ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2011
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
MAY-2011

Restaurantul ”La Angela”

Vineri am avut o onomastica…

“Precum raurile tumultoase ce se-ntorc la izvoare/Iata-ne din nou pe-ale liceului nostru lungi coridoare/Nerabdatori in stramtele lui banci de lemn sa luam loc/Si sa ne auzim inca odata numele strigat din catalog”

Vineri, ne-am intalnit asadar, multi elevi si cativa profesori, sa rememoram frumosii “ani de liceu”…Unde? La restaurantul ”La Angela” din Tg. Mures. Restaurantul e modern, curat, elegant, are doua etaje, in cadrul localului mai functioneza si o pizzerie si un laborator de cofetarie…

Dupa ora de dirigentie in care s-a dat curs apelului, care, intr-o vreme, ne cam speria, am pornit-o cu totii, pe canicula, spre restaurant, unde am ramas de la ora 14 pana pe la ora 22, caci a doua zi aveam alt program culinar… Meniul de la "La Angela"? …Iata-l…dupa un pahar de sampanie “de bun venit”, un antreu bogat (inclusiv cu icre si cu castraveti cruzi dar fara E. Coli cea ucigasa importata din Spania), o ciorba taranesca, un peste prajit, un gratar de pui+porc, ambele cu garnitura de cartofi prajiti si salata, o inghetata supraetajata “zgarie-nori”, o prajitura de ciocolata, cateva cafele, vin rosu si alb la discretie si bauturi racoritoare si apa minerala… din program mai facea parte si un disco-jokey ce ne punea muzica la cerere. Totul a costat 175 de lei (aici a intrat si rezervarea salii, diverse cadouri, florile, etc). Meniul propriu zis, a costat aprox. 140 de lei.

Localul e de lux, se vede si dupa pret dar personalul e amabil si saritor, cel putin la nivelul din Bulgaria iar ringul de dans e imens. Totul ti se pare frumos cand te intalnesti cu colegii tai de clasa iar cand muzica, ah… muzica…e bine-nteles, cea a generatiei tale… atunci, de restul parca nici nu-ti mai pasa… Queen, Mihai Constantinescu, Marius Teicu, Abba, Boney M, Beatles

“Desmond has a barrow in a market place/Molly is a singer in a band/Desmond sais to Molly-Girl I like your face/And Molly sais this as she takes him by the hand/Obladi, oblada, life goes on…”

La restaurantul “La Angela” a lipsit insa…Angela... adica Angela Similea, vroiam parca sa ascult o melodie cu ea…asa c-am sa solicit eu una la review, ca fond sonor…

Ah! …era sa uit, la intalnirea noastra, ca si-n alte cazuri, au venit mai ales colegii de peste mari si tari, cuprinsi de nostalgia locurilor natale si a liceului in care si-au petrecut o parte din viata, iar cei ce locuiesc la cateva blocuri distanta de liceu, n-au venit…

Ma tin de promisiune, am inlocuit review-urile de turism cultural, cu review-uri de turism culinar. Va timit si niste poze. Cele ale fetelor au fost mai reusite, cele ale baietilor nu prea, caci lentilele aparatelor foto erau cam aburite de la vaporii Recas-ului. La acest gen de turism, numit si gastonomic, platesti, uneori astronomic, nu la intrare, ca la muzeu, ci la iesire. Dar e normal sa fie asa. Totul trece prin stomac, “stapanul nostru”. Pana si mintea omului, trece tot pe-acolo. Cu stomacul plin, gandesti mai bine. Cu stomacul gol, nici n-ai chef sa mai gandesti. Si mai e ceva…daca la festivalul sau muzeul “cutare” sau la targul de carte “cutare”, ajungem tot mai rar, poate doar odata pe an, la masa, trebuie sa ajungem zilnic.

Urmeaza Thassos…am sa incerc si de-acolo sa va aduc niste preturi de prin diferite taverne dar n-am sa neglijez nici fotografiile cu plajele si valurile marii…

Concediu placut tuturor!

Dorgo

Trimis de dorgo in 30.05.11 07:22:12
Validat / Publicat: 30.05.11 09:03:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 4000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurantul "La Angela" / Comitetul de organizare le asteapta cu flori pe profesoare

[30.05.11 07:25:49]

@Web... te rog fondul sonor... mersi anticipat!

ALBA CA ZAPADA 2 DIN 3-Angela Similea

Uploaded by venitbusteni on Apr 4,2008,7 min, 11 sec

[30.05.11 08:55:12]

mutat la "Restaurante Targu Mures";

LE: din pacate pozele incarcate contin in proportie covarsitoare prim-planuri cu persoane, cu relevanta destul de redusa pentru subiectul in cauza (restaurantul respectiv) astfel ca am fost nevoiti sa mai stergem din ele.

De retinut pe viitor, incercati sa incarcati pe cat posibil poze utile, si daca totusi prezentati si persoane, atunci faceti tot posibilul sa nu fie persoane terte, carora nu li s-a cerut acceptul de a aparea pe acest site si care ar putea fi deranjate de acest aspect.

neimportant
[30.05.11 09:48:46]

Domnulee, privesc cu jind la ”bombele” calorice...

Textul nu mai are nici o relevanță... webmaster77 cred că nu a șters din pozele cu mâncare. Mă uit la poze și-mi înmoi coltucul în iaurt: ”Mănânc și plâng”... vorba poetului...

Pe unde este R. Angela, cumva pe lângă H. Tineretului?

Am fost amu' vreo doi ani la acest hotel, știu că era un restaurant lângă, dar nu mai știu cum se numea.

Cu stimă,

Z...

[30.05.11 10:03:38]

@zapacitu, am impresia ca supapele tale au fost starnite de pozele din partea de jos a paginii, poze atasate de userul Andox si care nu au nicio legatura cu acest review, ci se refera la alt restaurant din Tg. Mures

(la un moment dat pe coloana apare atentionarea "ALTE FOTOGRAFII, de la alti utilizatori")

neimportant
[30.05.11 10:12:01]

@ webmaster77,

da așa este, acum am văzut...

deh, cu atâta mâncare la vedere, nici n-am mai sesizat ”proprietarul” fotografiilor. Mea culpa.

Z...

[30.05.11 13:45:15]

@Web... cu pozele, ai dreptate, dar fara filmuletul (video-clipul) ce-l gasesti pe youtube music, numit

ALBA CA ZAPADA 2 DIN 3

Uploaded by venitbusteni on Apr 4,2008,7 min, 11 sec

si cu PITICII: MARIUS TEICU, HORIA MOCULESCU, MIHAI CONSTANTINESCU, IOAN LUCHIAN MIHALEA, LIVIU TUDAN, MIRCEA ROMCESCU, MARCEL DRAGOMIR, tinerii de azi, nu vor putea aprecia show-urile de ieri si vor ingurgita tone de manele...

[30.05.11 13:49:09]

editat fondul sonor/video conform dorintei autorului.

[30.05.11 17:16:33]

@Web 77... mersi mult, cand treci prin Tg. Mures, ai un "Recas" la "Angela"...

bog68
[01.06.11 12:12:18]

@dorgo. Daca nu te superi, unde anume te vei caza in Thassos? Vreau si eu la vara sa vizitez Thassos-ul si nu ma pot hotari la cazare.

Multumesc anticipat!

Costi
[03.06.11 18:58:53]

@dorgo

Cred că ai vrut să spui că vineri ai avut o sindrofie, nu o onomastică, aşa cum ai scris (evident, din grabă) în review, pentru că asta înseamnă cu totul altceva.

Oricum, review-ul n-are nimic de-a face cu turismul, pentru că despre restaurant sunt mult prea puţine lucruri utile unor eventuali turişti.

Apoi, cred că ar trebui să fii mai atent cu afirmaţiile, în general, dar şi în acest caz în special. Mă refer la cea privind bacteria Escherichia coli, când spui:

... fara E. Coli cea ucigasa importata din Spania.

Trebuie să subliniez că asemenea afirmaţii gratuite nu sunt deloc de dorit, mai ales pe un site turistic.

Poate nu ştii, dar autorităţile germane au retras oficial acuzaţia cu privire la presupusa vină a cultivatorilor spanioli de legume în răspândirea acestei bacterii.

Şi-aşa bieţii cultivatori au suferit pagube uriaşe de la o vorbă-n vânt, nu e cazul să mai adaugi şi tu ceva. Mai ales că doar eşti medic, nu?

[24.06.11 21:07:25]

@bog68... m-am intors din Thassos, de vreo 10 minute... din care 9 minute i-au trebuit computerului plin de virusi sa se deschida... somn? ... vreo 3 ore in ultimele 30 de ore... cazare? am fost cazat in Thassos-city sau Limenas... vila Filiphos, vis-a-vis cu vila Theo... cred c-am fost in acelasi timp cu @sandu 53, imi pare rau ca nu ne-am intalnit!!... fotografii? 927 de pe toata insula, asadar pot scrie 44 de review-uri a 21 de poze fiecare... de maine m-apuc... pe la inceputul lunii nu ti-am putut raspunde c-am avut, precum Picasso, o perioada albastra a vietii... am plecat spre albastra mare si albastrul cer al insulei de smarald c-un meritat catonas albastru in buzunar, fredonand melodia... "song, song blu, everebody loves it"... un mare succes al anilor '60...

bog68, Costi, dorgo, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tg. Mureş? :