ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2011
DIN: Rugby
ÎNSCRIS: 12.05.11
FEB-2010
3 AD. + 2 COPII -- v: 10/12

Zermatt, oraselul de vis!

Citind printre celelalte impresii de la Zermatt, am decis sa scriu si eu din experienta mea, scurta, (doar o zi) avuta in aceasta superba localitate.

Am calatorit de la Chexbres (langa lacul Geneva) cu masina spre Zermatt, intr-ucat doream sa ajungem sa facem o plimbare cu telecabina aflata la cea mai mare inaltime din Europa!

Zermatt-ul este "car free", deci parcarea masinii se face intr-o localitate aflata la cca 5 km mai jos, apoi, spre Zermatt, se ia trenul.

Oraselul este absolut superb, parca intri intr-o feerie de povesti, mai ales daca vremea este OK.

Mentionez ca noi nu schiem, urmaream doar sa vedem frumusetile zonei, care, sunt nenumarate, va asigur.

Zermatt-ul este un fel de duty free, magazine de firma care mai de care, restaurante cu meniuri afisate afara la intrare, nelipsitele magazine de suveniruri plus, un magazin care vindea DOAR ciocolata de toate tipurile.

Mai poti "savura" chiar un carnat la gratar afara in aer liber, acompaniat de un pahar de sampanie la gheata.

Totul desigur este destul de costisitor, dar, odata in viata macar, zic ca se merita!

Nu am reusit sa ajungem la telecabina respectiva caci vremea acolo era nefavorabila, insa am reusit sa gasim alta, am calatorit pana la aproximativ 3000 de metri altirudine, eram singurii din telecabine/funicular (?) care nu eram echipati de schi!!!

Ca un amanunt, persoana de la serviciul de info, din nou (vezi impresia despre Freiburg) destul de neprietenoasa, cand ne-a informat ca destinatia noastra este inaccesibila, am intrebat ce alte optiuni avem, raspundea cam in doi peri, fara un real interes, unde ca eram englezi, unde ca nu eram echipati de schi, nu stiu!

La intoarcerea de pe munte, am luat masa intr-un mic restaurant local, absolut superb de gustos, cheese fondue, vine servit la masa deasupra flacarii de la lampa cu gaz, in rotire continua, cu bucati mici de paine neagra taiata cubulete, cu bete de lemn (ca cele folosite la gratar de ex), cu care invarti painea in sosul de branza si, o mananci!

Doar masa, pt 4 persoane (doamnna mea nu a dorit sa manance), cu ceva drink-uri, ne-a ajuns in jur de 85 Euro, si asta dupa cautari indelungi printre restaurantele de acolo pt ceva traditional dar, mai ieftin ca si pret.

Desigur ca am luat si ceva suveniruri, dar, cum scria cineva, acolo clipesti/platesti!

Per total, o experienta pe care as repeta-o oricand cu placere, mai sunt insa destule de vazut, in aceasta Europa a noastra, asa ca, nu stiu daca/cand!

Trimis de icata24 in 22.05.11 15:31:05
Validat / Publicat: 22.05.11 16:18:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ELVEȚIA

VIZUALIZĂRI: 4523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "ulitza" din Zermatt

webmaster15 [22.05.11 16:16:21] »

P03, a fost depunctata (i s-a retras PMA standard - 50 PMA), deoarece ai mai incarcat-o si la review-ul Chexbres, langa Montreux/Vevey, de aici. Acolo este P04.

Nu se poate puncta o fotografie de 2 ori!

icata24 [22.05.11 16:28:41] »

Scuze, habar nu am avut, voi incerca sa respect aceasta regula!

webmaster15 [22.05.11 17:04:55] »

Iti recomand sa citesti/intelegi/respecti Regulamentul saitului nostru (pe care l-ai acceptat la inscriere), il gasesti daca dai click aici.

Vei observa la Capitolul 2, litera B], pct. 2, ca nu sunt acceptate pe sait fotografii duplicat. Daca aceasta regula se incalca, la litera C] scrie clar ca, una din masurile care pot fi luate este si aceea de retragerea punctelor standard si/sau a bonusului cuvenit fotografiilor in cauza.

Regulamentul este bine de stiut de toti userii, pentru a nu exista dubii cu privire la masurile luate de webmasteri...

icata24 [22.05.11 17:07:23] »

Da multumesc!

Alina Morar [22.05.11 20:26:25] »

Da, asa e. Clipesti - platesti... dar dupa cum spuneai, merita.

Si eu am fost asta vara si mai vreau!

Alina Morar, icata24
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zermatt: