ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2011
MAY-2011

Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Contrar peisajului, conditiile de cazare lasa mult de dorit...

Pe scurt: dupa ce anul trecut am plecat cu agentia Europatravel in concediu cu prietenul meu in Turcia, Kusadasi, am decis sa mergem si anul acesta tot cu ei, dar in Corfu, mai exact in Paleokastritsa. Am achitat in ianuarie pentru 2 locuri la vila Arriana cu plecare pe 12 mai. Toate bune si frumoase.

La sfarsitul lunii aprilie am primit telefon de la reprezentantul agentiei care ma anunta ca nu s-a mai strans inca un autocar si ca ne muta pentru data de 25 mai la vila Athena. Am intrebat de conditiile de cazare deoarece nu gasisem pe nicaieri nici o parere despre aceasta vila. Au sustinut ca avem tot ce scrie in contract asa ca am acceptat aceasta gazda. Inca de pe drum au aparut probleme. Insotitorul ne-a cerut 10 euro de persoana pentru ferry-boat, desi in contract era trecut 8,5E. ne-a explicat ca s-a scumpit. Era greu sa dea cate un mail fiecaruia sa ne anunte de schimbare. Pe ferry-boat am aflat ca studentii ar trebui sa plateasca la jumatate, dar de ce sa nu ia cativa euro in plus?!

Ajunsi acolo am constatat ca decat pe 6 ne-au cazat la Athena, desi reprezentantul Europatravel ne-a asigurat ca suntem multi...

Camerele nici macar nu erau curatate. A trebuit sa ne ameteasca ghida pe acolo pana ne-a gasit 3 camere mai ok. In primul rand, nu exista televizoare asa cum scriu ei si pe site si in contract... Nu am avut prosoape decat unul la bucatarie si unul de picioare la baie. (Insa la plecare grecoaica ne cerea prosoapele din camera... alea pe care nu ni le daduse!!!) Am luat legatura cu directorul agentiei deoarece nu am fost deloc multumiti de conditii, iar dumnealui foarte * * * ne-a zis ca nu are cu ce sa ne ajute, ca daca e curat in camera, el nu are probleme cu restul. Baia este incredibil de mica. Usa de la baie sta deschisa sprijinita cu un ditamai pietroiul. Cand faci dus, toata spuma si apa ies in baie prin canalizarea aflata in centru.

Curatenie nu ni s-a facut deloc in camere. La 3 zile ne-au schimbat hartia la baie si cele 2 prosoape. Atat!!! Ca sa arunci gunoiul trebuie sa urci treptele pana in strada si sa cauti o pubela.

Plaja, intradevar este la cateva trepte de vila, dar sunt numai pietre destul de incomode. Atentie cu optionalele luate de la ghida Ioana!!! sunt cu cel putin 10 euro mai mult decat le gasiti in statiune.

Cu toate neplacerile, trebuie sa recunosc ca vederea din camera face toti banii. Ai o priveliste minunata!

Trimis de sweetdana89 in 07.06.11 18:36:01
Validat / Publicat: 07.06.11 19:58:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3838 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sweetdana89); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.06.11 20:01:09]

rog decenta in exprimare, termeni jignitoari/ofensatoari la adresa persoanei (oricarei!) precum cel editat mai sus nu sunt bineveniti pe acest site.

roxxie
[07.06.11 20:27:53]

Buna si multumim pt review. As vrea sa-mi spui, te rog, este una din acele vile unde turistii merg in sistem self-catering? Adica foecare isi face curat in camera, isi duce gunoiul, isi gateste, nu are prosoape si nici hartie igienica la baie? Sau era hotel cu serviciile aferente acestuia?

sweetdana89AUTOR REVIEW
[07.06.11 20:31:55]

Hartie igienica au, prosoape am inteles ca restul ar fi avut... Nu stiu ce sa zic. Nu am fost anuntati ca nu avem niciun fel de servicii din partea lor. Macar mergeam pregatita cu tot ce aveam nevoie de acasa. Si curat cu ce sa faci? poate sa iau de acasa matura si altele. Ca acolo nu vezi toata ziua pe nimeni din partea gazdei...

dianabzs
[07.06.11 22:09:45]

daca nu ai avut tot ce scria in contract, le poti pretinde sa-ti returneze diferenta de bani, din moment ce ai platit; daca este o agentie care se respecta, ar trebui sa-ti dea banii inapoi din proprie initiativa. ii poti da chiar in judecata daca ai fotografii relevante cu aspectele de care nu ai fost multumita.

anul trecut am fost foarte nemultumita de hotelul golden nest din agios gordis (o spun de cate ori am ocazia) si, fiind patita, aleg un hotel despre care exista numai impresii favorabile pe tripadvisor si pe acest site.

anul acesta voi merge in concediu cu neckerman, dar, si asa, tot am verificat hotelul pe mai multe site-uri. nu mai lua de buna tot ce iti vind agentiile. verifica inainte si alege in cunostinta de cauza!

sunt sigura ca data viitoare vei fi mai atenta, bine ca macar te-ai bucurat de peisajele din paleokastritsa.

la cat mai multe vacante reusite!

FloreS
[16.06.11 19:43:10]

Stii cumva daca celelalte camere aveau televizor? Dar frigider si ac aveai in camera? Chicineta avea tot ce ii trebuie (tacamuri, vase) ?

Despre tavernele din zona poti sa imi spui cate ceva (pret, cam cate erau, cum era mancarea) ?

Multumesc anticipat.

george2000
[04.11.11 12:52:58]

Buna Dana!

la anul vreau si eu sa merg in Paleokastritsa si chiar voiam sa merg la aceasta vila. Acum sunt putin sceptic. Spune-mi te rog cum este plaja?

i-ai dat o nota mica...

FloreS
[04.11.11 14:50:45]

@george2000: Plaja din punctul meu de vedere este deosebita. Statiunea dispune de 6 plaje. Toate ofera un peisaj superb, singurul inconvenient fiind pietrele ce inlocuiesc nisipul. Este doar o singura plaja cu nisip, cea care se vede din strada principala, Agios Spyridon. Depinde ce urmaresti: daca iti doresti peisaje si natura vei iubi aceasta statiune, in schimb, daca pui mare pret pe confort, nu vei fi asa incantat.

dianabzs, FloreS, george2000, roxxie, sweetdana89
Alte impresii din această RUBRICĂVila Dini (ex Athena):