ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2011
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3.....18

50 - 100 - 50 = ... 200%, satisfactie!

faramita lambru- capitane de judet

RECUNOSC!!!

Mi-a fost greu sa gasesc un titlu adecvat care ilustreaza zona, statiunea, confortul si locurile absolut superbe pe care le ai de vizitat!

DAR: -50 de vieti as sta aici;

-100 de intamplari, s-au perindat;

-50 de magi, mi-au aparut in vise.

-50 de izvoare limpezi,

-100 de plecaciuni (la Manastirele Gorjene...),

-50 de zane populare (am ,,prins'' inaltarea, ziua eroilor nationali)

- 50 de lumanari binecuvantate;

- 100 de stele pe bolta cereasca (daca nu ma crede-ti, numaratile...);

-50 de sperante in noapte.

Iar in concediu imi plac ,,formele''... : -dimineata 50 gr. / la cafea

-la pranz: 100 gr. /la masa

-la cina 50 gr. /... pentru digestie,

Dupa un calcul simplu aritmetic... = tot la 200% ajungi, evident SATISFACTIE!

Prin acest minunat site, am castigat prieteni! Prieteni, carora le multumesc pe aceasta cale pentru PMA primite!

Habar nu aveam de vreun premiu, eram user relativ nou! La inceput, sportiv - am renuntat la aceste beneficii, deoarece ca orice balcanic, sunt sceptic! , DAR cand am auzit de RANCA...

Ma ,,chinui'' de 2 ani sa ajung in aceasta statiune montana binecuvantata, care intre drumuri serpuite, pe varfuri de munte de curand amenajate si asfaltate, intr-o depresiune neatinsa candva... de mana civilizatiei, CRESTE intr-un ritm rapid ca ,,un copil care nu stie ce-l asteapta''... o ,,perla'' montana!

Sa observi norii de ceata ce plutesc maiestuosi peste munti si dealuri, alaturi de o padure de brad si molid, amestecindu-se in acest peisaj feeric, dealurile ,,valurindu-se'' la poalelor muntilor ce se unificau dispersabili de rafalele soarelui ozonate ambietal; ... mi-am spus: ,,un colt de (din) PARADIS''!

Pe drumul serpuind, dinspre Novaci, de departe (aprox. 3 Km) se observa o pensiune, se numeste... nu mai stiu, (dar ai 200% satisfactie!), in dreapta se lasa partia M3 iar in stanga... un bucatar care te indeamna spre o anumita ,,locatie '' care iti ofera o cazare si o bucatarie traditionala de mare exceptie!

Mda, spune negativistul din mine!

Ma intampina cu o usoara afectiune - Rodica Maria, managerul pensiunii, care imi expune 3 camere! , doua de la etaj, cu acea minunata terasa cu hamac si una... , mult mai interesanta, la demisol - camera generoasa, evident prin spatiu, dupa experienta mea, cca. 30 metri patrati!

OK, am optat pentru aceasta camera la demisol, deoarece suntem o familie activa, cu doi nazdravani care au nevoie de ,,lungime'' si ,,latime''... DAR, ma simt obligat sa va informez ca aceasta maiestuoasa camera, se afla sub restaurantul pentru fumatori (Rodica m-a informat de acest disconfort!), iar daca aveti nesansa sa nimeriti intr-o anumita perioada... ghinion de... nesansa!

Camerele (pentru ca sunt, doua), sunt mai mari - datorita ca, pentru familisti (asa s-a gandit, logic!) s-a luat din suprafata logiei (aprox. 8 metrii patrati), obtinandu-se astfel mai multa arie a camerei.

Mai colegi din comunitatea AFA, si nu numai: CE ne facem cu acesti oameni care nu se mai opresc! ? Adelin si Rodica vor sa ne faca patinoar (in locul terenului de mini-fotbal, care in sezonul de vara, v-a functiona ca atare, pe un covor sintetic, iar iarna ne v-a destinde cu, cred eu, calitatea ghetii). La ce ambitii au prietenii nostri, nu m-ar mira si un teren de golf, sau un DYSNEY LAND, sau, ... DRACULA PARK!!!

,,Vorbesc'' serios! ADELIN are un fler in afaceri extraordinar si ce este cel mai important stie sa-si promoveze MUNCA si implicit INVESTITIA! (exemplu: am vrut ,,sa ma dau cu ATV-ul''... NU m-au lasat! DE CE? Nu erau duse la revizie!... - ,,ne intereseaza siguranta turistului'')

Tiroliana, aducatoare de senzatii tari si andrenalina, se v-a extinde de la 50 m, la 200m; ,

Am ,,parcat'' prin multe ,,margarete'' autohtone, catalogate de 3*-dar ,,frunzele'' turismului, mi-au lasat un anumit gust...

PENSIUNEA VALEA MARIEI, are spatiu... , in toata statiunea Ranca se construieste, se contruieste mai mult sau mai putin haotic, urbanismul lasa... ca de obicei de dorit (edilii, de la Novaci sau cei de la Baia de Fier, nu stiu cum sa-si aloce probabil anumite impozite...). Pensiune langa pensiune, hotel langa hotel, un cartier aproape rezidential, de care NOI nu avem nevoie!

PENSIUNEA VALEA MARIEI are intimitate si foarte mult teren sa satisfaca toate gusturile... pentru adulti si mai ales pentru copii!

In fata pensiunii, in stanga se afla doua tobogane (unul rosu, iar altul albastru) in care copii isi incearca curajul, asistati de Nicu, un angajat numai zambet si ,,baiat bun la toate''si tiroliana.

In dreapta se afla alte 3 terenuri in ,,trepte'': un nivel ce satisface cunostiinte de tenis de masa si la alegere un telescop care iti dezvaluie aumite intimitati (ma refeream la habitatul animalelor, nu. ? ... ma rog, daca nu ma crede-ti este pacatul vostru!)

Mai jos se afla alte 3 tobogane cu protectie pentru copii, trambulina ,,pe loc'', leagane... un adevarat mini-parc pentru cei care ne mostenesc si care intr-o buna zi vor ajunge si ei acolo cu familia lor...

Hai sa intram in ,,amanunte'' importante:

In cazul meu: costul unei camere de 85 ron/noapte+20 ron supliment de copii=105ron - reducerea de 50%=52,5/noapte

Micul dejun - 16 ron

Pranz -26 ron

Cina - 24 ron

La pachetul acesta se ofera 10% reducere pentru toate masele, iar daca mai negociezi cu Rodica, obtii la trei meniuri integrale, unul BONUS!

La pima vedere pare costisitor, DAR:

La micul dejun ai un bufet ,,suedez'' ce se apropie de acel ,,all inclusive'' turcesc: - 3-4 genuri de cafele, 6-8 miresme de ceai si lapte, mai, laptele este neaos, veritabil cu acea crusta galbena, ca la bunica...

6-7 feluri de mezeluri, legume proaspete, icre, salata de boef, oua in orice forma (fiert, omleta, ochi in apa) si gogosele.

La pranz: tot timpul ai la alegere 3 feluri de ciorba (de pui, de perisoare, de burta - la alegere, in cazul meu, de fasole cu afumatura traditionala); felul doi, o tochitura, o friptura la alegere (pui, vita, porc) si desert (tort de mere, inghetata de artar cu nuci, placinta de mere sau de branza dulce);

Cina cuprindea doua feluri la alegere (te intreba la pranz ce dorinte au papilele gustative, nu asa?), ori crochete de pui, fripturi sau ceva usor... prajitura casei este nelipsita.

Nu inteleg ingratitudinea altora sau poate prin criticele acestora, la o anumita vreme, acesti oameni si le-au asumat, sau ingrijorat de soarta noastra si cu anumite eforturi au dat ,,roade margaretei''.

PERSONALUL este foarte responsabil, se ajuta unul pe celalalt, asa cum trebuie intr-o societate de acest gen:

Adina, a fost o profesoara de istorie ce a predat in clasele 5-8, cu experienta nativa asupra copiilor, acum... ne serveste la masa ,,enervant'' de amabila;

D-na Ani, o bucatareasa de mare exceptie in gastronomia traditional romaneasca si din cand in cand... camerista.

De vizitat din aceasta locatie:

Pestera Polovragi, Cheile Oltetului si Manastirea Polovragi;

Pestera Muierilor care se afla in comuna Baia de Fier;

Traseul spre Obarsia Lotrului (TransAlpina -drum facut de romani intr-o anumita perioada, acum amenajat de autoritati cu anumite fonduri europene, drum serpuit care iti ofera andrenalina (deoarece, nu are parapeti de protectie) si Muzeele din Gorj, Casa Memoriala Ecaterina Teodoroiu si Casa memoriala Constantin Brancusi.

REGRET! Da, regret anumite fotografii ce nu mi-au iesit clare:

-Rodica, tanti Ana, Adina-... Iertati-ma, dar cred ca acel ,,guru'', sau acel ,,peste, al muierilor'' asa cum s-a catalogat ghidul din Pestera Muierilor, are dreptate! Nici o ,,muiere'' geto-dacica binecuvantata nu poate apare nici macar in ,,negativul'' filmului!

Ma face sa-l cred, dar pentru linistea mea oculta... ASTEPTATI-MA!

Pe curand dragi prieteni si... VACANTE FRUMOASE!

Trimis de Marian Preda in 05.06.11 22:27:06
Validat / Publicat: 05.06.11 23:39:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Maramures, Moldova Delta Dunarii, Bucovina, Banat

VIZUALIZĂRI: 2450 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Of,imagine in apus deasupra pensiunii Valea Mariei
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 22 voturi)

[06.06.11 09:45:17]

Un cadru natural de deosebit, o pensiune primitoare, lipseste un pahar din vinul parfumat al domnului Adelin si muzica pentru ca satisfactia sa fie garantata

Sper sa placa melodia atasata, dar se poate schimba!

[06.06.11 17:54:25]

Mulumesc tare mult pentru melodie D-LE WEB 13!

Melodia este OK, de fapt cu ea m-am ,,consacrat''!

As fi vrut sa pot scrie mult mai mult - deoarece pentru aceasta locatie, cu usurinta iti iese o lucrare de sinteza - dar rvw-ul l-am scris duminica, la o ora inaintata, pentru ca eram prea entuziasmat de acest mini-concediu (inca o data, va multumesc!) iar amintirile staruiau calde.

As fi vrut sa mai adaug ca lenjeria ti-o schimba din doua in doua zile si are un anumit parfum... afrodisiac, asa ca ATENTIE MARE! (secretul consta doar ca folosesc produse de calitate, balsamul este ,,Lenor '' amestecat cu... ,,floarea pasiunii'').

In fiecare zi se face curatenie si-ti schimba prosoapele.

Vesela este personalizata, ceea ce numai in marile societati, mai vezi asa ceva.

Adelin si Rodica stiu sa-si promoveze ,,marfa'', iti devin prieteni, si acesta este unul dintre cele mai bune lucruri din lumea asta de care te poti tine strans.

Ce sa mai spun: 50-100-50 = 200 % SATISFACTIE!!!

nikoll
    [08.06.11 11:01:31]

ati fost la pestera muierilor? este departe de pensiune?

[08.06.11 18:44:18]

Buna nikoll!

AR FI UN SACRILEGIU! Nu numai sa ratezi aceasta pestera mezozoica cu o foarte mare istorie bogata de evenimente din vremuri stravechi ce a adapostit pe timpul razboaielor copii si ,,muieri''! Dar si pestera Polovragi este ,,o legenda'' acestui spectacol ce impleteste ,,scena'' Pesterilor Gorjene!

Am un rvw favorit pe aceasta tema, care cu mandrie ,,de interes familial AFA'', a fost catalogat ca ,,Mini -ghid turistic''.

Cauta in ,,Descopera pesterile gorjene'', iar pentru alte amanunte, cu drag iti voi sta la dispozitie!

Iti urez sincer, Vacanta Frumoasa!

dpavel
    [14.06.11 11:30:04]

Este parcare amenajata la "Valea Mariei" sau se parcheaza pe marginea drumului in apropiere?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.06.11 11:43:08]

Cu putina rabdare sa citesti alte cateva impresii si sa te uiti prin pozele publicate, atat aici, cat si pe saitul oficial ori pe albumul picassa, ai avea bucuria sa constati ca este una dintre putinele pensiuni de acolo care are parcare proprie, destul de generoasa pt. capacitatea de cazare existenta.

Si nici nu e pe marginea drumului, ci la vreo 50m de acesta (in linie dreapta), pe un drum propriu.

[14.06.11 19:02:49]

Salut Pavel!

Dragos are dreptate! Exista o parcare destul de generoasa, pe un drum relativ propriu, deoarece in viitorul apropiat, se vor ,,naste'' alte pensiuni in aceast cadru natural.

Parcarea se afla in fata pensiunii, si intra lejer 10-15 masini! Totul este in fomare in aceasta statiune! Acest drum la care face referire Dragos -dupa spusele localnicilor - v-a duce spre o partie de schi, pentru incepatori; probabil monitorizata ca fiind M 4. Dar cred ca nu prea curand, deoarece necesita defrisari si infrastructura aferenta.

Vacante frumoase, PRIETENI!!!

dpavel
    [15.06.11 12:32:15]

Va multumesc pentru raspunsuri si eu va urez:

- Vacante frumoase, PRIETENI!!!

nikoll
    [29.06.11 13:55:13]

AU PASTRAVARIE? POTI SA-TI PESCUIESTEI SINGUR PESTELE SI APOI SA -L FACI PE GRATAR? ASA AM CITIT LA ALTCINEVA. SAPTAMANA VIITOAE MERG ACOLO.

POTI SA COMANZI CE VREI LA MASA? SAU AU MENIU PRESTABILIT?

[29.06.11 17:53:23]

Nikoll, NU au pastravarie! Au un acvariu, in dreapta intrarii principale in restaurant, dar... gol.

Chiar am vrut sa-i propun lui Adelin sa scoata ,,decorul" de acolo, deoarece nu are nimic de-a face cu restul peisajului...

Intr-adevar pe site-ul pensiunii, da bine ca reclama, sau poate intr-o anumita perioada cu mai multa abundenta turistica, se umple si ofera spatiului mai multa miscare, iar bucatariei inca o... specialitate.

Pe mine nu m-a descurajat acesta insatisfactie, pentru ca compenseaza cu multe altele.

Pe langa meniu, te intreaba Adina cam ce-ti mai doresti!

Am inteles ca ti-ai dori si vizitarea Pesterilor Gorjene (pe care o poti face int-o dimineata - dureaza cam 5 ore), dar atentie la ore si la zile (citeste-mi rw-ul Pestera Muierii si Polovragi-doua pesteri gorjene... ,,plangacioase''!)

DRUM BUN!

VREME FRUMOASA!

VACANTA FRUMOASA!

P. S. Astept cu nerabdare rw-ul si fotografiile tale!

dpavel, Marian Preda, nikoll
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: