ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2018
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2018

Studios Sofia din Ponti, Lefkada, o cazare minunată la care vom reveni cu drag

După mult timp petrecut pe net in cautarea unei cazări în insula Lefkada, pe partea vestică, lângă plajele spectaculoase, am ales, în cele din urmă, cazarea în partea de sud a insulei, în stațiunea Ponti, lângă portul Vasiliki. Acesta alegere am făcut-o la recomandarea unui prieten care a fost trei ani în Lefkada în stațiunea Ponti.

Localizarea

A fost o alegere perfectă pentru un sejur de vis în Lefkada. Afirm aceasta pentru că poziția cazării în partea de sud a insulei este foarte avantajoasă pentru vizitarea plajelor spectaculoase de pe partea vestică.

Un alt avantaj este distanta mică față de portul Vasiliki, de unde am plecat în vizitarea plajelor cu acces doar de pe mare, Egremni și Agiofili.

Fiindcă vorbim de cazare, cireașa de pe tort, a fost doamna Sofia, unul dintre cei mai buni oameni pe care i-am întâlni în viața mea. Pentru sufletul ei mare, cazarea este mai mult decât perfectă la Studios Sofia.

În cameră am găsit diverse atenții personalizate din partea doamnei Sofia în fiecare zi: trei pahare cu suc rece de portocale (băiatul meu i-a răspuns la întrebare că îi place sucul de portocale), fursecuri, ulei de măsline și măsline din producție proprie, foarte bune, am cumpărat și pentru acasă cu 5 €/l uleiul de măsline și cu 6 €/kg de măsline marinate. În alte zile am primit în boluri dulcețuri de dovleac, de struguri, de mandarine, de gutui, toate foarte bune.

Pe lângă toate acestea, ne-a recomandat două plaje superbe din partea de sud a insulei, Amouso și Afteli vezi impresii, care nu erau cuprinse în programul de vizite făcut acasă.

Parcarea

Pensiunea Studios Sofia se afla la intrarea in localitatea Ponti, pe partea stanga a drumului.

Pensiunea dispune de doua parcari.

Noi am parcat doar în partea de sus, pentru ca era mai usor sa pornim in fiecare dimineata spre plaje.

Camera

Pensiunea are trei nivele.

Noi am stat la etajul întâi, primul nivel, în camera numărul 2, cu vedere parțială la mare. doar camerele 1 si 2 de la primul nivel au vedere la mare.

În momentul efectuării rezervării, în luna martie, am specificat că vrem sa stam la parter și sa avem vedere la mare. Asa a și fost.

Este minunat să vezi atat din cameră cat si de pe terasa, marea albastra și velele colorate ale placilor de windsurf plutind pe suprafata apei.

Camera este mare, cu marmură pe jos, cu obloane din lemn fără plasă pentru țânțari, cu un pat matrimonial și unul single, cu un șifonier încăpător, cuier și suport pentru bagaje, noptieră, birou cu oglindă mare pe perete, uscător de păr lângă oglindă, taburet, două aplice cu neon deasupra paturilor, televizor cu ecran plat, aer conditionat (noi nu l-am folosit pentru ca seara, cand ne intorcem la cazare, era racoare), Wi-Fi.

Curățenia se face zilnic, până la întoarcerea de pe plajă a turiștilor, prosoapele se schimbă la trei zile.

Chicineta

În capătul camerei se află chicineta, complet utilata cu veselă și cu tacâmuri, cu frigider, plită electrică, hotă, detergent.

Baia

Baia nu este mare, dar nici înghesuita. Aceasta este echipată cu: cadă de duș, (nu are perdea), cu două mini șampoane, trebuie să vă mai aduceți de acasă sau puteti cumpara de la magazinul din apropiere, hartie igienică la discreție.

Prosoapele de baie sunt câte două bucăți pentru fiecare persoană și se schimbă și mai des dacă solicitați acest lucru, doamnei cameriste care este o româncă foarte de treabă.

Terasa

Aceasta este dotată cu o masă și trei scaune. Terasa este maturata și spălată zilnic.

Pe terasa este un uscator pentru prosoape si costumele de baie.

Intreaga pensiune este decorata cu flori multicolore.

La intrarea în pensiune este un furtun pentru îndepărtarea nisipului de pe încălțăminte și picioare.

În curte daca doriți puteți face grătar (sunt două grătare). Doamna Sofia vă oferă la un preț mic, pești proaspeți curățați și marinați dacă o anunțați cu o seară înainte.

Locul este unul liniștit, foarte aproape de taverne, magazine și plaja Ponti, cu apa mică și nisip fin pe fundul apei, dar cu vânt mare după amiaza pana la ora 20. De la ora 18 nu mai este soare pe plajă din cauza peretelui muntos.

Nouă ne-a plăcut foarte mult acolo și dacă vom reveni pe insula Lefkada, vom alege aceeasi cazare.

Pe noi bunătatea gazdei ne-a impresionat foarte mult, de aceea am acordat note maxime pentru aceasta pensiune. Chiar dacă voi veți descoperi unele mici minusuri, acestea sunt compensate și estompate de confortul emoțional pe care îl găsiți acolo, stare de bine care este esențială pentru o vacanță reușită!

Călătorii plăcute!

Trimis de Dana2008 in 22.08.18 21:45:03
Validat / Publicat: 22.08.18 23:58:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3158 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Studios Sofia din Ponti, Vasiliki

treptele spre Studio Sofia, nu sunt multe, se poate ocolii mergand pe strada pana la plaja

Yolanda
[23.08.18 08:46:06]

@Dana2008: inspirata alegere! în pretul afisat de 440 € ce a intrat, doar cazarea? oricum e un pret decent.

Calatorii frumoase în viitor!

tata123 🔱
[23.08.18 09:34:06]

@Dana2008: Ce priveliște ați avut din balcon! Marea azurie se afla în fața voastră chiar de la prima geană de lumină. Felicitări și proprietarilor care știu să facă sejurul turiștilor extrem de plăcut. Micile „dulcegării” oferite oaspeților sunt bine venite și denotă ospitalitate.

P. S. Dulceața de dovleac îmi place foarte mult

flaviana77
[23.08.18 11:26:56]

vreau sa spun ca m-a fermecat efectiv aceasta priveliste.

frumoasa locatie si sa te trezesti in fiecare zi vazand marea este visul meu de vacanta.

vroiam sa te intreb cum este apa marii in zona unde este cazarea? e buna pentru copii sau este apa adanca?

daca nu vii cu masina personala, exista transport in comun in zona ca sa poti vedea diverse locuri?

vad ca ati stat 9 nopti, mi se pare un pret excelent pentru atatea zile.

chiar sa stii ca am trecut articolul la favorite datorita cazarii cu privelistea aceea minunata.

cum sunt preturile la mancare in zona?

ai de unde sa cumperi cele necesare, ai pe unde sa te plimbi seara?

[23.08.18 11:27:18]

@Yolanda: Multumesc frumos pentru vizita, ecou si aprecieri!

Doar cazarea a costat atat, pentru 3 persoane... am negociat 10 euro si am platit pe telefon 35 euro... ce chilipir am facut!

Noua ne-a placut locatia, apropierea fata de plaja, si port, la care s-a adaugat un bonus de bunatate din partea gazdei, doamna Sofia, pentru care nu as merge in nici un alt loc in Lefkada daca ar trebui sa aleg alta cazare.

Calatorii placute!

[23.08.18 11:33:21]

@tata123: Multumesc frumos pentru vizita, ecou si aprecieri!

Eu nu am mai mancat dulceta de dovleac. Era cu busuioc si alte mirodenii... scortisoara cred.

Aceasta este conditia mea cand plec de acasa in concediu, sa vad marea sau muntele, depinde unde ma aflu, sa ma bucur de peisaj in fiecare clipa.

Noi mancam dimineata micul dejun pe terasa, si eram cu ochii pe mare, sa vedem daca au iesit Windsurferii... un adevarat spectacol cromatic si acrobatic.

Calatorii palcute!

[23.08.18 11:45:03]

@flaviana77: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri!

Marea pe plaja Ponti este foarte linistita, nu sunt valuri, decat foarte mici, intrarea lina in apa, apa mica pana la gambe pe o distanta foarte mare, fundul marii este cu nisip fin, fara pietre.

Partea neplacuta este ca dupa masa bate vantul tare pana la ora 20, dupa care se opeste brusc.

Soarele trece peste munte la ora 18 si nu mai straluceste pe plaja.

Despre statiune voi scrie in curand un articol, in care vei gasi toate rasunsurile pe care le cauti.

Nu stiu despre transporul in comun, dar stiu ca se pot inchiria masini.

Da, este o alee de promenada pe langa mare care duce pana in portul Vasiliki.

Fiind aproape de port, puteti merge cu vaporul in Agiofili, 10 min, Porto Katsiki si Egremni excursie de 5 ore din care 3 ore se sta pe plaje... am scris in articolul cu plajele.

Calatorii placute!

flaviana77
[23.08.18 11:49:01]

@Dana2008:

multumesc pentru raspuns.

am sa citesc cu interes si urmatoarele tale articole.

cred ca ati avut o vacanta de vis.

calatorii placute!

[26.08.18 15:15:08]

@Dana2008: Foarte frumos loc ati ales, felicitari, sa va fie de bine, votat cu mare drag.

Dana2008, flaviana77, mishu, tata123 🔱, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSofia Studios [Ponti]: