa receptionera ne-a facut check-in-ul, chiar daca pe site-ul hotelului era specificata ora 14:00. Baiatul care se ocupa de transportul bagajelor pana/din camera s-a miscat foarte repede si in 5 minute eram in camera.

Vreau sa va asigur ca, intr-adevar, camerele sunt exact ca in pozele pe care hotelul le are postate pe site: spatioase, cu un pat enorm, foarte comod, birou, oglinzi, sifonier, aer conditionat, minifrigider umplut cu cateva produse de la barul hotelului si un balcon din care seara, poti privi piscina superba (noi am avut camera cu vedere la una dintre cele 2 piscine ale hotelului).

Baia este spatioasa, dotata cu cada si dus, chiuveta mare, uscator de par, produse necesare igienei, prosoape imense, etc. Ingrijitoarele ne-au schimbat prosoapele si ne-au curatat camera, zilnic.

Personalul hotelului este foarte serviabil, amabil si daca ai vreo nelamurire, poti apela cu incredere la ajutorul acestora.

Piscinele hotelului sunt foarte curate. Baiatul care se ocupa de siguranta turistilor la piscine, le curata in fiecare dimineata si seara. Daca nu ai dispozitia necesara pentru a merge la plaja, poti ramane la piscina, unde gasesti sezlonguri oferite gratuit clientilor si de unde poti savura, de la poolbar, un suc, o bere rece sau un cocktail.

Noi, asa cum am mai spus, am optat pentru demipensiune, dar daca doriti, restaurantul hotelului va ofera o gama larga de mancaruri. Mancarea a fost diversificata: la micul dejun aveam omleta, crenwusti, mezeluri, branza, cascaval, carnaciori, gogosi, rosii, castraveti, spaghete, paine prajita data prin ou, paine neagra, paine alba, cornuri umplute, cornuri simple, iaurt simplu, iaurt cu fructe, miere, gem de caise, gem de visine, lapte, cafea, suc de fructe, pepene galben, ceai de plante, ceai de fructe; la cina: salata mixta din castraveti, rosii, ardei gras, salata bulgareasca, salata verde, paste cu fructe de mare, paste cu ciuperci, cabanos, salata de sfecla rosie, cartofi la cuptor, cartofi prajiti, friptura de pui, friptura de porc, snitel de pui, pepene rosu, tarte cu fructe, miniprajiturele, serbet, inghetata asortata (ai la dispozitie lada frigorifica, in care gasesti 8 cutii cu diferite tipuri de inghetata, din care iti poti umple vafa).

Te saturai numai privind, era imposibil sa mananci din toate. Preturile de la hotel sunt acceptabile pentru noi, romanii. Pe plaja, preturile sunt putin piperate. Hotelul este foarte aproape de plaja. Langa hotel gasesti un supermarket si un magazin cu imbracaminte, un vanzator de porumb (unde se inghesuie lumea), taxiuri (care iau pret fix: 20 Leva) oriunde te-ai duce, in statiune.

Tot langa hotel, este statia de autobuz, de unde poti lua masina catre Nessebar, sau catre celelalte puncte de interes din Sunny Beach. Exista si un trenulet care, contra cost, te plimba prin statiune. In concluzie, totul a fost foarte frumos.

Ne-am simtit foarte bine si vara viitoare vom reveni la acelasi hotel, care, din punctul nostru de vedere, ar trebui catalogat cu 5* si nu 4*.

Trimis de ANic in 23.07.13 20:32:20
Validat / Publicat: 23.07.13 21:49:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.07.13 21:49:16]

@ANic: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

gascone05spr
    [12.08.13 08:22:05]

Scuze, cred ca nu stii cum arata un hotel de 5 stele.

ANicAUTOR REVIEW
    [12.08.13 09:03:20]

@gascone05spr: Site-ul acesta a fost realizat pentru a ne expune strict parerea personala. Nu trebuie sa fiti de acord cu mine. Daca ati fost la acest hotel si ati tras cu totul alte concluzii, sunteti liber sa le prezentati, insa nu faceti afirmatii, doar de dragul de a le vedea pe site. O zi frumoasa!

ANic, gascone05spr
    Alte impresii din această RUBRICĂLion Hotel: