ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2011
SEP-2010

ARTICOL ARHIVAT

Studio Sofia - Ponti

Haris Alexiou - Ti Glyko Na S'Agapoun

Am fost in Lefkada in perioada 16-23 septembrie, cu masina proprie si am stat la Studio Sofia, in Ponti - Vasiliki.

Desi ma temeam ca perioada nu o sa fie tocmai propice, a fost destul de cald.

In privinta cazarii, locul in sine a fost destul de ok. Camera (cel putin a noastra) corespunde pe deplin cu prezentarea de pe site. Noi am cautat un loc curat in care sa ne putem odihni in liniste, fara alte pretentii. Doamna Sofia a fost insa foarte amabila, iar pe durata sejurului nu am avut niciun fel de problema in privinta cazarii.

In plus, vila se afla destul de aproape de plaja (doar ca sunt multe trepte de urcat/coborat).

Plaja din Ponti, care este practic in continuarea plajei din Vasiliki nu este extraordinara (noi am stat doar cateva ore acolo). Singurul avantaj este ca in apa sunt putine pietre. In plus, in perioada in care am fost noi se putea face plaja pana pe la ora 16 (soarele ajungea destul de repede in spatele muntilor). In schimb, in partea de vest ne-am putut bucura de plaja pana la apus.

Un alt dezavantaj in Ponti (nu stiu daca este valabil si pentru alte perioade) a fost lipsa tavernelor (deschise). Seara, mergeam sa mancam in Vasiliki, ceea ce inseamna aproximativ 1-1,5 kilometri distanta.

In afara de problema cu tavernele, pentru noi a fost un loc destul de bun de plecare pentru a colinda insula.

In plus, din Vassiliki se poate ajunge usor (cu masina sau cu barcile din port) pe plaja Aghiofili, care mie mi-a placut foarte mult. Daca mergeti cu masina, nu veti gasi niciun indicator decat dupa iesirea din Vasiliki (pentru exemplificare, am pus o fotografie cu golful Vasiliki si drumul spre Aghiofili - mai exact, treceti de port si de zona de imbarcare pe feribot si urcati spre ultimele vile din Vasiliki; la un moment dat, dupa ce se termina drumul asfaltat, veti gasi scris pe un zid Aghiofili). Drumul dureaza destul de mult daca alegeti sa il parcurgeti pe jos. In orice caz, nu veti putea ajunge cu masina chiar pana la plaja.

In rest, noi am colindat insula de la un capat la celalat si ne-a placut foarte mult. Avantajul (pentru noi) al acestei perioade a fost lipsa turistilor - plajele erau aproape goale.

Trimis de iuliaen in 03.06.11 11:04:21
Validat / Publicat: 03.06.11 11:56:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos

VIZUALIZĂRI: 6460 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iuliaen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ponti - Studio Sofia (vila din cel de-al treilea rand de case, cu trei etaje si sase camere pe etaj)

[03.06.11 11:19:07]

@ Iuliaen: bun venit printre noi si multumim pentru impresii! Pe viitor te rog sa initiezi chiar tu, o noua rubrica de cazare, daca observi ca nu ai unde sa incadrezi impresiile tale.

De data asta am facut-o eu si un alt coleg va muta impresiile tale la rubrica Studio Sofia, sper ca adresa web corespunde cu realitatea.

[03.06.11 11:56:20]

Mutat in rubrica nou-creata de colegul meu.

Pozele sunt cu totul remarcabile...

[03.06.11 12:15:01]

@ webmaster22: Ok, am retinut

Cat despre adresa, este corecta.

@ Admin: Pozele cu adevarat spectaculoase sunt de pe plajele vestite ale insulei. Aici am incercat sa postez fotografii cu locuri mai putin promovate.

georgiana
[03.06.11 12:21:52]

Emotionant!

Am recunoscut toate locurile din fotografiile tale, pentu ca in urma cu 2 noi chiar eram si eu insula Lefkada, in aceasta perioada. Si atunci erau plajele la fel de goale, cu exceptia celei din Katisma. In asta consta, cred eu farmecul Lefkadei, in faptul ca nu este atat de invada de turisti, precum celelalte insule ionice. Pozele sunt superbe!

La cascada de langa Nidri ati ajuns?

M bucur ca ati ales aceasta insula pentru petrecera vacantei voastre de anul trecut si ca v-a placut.

Dar totusi, nota acordata nu-i un pic cam mica?

[03.06.11 12:36:38]

Am fost si la cascada.

Am ales punctajul respectiv pentru ca in opinia mea Studio Sofia este un loc destul de modest. Noi asta am vrut, pentru ca nu intentionam sa stam prea mult acolo.

Insula in schimb este foarte frumoasa si nu regret nicio clipa ca am ales sa ne petrecem vacanta aici.

[03.06.11 14:02:08]

sper sa placa melodia atasata, se poate schimba!

[03.06.11 20:45:48]

La fix vine acest review, peste numai 7 zile voi poposi eu exact la studio Sofia.

Te rog, @iuliaen, da-mi mai multe detalii despre plajele: Amouso, Avali si Afteli. Cum se ajunge la ele si daca se gasesc acolo: terase, inchiriat sezlong-uri...

Accesul pe muntele Elati se face cu masina? Daca da, de unde?

Multumesc mult de pont-uri, de cand citesc de Lefkada, este prima data cand aud/ vad despre aceste interesante puncte de interes!

[03.06.11 23:34:59]

@ trandafir 1970: Plajele Amouso si Afteli sunt in partea de sud a insulei. Cum te duci dinspre Vasiliki spre Nidri, o sa vezi indicatoare spre ele (spre dreapta). Iti pot trimite o harta detaliata intr-un mesaj privat (nu stiu daca aici am voie sa pun link-ul . Daca te aventurezi pe drumurile neasfaltate si destul de abrupte ale insulei, probabil vei descoperi si alte plaje mai putin frecventate de turisti.

La Amouso sigur sunt sezlonguri, nu mai stiu exact la Afteli. Pretul nu ti-l pot spune pentru ca atunci cand am fost noi nu am platit pentru niciun sezlong pe nicio plaja a insulei (nu stiu daca era din cauza perioadei sau a faptului ca grecii isi cam pierdusera din turisti din cauza protestelor si a grevei transportatorilor, care lasasera benzinariile fara combustibil).

La Amouso exista o terasa chiar langa plaja. Si la Afteli parca era ceva, dar nu imi mai amintesc cu exactitate.

Cu plaja Avali este o alta poveste. Ea este in continuarea plajei Kathisma. Langa ea sunt plajele Kavalikefta si Megali Petra. Ajungi la ele din Kalamitsi. Sa te opresti insa pe drum - este un punct de belvedere cu loc de parcare, de unde cele trei plaje se vad superb. Acolo este si facuta fotografia.

Dupa ce cobori destul de mult si mergi o vreme chiar pe langa apa, drumul se infunda brusc si e destul de ingust pentru a intoarce din trei miscari . Cand am fost noi, pe plaja Avali erau doar cativa nudisti, care se uitau curios la noi

Din cate imi amintesc, doar la Kavalikefta erau cateva sezlonguri dar nu si terase (sper sa nu te induc in eroare).

Pe Elati poti urca pana in varf cu masina - anul trecut era drumul proaspat asfaltat. Cred ca din Vasiliki ar trebui sa mergi spre Sivros (cred insa ca cel mai bine te orientezi la fata locului, ajutat de o harta).

Cam atat, daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie.

[03.06.11 23:41:22]

Multumes mult pentru detalii.

Cum ajung in Lefkada opresc si-mi iau o harta, cu toate ca am downloadate de pe net cu localizarea principalelor plaje.

Legat de studio Sofia: m-ar interesa in jur daca exista magazine, taverne si cat de aproape este plaja.

[04.06.11 00:08:48]

Studio Sofia este aproape la iesirea din Ponti, spre Aghios Petros. Plaja este destul aproape - sunt niste trepte care scurteaza mult din drum (ca sa ajungi cu masina trebuie sa faci un fel de bucla). Daca te uiti pe harta, este exact bucla de la capatul plajei, spre Aghios Petros. Chiar inainte de aceasta este o placuta cu Studio Sofia - pe acolo sunt scarile.

Chiar langa plaja este un fel de taverna, dar noi nu am mancat niciodata acolo, mi-a lasat impresia de fast food. Am preferat sa mancam la tavernele din port (Vasiliki).

Alte locuri unde poti lua masa cred ca cel mai bine o sa le descoperi la fata locului. Cand am fost noi era destul de pustiu.

Un supermarket gasesti pe drumul principal dinspre Vasiliki spre Ponti.

Noi ne-am facut insa cumparaturile din Lidl - este pe partea stanga, la iesirea din Lefkada, cum te duci spre Vasiliki (o sa treci pe langa el cand ajungi pe insula).

georgiana
[04.06.11 08:46:54]

La Kavalichefta sa ajungi... este o mare provocare!

Eu am avut cazarea chiar intr-un studio, pe o stanca chiar deasupra acestei plaje! In fiecare dimineata o admiram din balcon! Dar ca sa ajungi la ea, erau nu mai mult decat 48 de serpentine(innumarate de mine), drum extraordinar de frumos si asfalt,( proaspat pe atunci) pentru cel de langa volan

Am fost aici, la plaja, de multe ori, in sejurul de 14 zile, in 2009, iar odata nu am mai rezistat in masina sa nu pot fotografia si de la jumatatea drumului am coborat si am mers la plaja pe jos.

Jos, intr-adevar, nu nu sunt taverne, cand am fost noi era un fel de rulota, pe care scria ''Cantina'' si erau si cateva mese si scaune, unde puteai servi ceva de baut sau minuturi.

@Trandafir 1970,

Iti doresc o vacanta placuta si stiu ca o vei avea!

[04.06.11 21:19:52]

Multumesc, Georgiana de sfaturi!

O sa ajung si la Kavalichefta, daca nu ma insel este plaja aceea superba cu stanci...

Am vazut Lefkada prin ochii vostri, voi, cei care scrieti asa frumos despre ea, nu are cum sa nu fie o vacanta minunata

frog
[09.02.15 13:03:54]

Iuliaen, cum este drumul dintre Ponti si Vasiliki? se poate parcurge pe jos, exista alee pietonala? Vrem sa ne luam cazare in Ponti, dar am prefera seara sa mergem in Vasiliki fara masina.

Multumesc!

[09.02.15 14:38:47]

@frog - De principiu, de sus din Ponti sunt scari printre case pana spre plaja. Noi mergeam in fiecare seara pe jos pana in Vasiliki - fie o luam pe plaja si scurtam considerabil drumul, fie pe trotuar, pe drumul principal. Pe plaja, am estimat eu cam la 1 kilometru drumul pana in port, iar pe sosea maxim 2 km.

Daca imi permiti un sfat, incearca sa cauti pe Google Street View locul de cazare si sa vezi imagini cu zona ca sa iti faci o idee despre cum poti ajunge.

Cam asa arata scarile despre care iti spuneam (vezi in stanga imaginii, in dreapta este plaja):

Sper sa te fi lamurit cat de cat .

frog
[09.02.15 14:47:07]

@iuliaen - Multumesc frumos! Da... mi-am facut o idee despre cum se ajunge si cred ca o sa caut cazare in Vasiliki

[09.02.15 14:51:25]

@frog - e un pic cam departe, intr-adevar. Si dupa o masa copioasa si o zi plina, de multe ori iti tarasti cu greu picioarele pana "acasa".

Succes sa iti gasesti ceva care sa te multumeasca din toate punctele de vedere!

frog, georgiana, iuliaen, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂSofia Studios [Ponti]: