ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2011
ÎNSCRIS: 21.05.11
MAY-2011

Restaurant Thalia - Victoriei

Ma refer la restaurantul Thalia din apropiere de Piata Victoriei

Nu calcati pe acolo!!! Cel mai prost restaurant in care am fost in ultimii 20 de ani. Si am fost in multe. Preturi mari pentru niste servicii jalnice. Si Romanii sunt obisnuiti cu astea. Dar astia bat orice record. Dupa ce am rugat 5 chelneri diferiti sa ne aduca o apa plata (raspuns standard - dupa ce ii servim pe toti ceilalti) ne-am lasat pagubasi. Eram nasii la un eveniment de 50 de persoane care a bagat in buzunarele acestui restaurant minim 5000 RON. Cred ca un client solitar nu are nici o sansa.

De obicei nu am timp sa scriu despre experientele neplacute, dar asta a batut orice record. Atata prostie si lipsa de educatie ca in acest restaurant nu am intalnit nici macar in cea mai jalnica bodega din Thailanda, Mexic sau aproape orice tara din Europa.

Scaune mai incomode nu am intalnit nicaieri, iar asta este clar din economie de spatiu (Scaune cu spatare drepte - gen scaune de tortura - pentru a incapea mai multe)

Aerul conditionat evident nu mergea - de ce sa consumam curent electric in loc sa ne vedem de treaba?

As fi curios sa stiu daca macar unul dintre cei care servesc mancare are un pic de training (eu personal am avut destul la viata mea in cele mai bune restaurante din lume si nu pot intelege atata delasare).

Preturile exagerate pentru o mancare foarte slaba.

Imi pare sincer rau ca trebuie sa-mi pierd timpul meu pretios dar nu mai pot suporta ca o bodega ordinara fara nici un pic de clasa sa fie privita ca un restaurant.

M-am simtit oribil - pacat ca trebuie sa existe si astfel de localuri in Romania.

Iuly

Trimis de Iuly in 21.05.11 22:09:55
Validat / Publicat: 23.05.11 15:49:35

VIZUALIZĂRI: 4749 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iuly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[22.05.11 11:41:38]

Mutat la rubrica "Restaurante, terase, baruri din Bucuresti" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[23.05.11 15:49:11]

Judecat la rece, note de tipul "zero peste tot" se justifica EXTREM de rar. Mult mai des (covarsitor as spune), ele sunt expresia unei suparari foarte mari (posibil justificate), atat de mari incat "neaga" posibilitatea unei evaluari cu o minima obiectivitate.

Nu vreau sa spun ca e si cazul recomandarilor de mai sus (mi se pare totusi destul de echilibrat tonul cu care sunt scrise), insa pentru moment am decis sa publicam review-ul cu statusul "fara note".

magdalena
[23.05.11 16:57:16]

Eu ma gandesc la urmatorul lucru: fiind nasi, ati vazut inainte restaurantul? Adica ati vazut si respectivele scaune "incomode" ca sa nu va strice o seara unica? Acelasi lucru este valabil si pentru meniul ales...

Evenimentul la care ati nasit nu era singurul din restaurant? Adica restaurantul ramasese deschis si pentru alte persoane? Ma gandesc eu ca acei chelneri ar fi trebuit sa ii serveasca cu predilectie pe nasi, daca era numai acel eveniment in restaurant...

Totusi, nu stiu daca o eticheta asa de proasta poate fi pusa prin prisma organizarii unui eveniment, desi dupa acest review nu cred ca m-as incumeta nici sa beau apa plata acolo...

Poate ar fi util sa ne spui ce fel de mancare a fost si cam la ce preturi. Eventual am putea vedea si niste poze?

octav_ro2002
[18.08.11 23:22:09]

Corect, zero peste tot se justifica destul de rar, dar nu si la restaurantele Thalia (ambele din Bucuresti).

Personal cunosc bodega din zona Tineretului de cand s-a deschis; student fiind, bani putini, pretentii pe masura... intre timp am evoluat.

Trebuie sa-l contrazic putin pe user-ul "Iuly":

Nu intru in amanunte, dar intreb daca nu s-ar putea acorda si calificative formate nu numai din numere naturale, ci si din NUMERE INTREGI???

Pentru bodega asta de doi lei si ZERO e PREA MULT!!!

Evitati pe cat posibil locatia!

miha_t
[01.02.12 23:06:12]

Eu sunt uimita de cele scrise in review. Chiar am vrut sa scriu un review separat dar l-am descoperit pe acesta intre timp si am zis ca ar fi mai potrivit sa scriu un ecou.

Pentru noi este restaurantul la care mancam cel mai des. Am deja feluri de mancare pe care le-am comandat de 5 ori pentru ca-mi plac foarte mult (ficatei lionezi cu ceapa - sunt dementiali). La fel si dorada in crusta de cartofi, pe care de fiecare data chelenerii o desfac atent in fata noastra de crusta si o dezoseaza cu grija.

Foarte bune sunt si pastele, pastrama de oaie sau muschiul de vita. Cateodata comandam feluri banale gen snitel sau friptura la gratar, dar mi se par mai bine pregatite si mai gustoase decat la alte restaurante.

Cat despre servicii... personalul mi se pare foarte amabil. Chiar nu vreau sa exagerez dar intotdeauan cand intarzie cu comanda isi cer scuze si incearca sa faca o gluma ca sa nu ne suparam. Noi oricum cand ne ducem sa mancam suntem destul de relaxati, asa ca nu ne enervam prea tare cand mai intarzie. E drept ca sunt zile cand au foarte multi clienti si nu prea fac fata cu servirea, dar pe noi nu ne-a oprit niciodata chestia asta sa mai mergem. Adica sunt si restaurante unde nu am mai calcat din cauza serviciilor proaste, dar aici nu e cazul.

As vrea sa mentionez ca pe peretii din restaurant se pot admira pitcturile dlui Ionel Haloiu, unele dintre ele chiar foarte frumoase.

alora
[29.07.14 09:21:00]

@Iuly: Sunt de acord cu tine. Am fost si eu la Thalia la Victoriei si mi s-au parut servicii foarte proaste. Nu imi doresc sa mai incerc acest restaurant.

alora, magdalena, miha_t, octav_ro2002
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: