ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2018
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 19.09.15
JUL-2018

Sejur la vila Dini, Paleokastritsa

Am achizitionat o vacanta de 6 zile la vila Dini din statiunea Paleokastritsa, Corfu la pretul de 599 ron de persoana in luna iulie 2018 pret care include si transportul cu autocarul. Avand in vedere costul excursiei nu am avut asteptari prea mari vis-à-vis de conditiile de cazare, dar acestea mi-au intrecut asteptarile.

De curand am citit un articol al unei persoane nemultumite de conditiile oferite si deoarece noi am avut o parere diferita doresc sa impartasesc si opinia noastra celor care vor opta pentru acest tip de vacanta low-cost.

Tin sa mentionez ca aceeasi suma am platit-o dupa cateva zile doar pentru o cazare de 5 nopti la o vila din Costinesti (Casa Dora), care era incomparabil mai proasta nemaipunand la socoteala diferenta de locatie si faptul ca transportul l-am platit separat.

Revin la vacanta din Corfu; aceasta a debutat cu un drum de aprox. 16 ore cu autocarul (cu pauze la 2-3 ore), drum de noapte care a inceput la orele 18.00 din Bucuresti, apoi am traversat Bulgaria si am ajuns in Grecia in zori, iar in portul Igoumenitsa pe la orele 10.00. De aici ne mai astepta o traversare cu feribotul de aprox 1ora si 45 minute (taxa 20 euro dus-intors) drum care pentru noi a reprezentat o relaxare binevenita dupa oboseala drumului cu autocarul.

In Corfu acesta ne-a preluat din nou si pe la orele 12.45 am ajuns la destinatia noastra Paleokastitsa.

Este o statiune de o frumusete tulburatoare cu peisaje minunate care imbina semetia si verdele muntilor cu livezi de maslini, portocali si lamai cu minunatele golfuri albastre ale marii; cred ca este cea mai frumoasa statiune din Corfu. Muntele este inconjurat de sosea ca o centura, sosea de la care pornesc scari ce duc catre locatiile de cazare raspandite pe munte si care in majoritatea lor ofera turistilor privelisti de vis.

Pe noi autocarul ne-a lasat in dreptul penultimei statii de autobuz din statiune de unde a trebuit sa coboram catre vila destul de multe scari (echivalentul a 3-4 etaje de bloc) cu bagajele. Acelasi drum trebuia sa-l parcurgem de cate ori voiam sa mergem la plaja, la autobuz sau in alte locatii, drum care la inceput mi s-a parut foarte obositor dar dupa 2 zile m-am obisnuit (oricum este nerecomandat persoanelor varstnice sau cu probleme locomotorii).

Vila este modesta, este situata pe coasta muntelui si are 4 camere la parter si alte 4 la etaj (mai trebuie urcate iar niste trepte abrupte). Toate camerele ofera vedere la unul din cele 3 golfuri din Paleokastitsa, mai vizibil cele de la etaj.

Curatenia nu era gata; am mai asteptat aprox. 45 min., lucru suparator dupa un drum lung si obositor dar citisem ca si altii au patit la fel asa ca ma asteptam la aceasta si nu m-am suparat. Am asteptat tot acest timp pe o terasa unde ghidul ne-a prezentat ofertele de excursii optionale: croaziera pe mare insulele Paxos-Antipaxos, seara la o taverna greceasca, turul insulei si croaziera de o zi in Albania, fiecare dintre excursii la pretul de 40 euro sau 35 euro daca achizitionam minim 3 excursii. Desi stiam din experienta unor excursii anterioare similare ca preturile sunt mai mari decat la agentiile locale am decis sa achizitionam turul insulei prin agentia romanesca mai ales ca aceasta statiune este destul de izolata (exista doar o linie de autobuz catre capitala iar de acolo trebuie luat un altul catre diverse locatii de pe insula). Cand sa platim excursia, ghidul ne-a mai solicitat inca 5 euro/pers., chipurile pentru ghidul grec asa ca am refuzat sa mai cumparam si aceasta excursie.

Ghidul nostru a fost complet inutil ca sa nu spun chiar rau-intentionat; nu ne-a oferit nici o informatie despre locul unde ne aflam, unde putem manca, ce puteam vizita, nici macar de unde puteam lua mijloacele de transport in comun sau inchiria o masina; absolut nimic; ne-a lasat un nr de telefon pe care ni l-a dictat in graba si apoi a plecat catre ceilalti din grup care erau cazati in Gouvia (recomand sa va printati de acasa un minim de informatii despre locul de cazare, ce doriti sa vizitati, modalitati de acces la acestea, etc.). De aceea consider util sa impartasesc experienta noastra celor care intentioneaza sa faca o excursie similara.

Am platit o taxa de statiune de 3 euro/camera apoi am primit cheia de la camera 17 situata la etaj, ultima camera. Consider ca am fost norocosi; am avut un peisaj de vis chiar din balconul camerei unde aveam si o masuta cu doua scaune unde ne relaxam sau serveam micul dejun dimineata admirand peisajul superb al gofului iar noaptea adormind leganati de zgomotul linistit sau tulburator al marii.

Locuinta noastra pentru urmatoarele 6 nopti era de fapt un apartament format dintr-un dormitor spatios cu doua paturi comode, noptiere, sifonier spatios si o sufragerie in care era inca un pat si o canapea pe care noi nu le-am folosit dar si o minibucatarie cu cele necesare gatitului in camera, plita electrica, chiuveta, frigider (noi nu am gatit dar cred ca erau conditii minime la nevoie). Baia mica cu dus, sapun lichid si hartie igienica, prosoape albe, toate erau curate, fara mirosuri neplacute si cu aerisire afara. Pot spune ca am fost multumiti de curatenie si dotarile vilei, tinand cont si de pretul de 100 ron/noapte pentru 2 persoane.

Celelalte camere de la etaj erau ceva mai mici dar aveau aceeasi vedere minunata, vederea celor de la parter fiind partial obstruata de acoperisul tavernei Dolphin de mai jos, locatie unde am servit masa de cele mai multe ori, si nu aveau balcon individual ci o terasa comuna iar in lateral un umbrar cu mese si scaune. Curatenie s-a facut doar in a 4-a zi si nu tocmai cu simt de raspundere dar ne-am autogospodarit singuri si nu am considerat aceasta o problema. Recomand sa aveti la dv. aparat contra tantarilor, sunt multi si suparatori noaptea in camera.

Dupa acea ne-am odihnit 2 ore am coborat catre plaja pe scari pe la terasa Dolphin si am avut o dezamagire. Plaja era practic inexistenta; doar ½ metri latime de pietris taios, pietre care se continuau cu unele si mai mari in apa limpede ca cristalul dar foarte rece. Nu am putut intra in apa desi erau unele persoane care faceau snorkeling iar altii in golf fiind cu ambarcatiuni inotau in mare dar eu am perceput-o ca fiind foarte rece; cred ca avea max 20 grade.

Nici plaja nu aveai unde face apa venea aproape de malul pietros si abrupt si pietrele erau neplacute si taioase. Am stat aprox 1,5 ore pe bordura apoi ne-am inors dezamagiti in camera.

Cina la tersasa Dolphin (o mousaka foarte gustoasa si o bere Mythos ne-a mai ridicat moralul apoi am urcat scarile la strada principala, ocazie cu care am constatat ca statia de autobuz era chiar in dreptul vilei noastre si erau curse catre Corfu town la 1,5-2 ore (am decis ca a doua zi sa mergem acolo pentru a cumpara o excursie si ceva suveniruri pentru ca aici nu erau magazine).

Am facut apoi o scurta plimbare catre ultima statie unde erau cateva tarabe si am descoperit tot acolo o plaja (plaja si portul Alypa) unde aveam sa mergem urmatoarele zile. Cu inima mai linistita ne-am intors la cazare pentru a ne odihni. Ne asteptau 5 zile de vacanta care s-au dovedit in final deosebit de frumoase.

Trimis de MoniQ69 in 26.08.18 14:45:27
Validat / Publicat: 26.08.18 15:46:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos, Skiathos, Lefkada

VIZUALIZĂRI: 1154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MoniQ69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Loc de relaxare langa terasa

[26.08.18 15:46:40]

@MoniQ69:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂVila Dini (ex Athena):

• pagină generată în 0.0451819896698 sec