ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2017
ÎNSCRIS: 11.09.17
JUL-2017

încărcat de pe telefon!

Zermatt-Matterhorn

Zermatt satucul turistic si spectaculosul pisc Matterhorn 4478 m pe fata Elvetiana si Cervinia 4476 pe fata Italiana.

Unice in lume.

La Tasch se parcheaza obligatoriu si se continua cu trenul Glacier express, spre cea mai curata zona a Europei, unde circula doar taxiuri electrice, trasuri cu cai si pe ghetari se urcacu telecabina pana la altitudinea de 3883 m, cea mai inalta din Europa si mai sus se urca doar cu un lift special, pana la platforma panorama, de unde se pot admira Alpii Elvetiei, Italiei si Frantei cu cele 38 de varfuri de peste 4000m. Si mai sus se poate merge pe jos ultimii 15 m, care duc la palatul de gheata cu sculpturi de gheata si tuneluri si crevase naturale! .

Valea Matter are 30 km si ofera cel mai frumos traseu, parcurs cu Glacier, trenul cu cremaliera, unicul adaptat sa patrunda in miracolul natural, pana la capatul ei, satul de munte Zermatt 1620m. Din Zermat, la fiecare jumatate de ora pleaca un tren cu cremaliera, pana la cea mai inalta gara din Europa Gornergrat 3089 m.

In centrul Zermat exista muzel Matterhorn, construit mai mult subteran, cu fantana cu apa potabila din marmote, la intrare.

Oraselul abunda de magazine cu specific Alpin, artizanal si cu suveniruri, restaurante si terase deschise tot timpul anului. Simti aerul curat prin toti porii si starea de beatitudine a unicitatii locului. O zona exclusivista, la preturi mari, nu se dezminte prin nimic, totul devine spectaculos, unic si scump.

Strabatem satucul in 20 de minute si mergem spre iesirea lui, in paralel cu raul glaciar. Ajungem la parcul cu sezlonguri din lemn, la poalele Piscului Matterhorn si ramanem fara cuvinte, stanca spectaculoasa si ultima din Europa atinsa de alpinisti, nemiloasa care a ucis 500 de suflete, in curajul lor nebunesc de a o escalada!

Ne intindem pe sezlongurile de lemn pt relaxare si adormim aproape instantaneu :)

Matterhornul te domina, domina totul in jurul sau!

Ne multumim ca in ora in care am putut admira Piscul, norii au venit si plecat sa l putem fotografia si noi.

Ne grabim, sa ajungem din nou in centrul satucului de munte, la ora 17,30 vin caprele, jumatate negre si jumatate albe, care de 200 de ani, fix la aceeasi ora, strabat satucul de la o margine la alta, manate de copiii ciobanei traditionali si pe muzica tulnicelor din strabuni.

Nu am urcat nici aici cu telecabinele si nici nu am schiat, dat am trait aceeasi emotie tainica, a chemarii muntelui, precum alpinistii si schiorii profesionisti care l cauta din toate colturile lumii de veacuri!

Trimis de Mete in 25.09.17 23:40:30
Validat / Publicat: 26.09.17 07:09:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 3249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mete); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 La revedere Zermatt!!! La tevedere maiestuosule Matterhorn!!!

webmasterX [26.09.17 07:08:51] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 36&ridAnt=82319

webmaster [26.09.17 10:28:30] »

mishu [26.09.17 12:03:35] »

@Mete: Dedata aceasta nu ai pus poze, insa ai povestit atat de frumos incat am inchis ochii si m-am vazut acolo. In fine, cand i-am deschis eram la serviciu, dar trec peste acest mic amanunt .

Ai parte de niste locuri minunate in jurul tau iar noi nu putem fi decat bucurosi sa le vedem (poate gasesti ceva poze pliiizzzz

Felicitari insa, votat cu mare placere.

Mete [26.09.17 14:52:56] »

@mishu: am postat 20 de foto

Mete, mishu