ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2011
APR-2011
single

Frumoasa Bucovina

Gheorge Zamfir- Ciobanas cu 300 de oi

In urma ,,celor ale vietii..." mi-am luat cateva zile de concediu si m-am hotarat sa plec undeva, unde sa uit de toate, sa ma linistesc si mai ales sa nu o i-au razna. Am ales sa incerc Bucovina.

Nu ajunsesem niciodata pe aceste meleaguri si mai ales parca simteam nevoia, sa merg la tot ce insemna Manastire, Biserica sau Schit. Cineva la serviciu imi recomandase Pensiunea Lidana din localitatea Vama jud. Suceava. (Intre Gura Humorului si Campulung Moldovenesc) Am intrat imediat si pe AFA, am studiat... Placut ochiului, multumit, luat GPS, facut traseu cu ideea de a vizita catre destinatie (Pensiunea Lidana), tot ce se putea vizita.

Pe 4 aprilie la ora 5.30, luat chitara, aparat foto cu 2 acumulatori, GPS-ul, geanta cu haine, si... la drum... Am ales traseul Bucuresti - Urziceni - Buzau - Ramnicu Sarat - Bacau - Buhusi - Piatra Neamt - Man. Varatec - Man. Sihastria - Man. Secu - Man Neamt - Humulesti - Man. Agapia - Pensiunea Lidana. Am hotarat ca in drum spre Lidana sa vizitez tot ce se putea din jud. Neamt, caci restul manastirilor din Suceava imi era mult mai usor sa le vizitez, fiind mai aproape de cazare.

Am plecat oarecum pe o vreme rece si urata. Pana in Bacau ba ploua, ba se oprea. Drumul a fost ok pana in Piatra Neamt. Apoi au inceput aventurile. Drumul era parca bombardat de meteoriti. In fine nu mai dau amanunte ca suntem doar in Romania. (Pe DN unde ar trebui sa mergi cu 90 nu poti merge cu mai mult de 30. Pur si simplu iti rupi masina.)

Pana la Varatec a fost cum a fost, apoi insa spre Man. Sihastria, este un pic mai dificil. Singurul drum de acces se face prin padure, in serpentine, pe drum forestier. Multumesc Celui de Sus ca nu ploua, ca nu stiu daca mai urcam. Dar totusi, drumul a fost uscat, iar peisajele de vis. Chiar daca ma mai intalneam cu masini grele ce transportau copaci taiati, iti faceau loc sa treci si totul era ok. Inca odata, peisajul deja ma acaparase, iar Loganul meu isi facea treaba fara nicio problema.

Intr-un tarziu, mai precis la ora 19.30 am reusit sa ajung cu bine la Pensiunea Lidana. Oameni foarte primitori. M-au intrebat daca imi este foame, m-au ajutat sa-mi duc bagajele in camera...

Pensiunea este extraordinar de bine pozitionata. Cand mergi dinspre Gura Humorului catre Campulung Moldovenesc, chiar daca la un moment dat sunt panouri publicitare cu Pensiunea Lidana, nu prea iti dai seama pe unde sa o iei. Norocul meu a fost cu coordonatele geografice ale GPS-ului. Soseaua la un moment dat trece peste raul Moldova. Eh, chiar la cap de de pod trebuie sa faci stanga, spre padure. Este oarecum cam naspa. Drum european in curba usoara, banda continua. Intri apoi pe un drum forestier pe langa malul Moldovei si dupa 600m. urci in sus spre stanga o rampa de beton cu ,,agatatori antiderapamte ,,pana pe platforma parcarii pensiunii. Oricum te duce drumul singur. Pensiunea este asadar amplasata intre raul Moldova si colinele impadurite ale unui deal. Ceva de vis!!

Curata bec! Camera mare, baia mare, balconul enorm.

Eu am stat in camera nr. 3. Privelistea este dementiala! Raul Moldova, padurea, Muntele Palma. Ceva... extraordinar. Linistea deplina, susurul Moldovei, cantecele pasarilor si o muzica linistitoare, in surdina auzindu-se din barul pensiunii.

Am apucat sa mai fac cateva poze, cat inca mai era lumina afara. Pensiunea dispune de fapt de doua corpuri, un foisor imens cu terasa, gratar dublu de piatra prevazut cu cuptor si plita taraneasca de piatra cu 4 ochiuri, un protap imens, si inca o ,,dependinta ,,sau nu stiu cum sa-i spun, un fel de cabanuta octogonala de lemn cu gradina si mese de lemn masiv. O nebunie, undeva pe un platou de iarba verde proaspat cosita, la capatul unor scari de piatra, urcand usor dealul parca lipit de pensiune, si paralel cu un paraias ce iese de undeva din mijlocul brazilor...

Ah, era sa uit. Pensiunea are incalzire proprie cu lemne. Asadar apa calda permanent.

Oricui recomand aceasta pensiune. Au si loc de joaca pentru copii, cu tobogane, casute etc. toate asigurate si pe covor de cauciuc.

Deasemenea dispune si de un teren imens unde se poate juca fotbal, sau face plaja sau... deja pregatit de ei, foc de tabara.

Nu veti regreta aceasta locatie. Eu am vrut initial sa stau 7 zile, dar prea mult mi-a placut si am ramas pana la urma 10 nopti. Vreo 4 zile am stat singur in toata pensiunea. Apoi a mai venit un cuplu din Chisinau care au stat 6 zile, si in rest, ocazionali de week-end.

Totul a fost superb. Inca odata o recomand pentru cei ce vor sa-si linisteasca sufletul si... aceasta viata greu incercata.

Trimis de bog68 in 29.05.11 13:26:33
Validat / Publicat: 29.05.11 16:59:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA. A mai fost în/la: Praid, Baile Felix, Tismana, Caciulata

VIZUALIZĂRI: 2668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bog68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spre Man. Sihastria
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

[29.05.11 17:26:45]

Ciobanas cu 300 de oi
    Cand vii si treci cu turma pe la noi.
    De-i vedea pe mandra draga mea
    Spune-i ca m-am departat de ea.
    Cand soarele rasare catre muntii-n sus
    Pleaca-ti mandra ochii cum ti-am spus
    Spune-i numai lui ca ma iubesti
    S-atunci mandro tot mai draga-mi esti
    Cand soarele rasare dintr-un negru nor
    Ma cuprinde mandro al tau dor
    Jale-mi e si nu te pot uita
    N-am ce-ti face c-asa-ï soarta mea

sper sa placa melodia atasata!

bog68AUTOR REVIEW
    [29.05.11 19:44:21]

Multumesc mult webmaster13.

Si eu o cant mereu la chitara cand ma apuca "pandaliile"

Alina Morar
    [29.05.11 22:27:46]

Si eu am stat la Lidana si mi-a placut mult.

E un loc care poate te-a facut sa mai uiti din necazuri.

adri-nico
    [13.02.12 22:50:28]

"am luat chitara"...

Sper sa o iei si la Tirlungeni.

adri-nico, Alina Morar, bog68
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Lidana: